Miért éppen EU-s kvóta rendszert terveznek? Miért nem terjesztik ki a menekült kvótát minden békés ENSZ tagállamra?
Ez a szír menekültválság miért egyes egyedül az EU gondja? Miért csak Európa tartozik felelősséggel?
Továbbá, ha bevezetnénk az egységes ENSZ kvótarendszert, tehát a világon minden elismert és biztonságosnak nyilvánított államában osztanánk el a menekülteket, akkor mehetnének Afrikába, Indiába, Kínába, Latin-Amerikába is szép számmal a migránsok. Akkor már 5ször is meggondolná valaki, aki elhagyja a hazáját, hogy érdemes-e, lehet, hogy épp Zimbabwe-be kerül. Ezzel vissza is szorulna a menekült válság. Nyilván lehetne valakinek ilyen elven mákja is, hogy az USA-ba kerül éppen, de nagyobb a valószínűsége, hogy harmadik világbeli országba, akkor meg már nem éri meg nekik elindulni.
Persze felmerül a probléma akkor, hogy mi alapján küldjenek valakit Svájcba, vagy éppen Zambiába, nyilván az utóbbi nem nagyon fog örülni a döntésnek, de hát ez a probléma most is fent áll, hogy valaki Nyugat-Európában maradhat, valakit meg Kelet-Európába helyeznek át, mert itt is óriási a különbség.
Miért kell a menekült válságot mindenképpen a "jóléti" országoknak kezelni?
Azért, mert az EU-ban vetődött fel egy ilyen ötlet, hogy rendezzék a menekültválságot. Az EU összes tagországa tagja a menekültek befogadásáról szóló egyezményeknek, és ezért szeretnék/szerették volna, ha közösen tudnák ezt a kérdést rendezni.
Az egész onnan indult ki, hogy a menekültek:
- nem maradhatnak ott, ahol először beléptek (menekültstátuszt kaptak) az EU területére (dublini rendelet), mert az igazságtalan azokkal az országokkal szemben, akik az EU peremén vannak;
- ott sem lehetnek, ahol akarnak, mert az a 2-3 ország nem tud mindenkit befogadni, tehát velük szemben szintén igazságtalan a jelenlegi helyzet.
Annak, hogy az ENSZ nem csinál ilyen, több oka is lehet. Egyrészt pl. az, hogy az ENSZ nem egy politikai unió, csak egy szervezet. Nincs jogköre erre és nem is célja a konkrét problémamegoldás.
Az ENSZ keretében is van, hogy újraelosztanak menekülteket. Az első nagy ilyen akció az '56-os magyar menekültek szétosztása, befogadása volt Ausztriától. De az ENSZ egy lazább szövetség, mint az EU. A menekültek befogadása az ENSZ szervezésében mindig csak önkéntes alapon megy.
Az EU-ban nagyobb a centralizáció, ezért a migrációs terheknek jobban kitett országok, Németország, Olaszország, Görögország, Málta, Franciaország, Belgium, Svédország az EU keretében könnyebben keresztül tud vinni egy kötelező szétosztási kvótát, mint az ENSZ-ben. De még így sem biztos, hogy sikerül, mivel nem csak az ENSZ-ben, de az EU-ban is sok állam ellenzi a kötelező betelepítési kvótákat és a bevándorlást saját hatáskörben akarják kezelni, saját maguk szeretnék eldönteni, hogy kit fogadnak be és kit nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!