Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A palesztinoknak milyen jogai...

Lefted kérdése:

A palesztinoknak milyen jogai vannak Izraelben?

Figyelt kérdés
Választási,állampolgári,egészségbiztosítás jogok stb.?Vagy saját szülőföldjükön is úgy bánnak velük mint a jött-ment menekültekkel?
2016. dec. 15. 06:00
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
47%

"Tehát az ártatlan palesztínokat lelövő zsidók házait ugyanúgy könyörtelenül lerombolják,mint az ártatlan zsidókat lelövő palesztínokét?!"



Ha az ártatlan palesztinokat lelövő zsidók házait lerombolnák, nem sok zsidónak lenne ma háza.

2016. dec. 16. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Az izraeli állampolgárok pont ugyanolyan állampolgárok, mint bárki más - már az állam megalakulása óta így van ez, ennek megfelelően Izrael lakosságának kb. 1/5e arab.

Ennek megfelelően a Kneszetben (izraeli parlament) ugyanúgy vannak arab képviselők is, és jelenleg a 3. legnagyobb politikai tömörülés a Kneszetben az arab pártok tömörülése.

A nagyobb pártokban is szokott lenni néhány arab képviselő, és voltak már arab miniszterek meg legfelsőbb bírósági tag is.

Szóval ennyit erről a nincsenek ugyanolyan jogaik maszlagról.

Annyiban több joguk is van az izraeli muzulmán állampolgároknak, hogy ők imádkozhatnak a Templom-hegyen, míg a más vallásúaknak ez tilos.

Emellett az araboknak nem kötelező a katonaság (abból a megfontolásból, hogy amikor kell, akkor jellemzően tesók ellen kellene harcolniuk), de ha akarnak, akkor ugyanúgy lehetnek katonák.


Ha a Palesztin Hatóság állampolgárairól beszélsz, akkor azok meg a saját de facto államuk állampolgárai, tehát ők meg annak a választásain választanak, ott kapnak egészségbiztosítási jogokat stb.

2016. dec. 18. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Attól függ a palesztinok melyik csoportjába tartoznak. Az Izrael megalakulása után Izraelből elűzött palesztinoknak és leszármazottjaiknak semmilyen joguk nincs, be sem léphetnek Izraelbe. Menekültként élnek a Hamasz kormányozta Gázában, a Palesztin hatóság által kormányzott ciszjordániai területeken, a közvetlenül az izraeli hatóságok által kormányzott, ciszjordániai megszállt területeken, a környező arab országokban vagy valahol máshol a világban. Egyébként ők a közel-keleti arab országokban is jogfosztottságban élnek, talán csak Jordánia fogadta be őket, ott kaphatnak állampolgári, teljes jogokat. Az izraeli-palesztin konfliktusban, béketárgyalásokban az ő helyzetük rendezése a leginkább vitatott pont a jövőbeni államhatárok mellett.

A nemzetközileg elismert ('67-es tűzszüneti határokon alapuló) Palesztinában (ami izraeli megszállás, illetve Gáza esetében már csak blokád alatt áll) élő palesztinok hivatalosan a Palesztin Hatóság által kiállított okiratokkal rendelkeznek, palesztin állampolgárok. Őket az izraeli politika csak a megszállás, háború révén érinti (pl. izraeli katonai ellenőrzőpontok, számukra tiltott palesztin területek, terrorellenes támadások, hadműveletek). Egy részük palesztin, egy más részük izraeli közigazgatás alá esik az oszlói felosztás szerint, lásd alábbi térképen:

[link]


Legkedvezőbb helyzetben azok a palesztin arabok vannak, akik a nemzetközileg elismert Izrael területén élnek. Ők teljes jogú tagjai, állampolgárai Izraelnek, szabadon mozoghatnak, gyakorolhatják hagyományaikat, kultúrájukat. Az izraeli multikulturális társadalomban is nagy a szegregáció, de viszonylag békében élnek egymás mellett különböző kultúrájú csoportok.

2016. dec. 18. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!