Egyértelműen a 2008-as világválságra vezethető vissza, hogy teljesen felborultak a hagyományos európai pártrendszerek?
Gyakorlatilag nem tudnék olyan európai országot említeni Nagy-Britannián kívül (ha ti igen, azt megköszönném), ahol nem gyengült meg a második világháború után kialakult hagyományos pártrendszer. A rendszerkritikus pártok mindenütt egyre népszerűbbek, míg az évtizedekig meghatározó politikai erők egyre csak veszítenek bázisukból.
Németországban az egykor 40% feletti eredményeket produkáló szocdemek (SPD) ma alig 20%-on állnak, Franciaországban egy ideje már a Nemzeti Front a legnépszerűbb, Spanyolországban a sokáig vezető szocialisták ma már csak a harmadik erőnek számítanak, még az újbalos Podemos is erősebbnek számít, Ausztriában mind a szocdemek, mind a néppártiak összeomlottak, s ebből csak a Szabadságpárt tud profitálni, az idei holland választás is várhatóan munkáspárti összeomlást fog hozni, és ezt a sort még hosszasan lehetne folytatni.
Spanyolország rossz példa, mert ott nincsen "második világháború után kialakult hagyományos pártrendszer"
Ugyanúgy meg volt a maguk rendszerváltása.
"Németországban az egykor 40% feletti eredményeket produkáló szocdemek (SPD) ma alig 20%-on állnak"
Na ez sem pontos, mert utoljára 40% fölött az 1998-as választásokon teljesítettek, az valóban lehet oka, hogy 2005-ről 2009-re a választási eredményük 34,2%-ról 23,0%-ra esett vissza, de a legutóbbi választásokon elért 25,7% szerintem nem nevezhető "alig 20%"-nak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!