Miért mondják, hogy a nyugati világ hanyatlik?
#8, tudom, hogy nem értesz velem egyet, de h már az általam vélt okokról kérdeztél…
Mindenekelőtt a helyettem válaszolni próbáló #10 válaszoló indokai a felszínesség és az összefüggések oly mértékű ismerethiányát mutatja, amivel nem is lehet vitatkozni. Ezen a szinten semmiképp.
A nyugat a Római Birodalomnak úgy utódállama, hogy Nagy Károly éppen lerombolni kívánta, és új alapokon álló (hasonló méretű és erejű) birodalmat kívánt létrehozni. Az ok egyszerű: egy időszámítás előtti pár száz évvel korábbi technológiai fejlődési szintre épült hatalmi struktúra éppen azért omlott össze, mert az időközbeni fejlődéshez képest a működésre alkalmatlannak bizonyult. A félig elfoglalt Anglia éppen az ellenkezőjét vallotta a rómaiaknak. Skandinávia közelébe se jutottak. Az Ibériai félszigeten a mórok határozták meg az új stílust, a germánok pedig sokat tettek a Római Birodalom bukásáért. Attila semmit nem rombolt szét (de a nagymagyarok mítoszai kipusztíthatatlanok), mindenesetre a térség évszázadokon át rendkívül gyéren lakott pusztaság volt. Különben itt se lennének.
A világ fejlődésének szétválása a nagy pestisjárványok után kezdődött. Anglia más úton indult, mint Európa közepe. Az ok: akkoriban ott még nem volt központi hatalom, ezért újító nézetek is életképesek voltak. A spanyol, francia királyság, a német fejedelemségek, de az itáliai városállamok is központosítottak voltak, ott a hatalom határozta meg a működést. Még erősebb központosítással. Erre jött a török előretörés, ami mind a körülményeket, mind az emberek szemléletét jelentősen megváltoztatta.
Az észak és dél amerikai hódítások adják a kontraszt magyarázatát. Az erősen központosított, vagyonnal kizárólag a hatalom közelében rendelkező spanyolok elpusztítottak mindent, ami Kalifornia alatt volt, egészen a Tűzföldig. Helyére tettek egy katolikus beállítottságú birodalmat, ahol a korrupció már akkor is kimagasló volt. Hatása máig látható.
Az északi vidékekre meghatározóan írek, angolok érkeztek. A meglehetősen kietlen, (európai szemmel) vad vidékek próbára tették a telepesek képességeit. Ráadásul ott nem voltak kiépített központi birodalmak, mint a maja, vagy azték. Ott minden indián törzzsel külön kellett megvívni a csatát. Fegyverrel, vagy szóval. Ezért ott alapvetően más szemlélet alakult ki, a függetlenség, szuverenitás nem vágyálom, hanem tömegek életszemlélete volt. Meg is határozta a történéseket.
Így indult. És innentől többi nincs egyensúly. A dolgok menetét mindig a hatalom dönti el. Mindig másképp, a kor lehetőségeihez mérten. Ma éppen a (főleg észak amerikai) multik igényei szerint zajlanak az események. Azt se hagyjuk ki, hogy a II. világháború után az abból hatalmasat profitáló USA Marshall segélye tette rendbe Nyugat Európát. A keletebbre fekvők a más nézeteket valló, de ettől függetlenül totálisan kivérzett oroszoktól ilyenre nem számíthattak. A világpolitikát ugyanúgy a nagyhatalmak érdekei alakították, mint az I. világháború után, és ma is. Csak megjegyzem, a világ szemében a világháború nagy kirobbantói és pusztítók a németek voltak, mégis már néhány év múlva, az 1940-es évek végén a németek ugyanúgy részesedtek a segélyekből. 1952-ben a letarolt franciák találták ki az Unió ősét, a francia-német tengelyt. Miért? Mert Németország nagyhatalom. Nem kell ide maszlag, a dolgok az érdekek mentén dőlnek el.
És végül: mivégre a hanyatlás? Röviden, a dolgok természetéből következően a technika fejlődése miatt, a túltermelési válság következtében. Nem részletezem, túl hosszú lenne, és úgy is mindenki utálná. Csak a nagy „de szeretnék olyan hanyatló lenni” szemléletűek semmit se értésének magyarázatára. Ha az én színvonalam egy skálán 10, és a lejtmenet kettő, akkor sokan vágyni fognak a skálán 100-on álló, és egyes lejtmenetű helyekre. Egyénileg érthető! Itt 5 év múlva nullán leszünk, ott 40 év múlva még mindig a miénk dupláján. És 40 év egy emberöltő. Csakhogy kívánkozhat valaki oda, a kérdés azonban nem ez volt. A lejtmenet megvan! Hogy ott miért lassabb, arra is van magyarázat.
Még egy mondat. Nem saját nagyszerűségem találta ezt ki. Okos emberek számtalan tanulmányban, könyvben megírták. Aki nem fantáziálgat, hanem olvas és ért, maga is megtapasztalhatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!