Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ma már miért nem működik egy...

Ma már miért nem működik egy soknemzetiségű birodalom, ha régen jól működött?

Figyelt kérdés

Mi az ami miatt jött a nacionalizmus? Vagy mi romlott el?


Ott van a Habsburg Birodalom és az Oszmán Birodalom is. Utóbbiban a legtöbb pasa nem török volt



2016. febr. 12. 17:08
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Mert régen sem működött. Tessék alaposabban tanulmányozni a történelmet.

Habsburg Birodalom: 30 éves háború, Rákóczi szabadságharc, galíciai felkelések, ruszin mozgalmak, 1848, minél mélyebbre ásunk, annál több nemzeti mozgalmat találunk.

Oszmán Birodalom: Szintén ez a helyzet, a nagy létszámú hadsereggel rendelkeztek, ami folyamatosan munkában volt a határokon kívül és belül.

2016. febr. 12. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%
Régen nem érdekelt senkit se a nemzetiség. Nemesek voltak, meg jobbágyok, és az számított, hogy hol és kinek adóztál.
2016. febr. 12. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőnek nincs igaza. Gyakorlatilag egyik háború sem volt "nemzeti" háború, amit említett, legalábbis nem olyan értelemben, ahogy a kérdés kérdezi. A harmincéves háborút nem is értem, mert annak inkább a Német-római Birodalomhoz van köze, és gazdasági-politikai okok miatt robbant ki (vallásháború jelleget öltött), és Európa majdnem minden országa közvetve-közvetetten részt vett benne, hosszabb-rövidebb ideig... Viszont az igaz, hogy a harmincéves háború után fordult meg az a dolog, hogy Európában már nem a régi dinasztikus nagy birodalmak ütötték tovább a tamtamot a nagypolitikában, hanem az északi, kapitalista nemzeti államok.


A Rákóczi-szabadságharc a rendi szabadságmozgalmak hagyományait követte (amit bizonyít, hogy a szatmári béke is rendi kompromisszum volt a dinasztia és a rendek között, ami után a magyar rendek ismét hűségesek lettek a Habsburgokhoz), bár igaz, hogy a parasztságot is sikerült bevonni, de nem tettek különbséget a parasztok nemzetisége között... Abban az időben még rendekben gondolkodtak, a magyar nemzetet pedig a magyar nemesség jelentette, és nem a francia forradalom után elterjedt nacionalizmus szerint...


Hasonló a helyzet a galíciai felkeléssel. Ezt a Habsburgok úgy verték le, hogy összeugrasztották egymással a lengyel (és ruszin) parasztságot a lengyel nemességgel. A lengyel nemességet is csak a nemesi szabadság elérése érdekelte, náluk is a lengyel "nacio" a nemesség volt, a parasztságot nem vették bele. Meg is lett az eredménye.


1848-nál már megjelent a nacionalizmus, de ez sem a legjobb példa, mert azok a nemzetiségek, akik kedvezményezettjei voltak az áprilisi törvényeknek (pl. a jobbágyság földhöz juttatása), kiálltak a magyar ügy mellett. 1848 pont arra példa, hogy rengeteg magyarországi nemzetiség összefogott a dinasztia ellen... (persze sok meg ellene volt, de ez is egy más kérdés). És kezdjük ott, hogy a szabadságharc kezdetekor senki nem akart kiválni a Habsburg Birodalomból, hanem a Birodalmon belül akartak egy különálló alkotmánnyal rendelkező polgári államot...


De hogy a kérdésre is válaszoljak... Régen, a felvilágosodás előtt mást jelentette a nemzet fogalma, mint ma (fent leírtam, hogy mit). A nacionalizmus megjelenésével azonban a régi dinasztikus soknemzetiségű birodalmak idejétmúlttá váltak, és lassú agónia jellemezte őket, amíg szét nem hullottak. A nemzeti függetlenségi vágyak egyszerűen szétfeszítik a dinasztikus birodalmi kereteket, és sajnos az olyan régi soknemzetiségű országokat is, mint amilyen a történelmi Magyarország volt.

2016. febr. 12. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
65%
Az USA eléggé soknemzetiségű birodalom és úgy gondolom, hogy a világgazdaság vezetőjeként igencsak működőképes.
2016. febr. 12. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Régen nem érdekelt senkit se a nemzetiség. Nemesek voltak, meg jobbágyok, és az számított, hogy hol és kinek adóztál."


És ki találták a nemzetiséget, hogy az embereket ne érdekelje, hogy kinek adóznak, ameddig ugyanabból az etnikumból való :D

2016. febr. 13. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ma már szinte minden ország soknemzetiségű, és működnek. Magyarország is, de nincs olyan ország, ahol ne élne több nemzet egymás mellett.
2016. febr. 13. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Német, szlovák, szerb, stb kisebbség. És ilyen mindenütt van.
2016. febr. 13. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!