Hány szakadár állam jött létre az ukrán válság idején, illetve ezek közül mennyi működik jelenleg? A Jobb Szektor és az ukrán nacionalista fegyveresek is részt vesznek a kelet-ukrajnai harcokban az ukrán hadsereg oldalán?
Az elmúlt néhány napban a szabadidőm egy részét azzal töltöttem, hogy utánéztem, pontosan mi is történik Ukrajnában 2013 vége óta, de néhány dolgot továbbra sem értek. Az egyik az újonnan létrejött szeparatista államok kérdése. Legjobb tudomásom szerint két ilyen, nemzetközileg nem elismert állam van Ukrajnában (a Krími Köztársaságot leszámítva): a Donyecki Népköztársaság és a Luhanszki Népköztársaság, illetve több helyen említik a Harkovi Népköztársaságot, de csak 2014-es cikkeket találtam róla, újabb információkat nem. Mi történt Harkovval? Létezik még?
A másik kérdéskör a kelet-ukrán fronton harcoló felek kérdése, tehát hogy ki harcol kivel és ki kivel van. A Jobb Szektorról azt írják, hogy ők alkotják az ukrajnai rendőrséghez tartozó különleges osztag, a Nemzeti Gárda gerincét, az ukrán kormány viszont elhatárolódott tőlük. A hozzájuk hasonló szervezeteknek milyen szerepe van a háborúban? Az ukrán forradalomban részt vettek, de azóta mivel foglalkoznak?
Ezekhez a dolgokhoz szeretnék némi segítséget, helyreigazítást kérni a téma iránt érdeklődőktől kulturált formában. Köszönöm.
Először 2014 februárjában, márciusában egyoldalúan elszakadt Ukrajnától Szevasztopol, majd a Krími Köztársaság, ők csatlakoztak az Oroszországi Föderációhoz. Ezt Ukrajna és a nemzetközösség nem ismeri el.
A krími eseményeket követően Kelet-Ukrajnában is felerősödtek az oroszbarát szeparatista törekvések. Több szakadár csoport alakult, egyoldalúan elszakadást hirdettek Ukrajnától (létrejött a Donyecki és Luhanszki Népköztársaság) és nyáron már dúlt a polgárháború. A szakadárokat Oroszország támogatta, minden bizonnyal az orosz titkosszolgálat is szerepet játszott a szervezésben, irányításban és fegyverekkel is támogatták a kijevi kormány elleni felkelést. Az ukrán haderő mellett ukrán nacionalista, szélsőjobboldali szabadcsapatok is harcoltak a szakadárok ellen. 2014 nyár végére a kormányerők, hadsereg és irreguláris szövetségeseik fokozatosan felülkerekedtek, úgy tűnt leverik a kelet-ukrajnai felkelést (Harkovban is visszaállt a kijevi kormány fennhatósága), túlnyomórészt ellenőrzésük alá vonták Kelet-Ukrajnát, a Donyec-medencét. Ekkor, augusztusban azonban Oroszország közvetlenül is beavatkozott a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktusba és feltehetőleg több ezer fős, páncélosokkal, nehéztüzérséggel is felszerelt oroszországi csapatokat (katonák, zsoldosok) küldött a vesztésre álló szakadárok megsegítésére, ezt azonban Moszkva máig tagadja. Az ellentámadás sikert hozott, az ukrán erők visszaszorultak és szeptember elején megszületett egy tűzszüneti megállapodás Minszkben. A tűzszüneti határok azóta nagyjából befagytak. 2015 elején voltak intenzívebb harcok, a szakadárok elfoglalták Debalacavet. Azóta csak kisebb összecsapások vannak, a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus, háború befagyott. A szemben álló felek elképzelései nagyon távol állnak egymástól, így a konfliktus rendezése, a békekötés még nagyon messze van. A Donyecki- és a Luhanszki Népköztársaság de facto független, de a világ egy országa sem ismeri el őket. Helyzetük hasonló, mint a Dnyeszter Menti Köztársaság vagy Hegyi-Karabah.
Egyedül Donyeckben és Luhanszkban alakult ki erősebb szeparatista szervezet, ezek is azért képesek megmaradni, mert egyrészt Oroszország keményen támogatja őket, másrészt Ukrajna folyamatosan a pénzügyi csőd szélén áll, emiatt nem képesek egy ütőképes és hatékony hadsereg kiállítására és felszerelésére.
A Harkovi Népköztársaság ötlete nem szerzett nagy támogatást a lakosság körében sem. Ugyanúgy volt például Odesszai Népköztársaság is, az is megszűnt (sőt, még addig sem jutott el, mint a Harkovi), mert a lakosság egyáltalán nem állt be a szeparatisták mögé. Donyeckben és Luhanszkban él az orosz kisebbség legnagyobb része Ukrajnában, ott ezért erős a szeparatizmus, és az Oroszországhoz fűződő viszony. Ez már Harkovra nem jellemző. Viszont a donyecki és luhanszki szeparatisták is azért nem tudnak győzni, mert a nagyobb városok kivételével ezen a 2 területen a vidéken szintúgy ukrán többség van. Ráadásul 1 millióan el is menekültek onnan. Ennek a 2 szeparatista mozgalomnak sincs elég támogatója, ha nem lenne Oroszország, már rég kifulladt volna az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!