Mi az oka annak, hogy az USA-ban ilyen éles a város-vidék-ellentét a szavazások tekintetében?
A térkép alapján úgy tűnik, mintha a republikánusok (vörös) letarolták volna az egész országot, míg a demokraták (kékek) csak egy aprócska párt lennének, ehhez képest tudjuk, hogy valójában a demokrata Clinton mintegy 400 ezer szavazattal többet szerzett, mint a rivális republikánus Trump. A kék területek kis kiterjedésük ellenére azért hoztak mégis ennyi szavazatot a demokratáknak, mert ezek rendre városi területek, ahol értelemszerűen sokkal többen élnek, mint a középső, vidéki területeken. Ami viszont totálisan megdöbbentő, hogy ilyen erőteljes elkülönülést én még talán sehol sem láttam, mint az USA-ban. Íme pár adat a 2012-es elnökválasztásról:
Manhattanben 83,7% szavazott a demokratákra, 14,9% a republikánusokra.
Washington D.C.-ben 90,9% (!!!) szavazott a demokratákra, 7,3% a republikánusokra.
Los Angelesben 69,7% demokrata, 27,8% republikánus.
San Francisco-ban 83,4% demokrata, 13,0% republikánus.
A másik végletről is találtam példát:
Crook megye, Wyoming állam: 84,37% republikánus, 11,56% demokrata.
Beaver megye, Oklahoma állam: 89,42% republikánus, 10,58% demokrata.
Én még ilyen szintű megosztottságot sehol sem láttam. A városokban gyakorlatilag nem létezik a Republikánus Párt, míg vidéken a Demokrata Párt láthatatlan.
Magyarországra is azt szokták mondani, hogy megosztott, példának okáért Budapest a nagy balos város, míg a Dunántúl inkább Fidesz-fellegvár, de ilyen szinten sosem volt jelen ez a kettősség.
2006-ban például:
Budapesten a baloldal (MSZP-SZDSZ) 56,06%-ot, a jobboldal (FIDESZ-KDNP, MDF, MIÉP-Jobbik) 43,31%-ot ért el.
Vas megyében a jobboldal (FIDESZ-KDNP, MDF, MIÉP-Jobbik) 58,44%-ot, a baloldal (MSZP-SZDSZ) 41,35%-ot ért el.
Korántsem volt olyan nagy a város-vidék ellentét.
Csak a magyar viszonyokra reflektálnék. Azért itt is teljesen kitapintható a vidék-város ellentét.
A vidék mindig is jobbra szavazott, míg Budapest, Szeged, Pécs és néhány kisebb város volt a balliberális fellegvár. Most is az, más kérdés, hogy már itt is fölerősödött a jobboldal, de az úgynevezett baloldalnak továbbra is ezek a bástyái, a többi településen épp csak annyira tudták megvetni a lábukat, hogy megyei listát tudjanak állítani a választásokra. Az, hogy jobbra vagy balra dőltek el a választások, az inkább azon dőlt el, hogy melyik települések voltak az aktívabbak, és nem az, hogy hova szavaznak.
Ez alól két kivétel volt, az egyik az, hogy az addigi szoci kisvárosok 2010-től átszavaztak a jobbikra, illetve hogy szintén ekkortól a ballib nagyvárosokban is előre tudott törni a fidesz.
A színes lakosság többnyire városban lakik.
Azok meg szinte mind demokrata szavazók.
"A színes lakosság többnyire városban lakik."
Dik mán he! Akárcsak itt nálunk!
Más életmód, más érdekek.
Ha az a kérdés teszem azt, hogy legyen szúnyogirtásra költve 1 millió dollár vagy inkább út javításra, nem érthető, hogy a város és a falu mást kíván meg?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!