Brexit esetén hiányszakmával rendelkezőknek se lenne lehetőségük kiköltözni?
Érthető, hogy nem akarnak képzetlen, nyelvet alig beszélő újabb mosogatókat/takarítókat, és a szociális rendszert kihasználó kelet-európaiakat.
De mondjuk informatikusként (diplomával, szakmai tapasztalattal) se lenne lehetőség, hogy kiköltözzön az ember (annak ellenére se, hogy a következő évtizedben 1 millió fő fölött lesz Angliában a betöltetlen informatikus állások száma)?
Ez a kilépés teljesen elzárná az országuktól a külföldi munkaerőt (még a képzett, hiányszakmával rendelkezőket is)? Esetleg létrehoznának egy pontrendszert, mint Ausztráliában?
Vagy milyen forgatókönyv tűnhet elképzelhetőnek erre a helyzetre?
Mellesleg egy kérdés ezzel kapcsolatban:
Hogyan lesz kivitelezve a brexit? A végeredmény úgy tűnik már meg van (hiszen a 2 nappal ezelőtti nagy "vitában" úgy tűnik, Cameron nem nagyon tudta meggyőzni az embereket a maradás mellett, sőt az ellentábor növekedett elég jelentősen).
Tehát a döntés mikor lép érvénybe? Gondolom legalább több hónap / fél év.
Ez alatt az idő alatt nem tartanak attól, hogy kialakul egy hatalmas "utolsó hullám", főként a képzetlenebb emberek között (pont ahogy anno a magyar határon a kerítésépítés hírére)?
Visszaküldenék ezeket az embereket, vagy békén hagynák őket?
Vagy technikailag ez hogy lenne megvalósítva? Elég abszurd helyzet, nehéz elképzelni.
Az Eu-ból a kilépés majdnem olyan bonyolult mint a belépés! Legalább két év, mire a britek újratárgyalnak mindent, ugyanis nem szakadhatnak el komoly gazdasági áldozatok nélkül, még azt is elképzelhetőenk tartom, hogy a munkaerőpiacukat nyitva kell, hogy hagyják az eu-s munkavállalók előtt! Például érdemews mergnézni, hogy Svájcban vagy Norvégiában is viszonylag jóval könnyebb munkátvállalni mint mondjuk az USA-ban, ennek az oka, hogy aláírtak egy rakás olyan szerződést, hogy az EU tagokkal való együttműödésért cserébe ha nem is teljesen, de liberalizálják a munkaerőpiacukat az eus tagok előtt.
Egyébként ha a britek kilépnek, akkor az elég csúnyán vissza fogja vetni egy időre a gazdaságukat és simán lehet, hogy nem is kell majd nekik x ezer bevándorló külföldi, ha nő náluk is majd a munkanélküliség.
Munkát talán még kaphatnak, de nagyon megszigorítanák.
Ilyenekre gondolok:
- Csak akkor adható külföldinek egy állás, ha azt az angol munkaügyi központban meghirdették, és nincs rá jelentkező.
- Magasabb munkáltatói teher (persze lehet emellett bizonyos ágazatoknál kedvezményt adni, ami kompenzálja a plusz terhet)
- Megszűnő szociális háló a külföldiek számára (fogyatékkal élő dolgozóknak anyagi és természetbeni szociális támogatástól kezdve munkanélküli segély...)
- Extra TB
- Szállásadásnál is lehet valami trükk
Szóval ha kategorikusan nem is lesz betiltva, de jócskán el lesz lehetetlenítve, megnehezítve. Sokan ugyanis tényleg a segélyek miatt mennek ki még Magyarországról is. Nekem is van ilyen ismerősöm.
Önkéntes, miből élt? Abból ugyanis nem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!