Jobban jártunk volna, ha a Napóleoni háborúk során segítünk a franciáknak?
Egy belső ellenség, mint például Európa kellős közepén a Magyar Királyság megzavarta volna az ellenséget ( a koalíció tagjait ). Persze ettől függetlenül jó eséllyel elbukik Napóleon Oroszország elleni hadjárata, de legalább mi visszanyertük volna a függetlenségünket ( és utólag rá lehetett volna fogni Napóleonra, hogy kényszerített ).
Persze tudom, hogy azért nem segítettünk mert Rákóczi idejében becsaptak minket ( meg a történelem során még párszor ), illetve hogy nagyobb ellenséget láttak benne, mint az osztályokban, de ez most nem lényeges. Tekintsünk el ettől.
"Igen, ha többen álltunk volna Napóleon mellé, akkor hamarabb megtörténik a társadalmi modernizáció, bevezetik a polgári törvénykönyvet, kisebb lenne a kelet lemaradottsága a nyugathoz képest. "
Igy gondolja Móricka - ez a hazug liberális történelemtanítás eredménye.
Lefordítom a fenti mondatot nemzeti nyelvre:
A háttérhatalom előbb kerítette volna hatalmába Magyarországot és felforgatás, polgárháborúk sorozata kezdődött volna, lehet hogy 100 évvel előbb következett volna be Trianon.
A Habsburg-Lotharingiai ház uralma az 17011 és 1848 között kb majdnem 150 éves békeidőszakot jelentett, amelyet építkezésre tudott a nemzet fordítani, persze korlátozásokkal, 1867 után megint egy békés időszak, de ekkor a felforgatók már megerősödtek.
A napóleoni háborúk gazdaságilag nagyon jót tettek Magyarországnak, mert a magyar nemesség (amelyik az ország politikai vezetését tartotta kezében) nagyon jól el tudta adni a mezőgazdasági termékeket, még akkor is, ha ezek rossz minőségűek voltak, mert milliók harcoltak a háborúban. Mivel a Habsburg Birodalom felvásárolta tőlük az élelmiszert, ezért kiálltak a dinasztia mellett. A másik, hogy ebben az időben II. Lipót, ill. I. Ferenc nem háborgatta a rendi jogokat, azaz a dinasztia és a magyar rendek között jó volt a viszony (viszont ez 1811-ben megromlik).
A magyar rendek Napóleonban igazából felforgatót láttak, és egy olyan elnyomót, aki nem lenne tekintettel a magyar rendekre, az ország alkotmányos különállóságára, úgy, ahogy a Habsburgok egyébként tekintettel voltak. Napóleon mindenütt bábkormányokat állított fel, a saját rokonait tette meg uralkodókká, ahol csak felbukkant, és ezt a magyar rendek nagyobb elnyomásnak látták, mint a Habsburgokat. És volt is ebben igazság. A másik, hogy az az eszmeiség, amit Napóleon akart elterjeszteni Európában (liberalizmus), az ekkor még a konzervatív magyar nemességtől távol állt. Csak felforgatót láttak benne.
Úgyhogy nem azért nem álltunk mellé, mert Rákóczi idején "becsaptak" minket, ennél ez a történet sokkal bonyolultabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!