Mi lenne a NATO sorsa, ha nincs a 2014-es ukrajnai konfliktus?
A '90-es években a hidegháború végével újra kellett értékelni a NATO szerepét. Az új cél a Szovjetunió szétesése után az észak-atlanti térség, a periféria békéje és a terrorizmus elleni háború lett. Azonban a Szerbia elleni katonai intervenció, az afganisztáni szerepvállalás, a líbiai intervenció, az Iszlám Állam jelentette kihívás kezelése inkább kudarc volt.
A 2014-es Ukrajna elleni orosz agresszió viszont ismét felerősítette a hidegháborút és a NATO fő célja ismét az oroszok elleni védelem, ezzel próbálják összekovácsolni, megerősíteni a szervezetet.
Nagyon egyszerűen és elkötelezetten látod a NATO "kudarcait", ha anno nem avatkozik be a NATO a Szerbiában, akkor valószínű tovább folytatódik a népirtás és a félkatonai szervezetek öldöklése. Ezen kívül a NATO által felügyelt kontingensek segítettek járványok megfékezését is.
Ez a "Mi lett volna ha" sztori örök rejtély marad, de az biztos hogy ha nincs egy szervezet ami megpróbál valamit gátolni akkor jobban "elszaporodik" az ami kártékony. Az ISIS elleni tevékenységet is nevezheted kudarcnak, de ha ennyi sincs akkor valószínű még nagyobb problémát jelentenének a világra nézve.
"ha anno nem avatkozik be a NATO a Szerbiában, akkor valószínű tovább folytatódik a népirtás és a félkatonai szervezetek öldöklése"
Koszovóban nem volt népirtás, esetleg etnikai tisztogatás merülhet fel és mindkét oldal követett el háborús bűnöket, a szerbek, albánok egyaránt. A NATO beavatkozás sem vetett ennek véget. A polgárháborúban becslések szerint 1999 márciusáig, a NATO beavatkozásáig 1500 albán halt meg és 270 ezer ember menekült el Koszovóból.
Hogy véget vessenek a polgárháborúnak, humanitárius válságnak itt Európa közepén, a NATO 1999 március 24-én megkezdte a bombázásokat, hogy így nyomást gyakoroljon és kikényszerítse Szerbia kivonulását Koszovóból és a tartomány NATO-ENSZ felügyelet alá vételét.
A bombázások 78 napig tartottak, Belgrád június 10-én kapitulált.
A nemzetközösség megosztott volt a beavatkozást illetően. Sok ország támogatta, sokan viszont elítélték a NATO Jugoszlávia elleni agresszióját és úgy vélték tiszteletben kellene tartani az ország szuverenitását, területi integritását. Ez utóbbi csoporthoz tartozott például Oroszország, Kína, India.
A NATO beavatkozás több okból is vitatható.
Mivel nem volt ENSZ felhatalmazás a támadásra, így nemzetközi jogi szempontból jogtalan agresszió történt.
A beavatkozás humanitárius jellege is megkérdőjeleződik. A humanitárius beavatkozás a civilek védelmére irányul, nem lehet célja egy ország politikai berendezkedésének, kormányának megváltoztatása vagy pedig területek elcsatolása, határmódosítás.
A humanitárius jelleg azért is megkérdőjeleződik, mivel a légitámadások nem a koszovói konfliktusövezetre, a civilek védelmére koncentrálódtak, hanem egész Szerbiát bombázták, a gyárakat, erőműveket, olajfinomítókat, utakat, hidakat, villamos hálózatot, távközlést, hogy így megbénítsák az országot és a bombázásokkal gyakoroljanak nyomást a szerbekre a Milosevics-rezsim megbuktatása és a koszovói kivonulás érdekében. Mivel szárazföldi beavatkozás nem történt és a NATO a légi bombázásokkal kívánta megnyerni a háborút Szerbia ellen, így a koszovóiak védelme sem volt hatékony, sikeres. A 78 napig tartó NATO bombázások alatt inkább felerősödött a koszovói polgárháború, további kb. 10000 albán és kb. 1000 szerb civil halhatott meg az összecsapásokban és még 600 ezer albán, 100 ezer szerb, cigány menekült el a déli tartományból. A NATO bombázásoknak kb. 500 civil halálos áldozata volt.
Nemzetközileg a legnagyobb vitát a kínai nagykövetséget ért amerikai bombatámadások okozták.
Pozitívum, hogy 1999 óta nem voltak nagy fegyveres összecsapások, de békét sem sikerült teremteni a NATO-nak. A szerbek és albánok között ma is nagy a szembenállás és Koszovó helyzete ma is rendezetlen, egyike Kelet-Európa befagyott konfliktusainak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!