Amerika hogy volt képes ilyen csodás gazdaságpolitikát csinálni? Egy több száz millió lakosságú ország hogy tud ilyen jóléti társadalmat kialakítani?
Sehol máshol nem tapasztalni ilyet, ahol a lakosság száma a több száz milliót eléri. Kína, India, Brazília, Pakisztán, Mexikó, Oroszország.
Mindegyik magas GDP-vel rendelkezik, vannak gazdag városok, gazdag emberek, de hatalmas leszakadt, szegény réteg van, sőt ez a többség, ezért az egy főre jutó gdp-jük viszont már alacsony.
Nagyon nehéz egy ilyen hatalmas lakosságú országnál ezt jól menedzselni.
De Amerika egy főre jutó GDP-je mégis olyan jó, mint a 8 milliós svájcé.
Gazdasági növekedésük évtizedek óta töretlenül exponenciálisan növekvő, más országnak pl. Anglia össze-vissza ugrál a gazdasági növekedése.
Hogy csinálják?
Olyanokat lehet hallani, hogy németországi orvosok, mérnökök emigrálnak Amerikába, mert sokkal magasabb a fizetés.
Nekik olyan am erika, mint nekünk ők.
Ezen már én is gondolkodtam, hogy hogyan tud egy ország ilyen jólétet biztosítani ilyen nagy lakosságnak.
Van kb. egy 100 milliós középosztály, ami itthon a felső osztálynak felel meg.
Nem lehet egyszerű ezt megszervezni, és fenntartani. Példát vehetnénk róluk.
"Nagyon nehéz egy ilyen hatalmas lakosságú országnál ezt jól menedzselni. "
Egyetertek, es nem is sikerul olyan nagyon jol " menedzselni " Itt egy rovid lista a kozelmult nagyobb stock market crash - rol, es az utana kovetkezo recessziorol.
A legutolso " mismanaged " 2008 krizis utorezgesei a mai napig is erezhetoek.
Az hogy a 20-ik szadadot haboru nelkul meguszta Eszak Amerika mikozben a fel vilag osszedolt, annak sok koze van ahhoz hogy dramaian megnott a jolet a vilag tobbi reszehez kepest.
Dot com lufi? elenyésző válságok ahhoz képest, hogy más országban milyen válaságok voltak.
a 2008-as világválság amerikában volt az egyik legelenyészőb recesszió az országok közül, attól függetlenül, hogy az ottani ingatlanpiaci buborékból indult
Nagyon röviden:
- Zéró közeli közvetlen háborúja volt az országnak.
- Az ottani fejlett társadalom, fejlett technikával egy majdnem teljesen érintetlen erőforrásokkal rendelkező kontinensre került. Ekkora Európában a legkönnyebben kitermelhető nyersanyagokat jórészt már kimerítették. Elfogytak a "végtelen" erdők, elfogyott a szabad termőföld, kimerült rengeteg bánya.
"Másfelől Angliában is simán lehet olyan életszínvonalon élni mint az Egyesült Államokban (mondjuk egy magyar számára)."
Igazából fix, hogy ott jobban tud élni, az USA-ban sokkal magasabb a Gini-index.( [link]
Ez pont az ellenkezőjét jelenti, mint amit a kérdező írt, nagyok a társadalmi egyenlőtlenségek.
A te statisztikád nem azt mutatja, hogy mekkora a leszakadt szegény réteg az adott országban, hanem hogy mekkora a szórás a fizetések közt.
Amerikában a legalacsonyabb és a legmagasabb fizetések közt hatalmas különbség van, mivel a legtöbb multi cég amerikai központú, a világ pénzügyi központja Amerikában van, ezért az ottani fehérgallérosoknak kell a legtöbbet fizetni.
Ettől függetlenül például egy eladó az 1500 dolláros fizetésével vásárlóerő-paritáson számolva még mindig sokkal jobban keres és él, mint az itteni minimálbéresek.
Ezen a listán például a magyarok a dánok, írek, norvégok, luxemburgiak előtt vannak, te sem gondolod, hogy ettől függetlenül az ottani alacsony bérű emberek jobban nyomorognak, mint itt.
Amerika munkanélküliségi rátája 4.9%, ami szintén óriási dolog ekkora lakosság mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!