Magyarországnak jó ötlet lenne most a britekkel szorosabbra fűzni a diplomáciai kapcsolatokat, szövetséget építeni?
#10
Nem vagyok liberális. De Németország akkor is itt van szomszédban és velük vannak gazdasági kapcsolataink, a britekkel meg nem és a britek nem is akarják, hogy legyenek.
Ezt akkor sem tudod megcáfolni, akármekkora nagy nemzeti magyar is vagy.
A kérdezőnek meg a Hunxiteseknek fogalmuk sincs a valós gazdasági helyzetről.
Mondok pár adatot.
A kereskedelmünk több mint 80%-a az Európai Unióba és -ból irányul.
A kereskedelmünk több mint 25%-át Németországgal bonyolítjuk, miközben az Egyesült Királysággal folytatott kereskedelem a teljes kereskedelem 4%-át sem éri el.
A magyar bankrendszer teljesen az unióhoz kötött, elsősorban Németországhoz, Olaszországhoz és Ausztriához.
A Magyarországon előállított érték (GDP) több mint 80%-át multik, vagy multikhoz köthető beszállító cégek állítják elő. Ezek elsősorban német és amerikai cégek.
A magyar GDP 40%-át német tulajdonú cégek állítják elő.
A magyar iparról általánosságban elmondható Németország és a német vállalatok beszállítója.
Ha megnézed ezeket az adatokat (mindegyik hiteles forrásból származik, nem online hírportáloktól) akkor elég egyértelmű, hogy jelen pillanatban Németországnak és az Európai Uniónak nincs alternatívája Magyarország számára. Az Egyesült Királyság nem tud Magyarország számára túl sokat nyújtani, viszont rengeteget veszthetünk az EU-ból való kilépéssel.
Továbbá a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat nem államok hanem vállalatok hozzák létre, az államok legfeljebb elősegíthetik ezeket.
Egy szó mint száz:
A válasz a kérdésedre IGEN.
De nem az EU-hoz fűződő viszonyunk kárára.
A német az eléggé rühös egy faj.
Rasszista vagy. Feljelentelek a rendőrségen. Le leszel nyomozva aztán majd magyarázkodhatsz a rendőrbácsiknak. Köszönd magadnak.
"Tudod, Nagy-Britannia évszázadokkal ezelőtt tudta gyarmatosítani a sok ezer kilométerre fekvő Indiát, amihez hozzátartozott a kereskedelem is, szerinted most a 21. században az egy áthidalhatatlan probléma, hogy London 600 km-el messzebb van, mint Berlin?"
Az akkori kereskedelmet nincs értelme összehasonlítani a maival, mivel akkoriban rendre a gyarmatok jártak sz*rul, kizsákmányolták őket, a gazdasági válságot áttolták hozzájuk. A gyarmat azért volt gyarmat, nem pedig gazdaságilag partner ország, mert kihasználhatták őket és olyan szabályok szerint, amilyeneket szerint csak akarták.
Ha te kiakarod szolgáltatni az országunkat, mint egy gyarmatot a "kereskedelem" címszava alatt, akkor zavarban lehetsz a fogalmakkal. A mai kereskedelem lényege, hogy mindkét fél jól jár, legalább is igényeit képes kielégíteni.
Az akkori kereskedelmet nincs értelme összehasonlítani a maival, mivel akkoriban rendre a gyarmatok jártak sz*rul, kizsákmányolták őket, a gazdasági válságot áttolták hozzájuk. A gyarmat azért volt gyarmat, nem pedig gazdaságilag partner ország, mert kihasználhatták őket és olyan szabályok szerint, amilyeneket szerint csak akarták.
Ha te kiakarod szolgáltatni az országunkat, mint egy gyarmatot a "kereskedelem" címszava alatt, akkor zavarban lehetsz a fogalmakkal. A mai kereskedelem lényege, hogy mindkét fél jól jár, legalább is igényeit képes kielégíteni.
Hu de nagy megmondó kapitány valaki.
"Hu de nagy megmondó kapitány valaki."
Kétszer is bocsánatot kérek, csak mondd el, hogy miben tévedtem.
Az egész válaszommal arra akartam kilyukadni, hogy naná hogy megoldották az utazás kérdését, hisz gond nélkül foszthatták ki a gyarmatokat, legalább is munkaerő tekintetében, de mivel korunkban, Magyarországgal, Uniós országgal, ahol ráadásul nincsenek is olyan értékes természeti kincsek (a munkaerő meg megy magától ő hozzájuk, még ha putri munkáról is van szó) ezt nem tehetik meg, így nem is fogja megérni nekik.
Mégis mink van, amik nekik nincs, és ne tudnák jobb helyről beszerezni, mint itt?
Pl. munkaerő, ami miatt nagyon sok német cég is itt van, az érvelésed meg nem állja meg a helyét, hiszen Németországba is vándorol kifelé a magyar munkaerő, mégis ide hozzák a gyáraikat.
Vagy szerinted miért van az itteni cégek fele német kézen, és a britek tulajdonhányada miért alacsonyabb mégis? Miért csak egy-két brit multi van itt? (pl.: Tesco, Voda, stb?)
90-ben semmi nem volt itt német kézen, még 2004-ben sem volt ennyire német befolyás alatt a gazdaságunk, csak a magyar szokása, hogy a németek után megy, nekünk valamiért ők a nagy "etalon", már hitler óta.
Nem azt mondom, hogy verjük ki innen a németeket, csak hogy mi lenne, ha most az uniós tagságon kívül álló britekkel külön egyezményeket kötnénk, hogy ők hozzák ide a tőkét, külön nekik befektetési kedvezmények, stb.
Igen, leírtad, hogy mennyire Németország-orientált a gazdaságunk, a külkereskedelmünk, pont erre gondoltam, hogy arra kellene Mo.-nak törekedni, hogy ezek a számok változzanak meg, hogy ne csak egyetlen országon függjön a gazdaságunk, mert ez politikai függőséghez is vezethet.
"Nem azt mondom, hogy verjük ki innen a németeket, csak hogy mi lenne, ha most az uniós tagságon kívül álló britekkel külön egyezményeket kötnénk, hogy ők hozzák ide a tőkét, külön nekik befektetési kedvezmények, stb. "
Ezt nem tudnánk megtenni, mivel az Európai Unió, és ezzel a közös piac és vámövezet tagjai vagyunk. Külgazdasági döntésekben csak az EU egységesen dönthet, a tagállamok külön nem.
Nagy-Brittania még nem lépett ki, most kb. egy félévig játszani fogják az agyukat utána más gumicsontot fognak bedobni. Volt népszavazás igen, de a népszavazás nem kötelezi a parlamentet semmire. Az EU soros elnökséget is most a színház miatt nem vállalták el, hogy megmutassák ők mennyire nem akarják az EU-t, de azért az EU-s támogatások, pénzek jól jönnek nekik. Meg annak a bohóc Nigel Faragenek, aki Brüsszelből kapja a fizetését és ellene beszél.
Tudod ettől függetlenül, ha mégis kilépne Nagy Brittania igen nagy maradna a jelentősége a gazdaságban, a diplomáciai kapcsolat fontos, de nagyobb szövetségre felesleges lenne velük lépni, mert nem tekintenek minket egyenlőnek, hanem egy koszos, kelet-európai országnak néznek minket, ha tetszik, ha nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!