Mire jó a gyakorlatban a NATO (link)?
Vajon ha Putyin megindulna visszafoglalni Kelet-Európát, bevállalnák a nyugati országok a háborút?
Vagy egyszerűen felbomlana a NATO és akik jól jártak rögnek a markukba...?
#1
Hogy mi van?
#3
A cikk pont arról szól hogy a harckocsik száma lenne Putyin fő erőssége a balti országokban.
Értelmezni is kéne a dolgokat. A tanulmány arról írt, hogy Putin el tudná foglalni a Baltikumot. Nyilván, mivel ő egy kicsit közelebb van hozzá, mint a NATO fő erejét adó USA, ezért hamarabb érne oda. Az meg nem opció, hogy a teljes amerikai hadsereget 0-24-ben ott állomásoztatjuk. Ettől függetlenül a NATO-val nem igazán bírna el. Papíron nagyon szépen néz ki az orosz hadsereg, a gyakorlatban meg ugyanolyan sunnyogások mennek ott, mint a mi Honvédségünkben. A logisztikai rendszerük a hadseregük negyedét se tudná ellátni intenzív műveletek folytatása közben, már most is komoly problémáik vannak, pedig csak Szíriában meg Ukrajnában van néhány dandárjuk. A karbantartás ott is el van hanyagolva és a papíron létező repülőgépek, harckocsik közül sok meg sem tudna mozdulni.
Meg nyilván politikai szempontból nézve nem ér annyit a Baltikum, amekkora pofont kapnának érte.
#6
Ahhoz képest sikeres hadműveleteket hajtottak végre Szíriában :)
Másrészt pedig egyértelmű volt a kérdés!
A cikk csak alátámasztja és nem bizonyítja a felvetést.
A felkelés ellenes műveleteknek nem az a nehéz része, amikor visszafoglaljuk a felkelőktől az általuk ellenőrzött területeket. Egy reguláris hadsereg nyílt összecsapásban szinte mindig nyerni fog gerillák ellen. Az igazi problémák csak akkor kezdődnek, stabilizálni is kell majd azt. Ha erre képes lesz az oroszokkal megsegített szír hadsereg, akkor le a kalappal előttük. De ez elég kétséges, mivel Assad politikája továbbra is az, hogy az alavitákkal foglalkozik, a többiek meg másodrendű állampolgárok.
A kérdés második felére meg elég nehéz biztos választ adni, mert ugye a NATO tagországok demokratikus berendezkedésűek (jogilag nyilván köti őket a WSZ, de a nemzetközi jogot elég gyakran leszarják, egyáltalán nem biztos, hogy tartaná magát mindenki), ezért attól is függ a dolog, hogy épp milyen kormányok vannak hatalmon, milyen a közhangulat. Amit el lehet erről mondani és még nem a fingszeletelés kategória: igen, elképzelhető olyan forgatókönyv, hogy 1, vagy több NATO tagállam nem teljesíti a kötelességét. Az sem zárható ki, hogy az egész szervezet nem lép fel, és kvázi megszűnik létezni, de ez szerintem elég valószínűtlen. Minden állam, minden kormányának stratégiai tervezői tudják, hogy expanzív útra lépett Oroszországnak nem lesz elég a Baltikum, és ha nem lépnek fel, akkor az felhívás keringőre.
De szerencsére az alapfelvetés valószínűsége még kisebb. Az atomfegyvereknek és a globális értékláncoknak hála nincs értelme konvencionális háborút vívni, világháborút meg főleg nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!