Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha a balkán nyugati érdekszfér...

Attilav kérdése:

Ha a balkán nyugati érdekszférába kerül akkor is újra létrehozták volna Jugoszláviát?

Figyelt kérdés
Ugyebár tervben volt hogy a balkánon partraszállás lesz, ez nem jött össze. De játsszunk el a gondolattal hogy mi van ha mégis. Tegyük fel nyugati érdekszférában landol a balkán. Vajon a nyugati szövetségesek is ragaszkodtak volna Jugoszlávia újjá alakításához? Jugoszlávia a két háború között a kapitalizmusban csaknem működésképtelen volt, vajon a nyugati hatalmak ennek ellenére is ragaszkodtak volna az újjáalakításához? Ha tegyük fel 45'-ben megalakul egy kapitalista Jugoszlávia, vajon az máig egyben maradt volna?

2017. jan. 2. 19:11
 1/7 Szimeon ***** válasza:
Fogalmam sincs. Szerintem igen, megőrizték volna Jugoszláviát - egy ideig. De semmivel nem tudom a véleményem alátámasztani.
2017. jan. 2. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Tito felszabadította, megalkotta és egyben tartotta. Nélküle nem valószínű hogy ilyen sokáig egybe maradt volna.
2017. jan. 2. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
52%
Jugoszlavia nem csak a kapitalizmusban volt mukodeskeptelen hanem ugy mindenhogy. Egyszeruen a sok sok nemzetiseg nem hogy nem volt barati viszonyban,nagyresze utalta a masikat. Tito szemelyisege meg a sok kolcsonbol beinditott fejlodes egy ideig eltuntette ezeket a problemakat,halala utan viszont jott a szerb nacionalizmus,a fejlettem reszek onalosodasi vagya,hogy ne huzzak le oket a putri reszek stb...
2017. jan. 2. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Szerintem akkor is lett volna Jugoszlavia hiszen a Nyugat mar az 1. VH utan is rabolintott erre. Sok kicsi apro orszag a Balkanon nem kepviselt volna semmilyen erot, viszont az egyesult Jugoszlavia eleg jelentos volt. Jugoszlavia az egesz Balkan legerosebb orszaga volt, es rajta keresztul Amerika kiterjeszhette volna a befolyasat az egesz felszigetre es eleg jelentos Nyugati hadallas lehetett volna.
2017. jan. 2. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Azért nem volt annyira működésképtelen a két háború között.


A másik dolog meg, hogy a 2VH után maguk a délszláv népek is együtt akartak maradni, fel sem merült, hogy esetleg szétválnának. Vita tárgyát egyedül csak a belső hatalmi erőviszonyok képezték.


További fontos tudnivaló, hogy a Tito-féle Jugoszlávia is eléggé kapitalista-jellegű volt, valójában egy szociáldemokrácia-alapú kapitalizmust kell elképzelni, melyben egyedül Tito személyi kultusza volt az, ami némiképp emlékeztetett a többi proltetárdiktatúrára. A településeken valódi önkormyázatiság volt, a munkások valóban birtokolták a gyárakat, a parasztok a földeket, stb.


Nem hiszem, hogy egy kapitalista Jugoszlávia ettől sokban különbözött volna, és amennyiben nem veszik be idejekorán az EU-ba, akkor hasonló folyamatok miatt hullott volna szét. De hát ugye ez a "mi lett volna, ha" esete.

2017. jan. 2. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Jugoszlávia ugyan olyan szabadkőműves kreálmány volt mint Csehszlovákia. Mindkettő a kis -antant széthullásával a bécsi döntések, és az etnikai feszültségek nyomán felbomlott. A II.vh után egyszerűbb volt újra összerakni őket,a kis-antantal együtt, mint etnikai alapon újra átrajzolni mindent, és a vesztes Magyarországnak területeket adni.
2017. jan. 2. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg igen, mert akkor még a horvátok és a szlovénok is támogatták az ötletet.


Viszont:

A gond ott kezdődött, amikor nyilvánvalóvá vált a horvátok és a szlovénok számára is az 1900-as évek közepe után a Belgrád (és ezáltal szerb) központú állam. Tito vaskézzel tartotta egybe a nemzeteket, még a horvátokat is el tudta csendesíteni, mert Tito maga is horvát volt. Viszont a gazdaság elkezdett repedezni, egyre nagyobb és szélesebb törésvonalak lettek. Az összes befolyó adó/pénz felett Belgrád döntött, és ott nyomták a pénzt a szegényebb régiókba (Bosznia, Koszovó Macedónia). Szlovénia, ami a nyugat-európai viszonyokhoz képest egy szegény, elmaradott ország volt, a jugoszláv GDP 30%-át adta egyedül. Tito halálakor azonban a horvátok és a szlovénok kijelentették, hogy innentől nem fizetnek a közösbe. Aztán ebből a gazdasági balhéból felszínre kerültek az etnikai ellentétek is, és innen már ismerős a történet gondolom.


Tehát egy kapitalista Jugoszlávia ugyanúgy szétesett volna, mert nem az ideológia volt a gond, hanem gazdasági és etnikai problémák voltak. Ott van példaként a kapitalista Olaszország. Veneto tartomány szimbolikusan például az elszakadásra szavazott pár éve, mert elegük van abból, hogy 10-szer annyi adót fizetnek be, mint délen, és semmit nem látnak belőle viszont. Az észak-olasz Lega Nord is pont ezért népszerű, ők egy külön államot képzelnek el Észak-Olaszország néven.

2017. jan. 2. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!