Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi is történik most Sziriában,...

Mi is történik most Sziriában, kik azok akik "jók" a lázadók azok, vagy a kormány?

Figyelt kérdés

Nem nagyon értem,hogy mi is tötrténik Sziriában, melyik oldal a "rossz" és melyik a "jó". Tudom persze,hogy ezt nem ilyen egyszerű megállapitani de nem tudom/nem értem,hogy melyik oldalnak van igaza,melyik érdemli meg,hogy győzzön és kormányon legyen ???

Köszönöm előre is a válasyokat !!!



2016. dec. 8. 19:02
 1/6 anonim ***** válasza:
77%
Ott nincs jó és rossz. Csak ellenfelek, akik a hatalomért gyilkolják egymást.
2016. dec. 8. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
52%
Kik azok akik jók? A politikában vannak jók? Sokat kell még tanulnod, öcsém.
2016. dec. 8. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
73%

Sosincs jó vagy rossz oldal polgárháborúban :)


Négy fél harcol jelenleg:


1) Asszad, a jelenleg törvényes hatalom, egy véreskezű diktátor

2) Az ellenzék, akik a demokratikus arab tavasz tüntetéssorozatból nőtték ki magukat, és fegyvert fogtak Asszad ellen

3) Ebből az ellenzékből két iszlamista terrorszervezet vált ki: Az al-Kaida szír szárnya

4) és az al-Kaidából kiváló az Iszlám Állam

(+1 miközben a kurd népcsoport is próbál függetlenedni)


Egyik oldal sem törődik igazán a civilikkel, mindegyik csak a hatalomra pályázik, de a többieknek annyi előnyük van Asszaddal szemben, hogy ők még nem tudták igazán bizonyítani, emnnyire lennének rosszak. És hogy bonyolutabb legyen a helyzet, ezek a csoportok néha összedolgoznak, néha egymás ellen küzdenek, miközben a térség országi, plusz a világ nagyhatlmai is be-be avatkozanak egyik-másik oldalon.


Majd pár évtized múlva jobban lehet látni, mi is történt és mi lett a vége.

2016. dec. 8. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 meszike91 ***** válasza:
84%

Politikában nincsenek jók és rosszak, csak érdekek vannak.


Ez a háború nagyon összetett, van 4 fél és azoknak vannak különféle külföldi támogatóik és ellenségeik. Meg az egésznek van egy etnikai jellege is.


KORMÁNY. Bashar al-Assad és támogatóik. Ők a törvényes hatalom, az ENSZ-ben is ők képviselik Szíriát. Külföldi támogatók: Oroszország, Irán és egy picit Kína is. Külföldi ellenségek: USA, Törökország és az öböl menti monarchiák (Szaúd-Arábia, Katar) Assad egy szekuláris diktatúrát épített ki, vagyis nem pont ő hanem a faterja. Ő inkább csak megörökölte azt. A szekuláris beredezkedés miatt nem voltak elnyomva a vallási kisebbségek (keresztények, alaviták és drúzok), továbbá a női jogokban is élen járt Szíria az arab államok között. Assad maga alavita származású, de a felesége szunnita.


FELKELŐK. Ők lázadtak fel még 2011-ben a kormány ellen. Nem egységesek, néha belharcok is előfordulnak egymás ellen. Sok száz, de talán sok ezer kisebb csoprtra oszlanak szét. Annyit érdemes tudni róluk, hogy a többségük vallásos szunnita, vannak köztük kifejezetten terrorista csoportosulások is. Legfőbb céljuk Assad eltávolítása. Főbb külföldi támogatóik: USA, Törökország, öböl menti monarchiák. Főbb külföldi ellenségeik: Oroszország és Irán, de inkább Irán vallási okokból. A kisebbségek nem támogatják őket, mivel ők egy teokratikus államot akarnak a jelenlegi szekuláris helyett.


KURDOK. Ők szíria északi részein élnek, a török határ mellet. Jelentős számban élnek még, Törökország, Irak és Irán területén is. Teljes mellszélességgel senki sem támogatja őket külföldről, mert Törökország ellenségei. Valamilyen szinten az USA és Oroszország támogatja őket. A többségük szunnita vallású, de nem radikáléisak. Többségük egy baloldali szekuláris rendszert akar. Legfőbb céljuk egy autonómia vagy egy független állam létrehozása. Mostanában sokszor együttműködnek a kormánnyal.


ISIS. Róluk szerintem nem sokat kell mondani. Az iraki al-kaidából váltak ki. A legradikálisabb szunnita nézeteket vallják. Jelentős anyagi támogatást kaptak az öböl menti monarchiák gazdag vallásos polgáraiktól. Kormányszinten senki sem támogatja őket, viszont senkinek sem a legfőbb ellenségeik.



Itt egy térkép: [link]


Piros a kormány (az iraki és a szír kormány is), zöldek a felkelők, sárgák a kurdok (az iraki és a szíriai kurdok is) és szürke az isis. Az isis területe nagyrészt sivatag.



Irán síita többségű, az alaviták is síiták. Szaúd-Arábia és Katar meg szunnita többségű. Utálják egymást, de csak közvetve háborúznak egymással.



Szíria lakossága:


Nemzetiség:A lakosság 90%-a arab, 6%-a kurd, 2%-a örmény, 2%-a asszír és egyéb nemzetiségű.


Vallás: A lakosság 89%-a muszlim - ebből 79% szunnita, a maradék: 7%-ban alavita, 2%-ban drúz, 1%-ban pedig síita.


Nagyából ennyi a lényeg.

2016. dec. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó két válaszolónak a válaszokat !!!!
2016. dec. 9. 20:13
 6/6 Jeffrey Spender ***** válasza:
20%
#3: Látván az eddig elhazudott és sikertelen "demokratizálásokat", és ehhez hozzájönnek még az Asszadnál brutálisabb szövetségesei is a nyugatiaknak, így bukni fogni a "véreskezű Asszad és a demokratikus ellenzék" álláspont. Meszike91 válasza viszont teljesen korrekt.
2016. dec. 13. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!