Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Musztafa hercegből jó szultán...

Musztafa hercegből jó szultán lett volna?

Figyelt kérdés
A sorozat alapján igazságos és becsületes valamint jó lelkű.

2016. jan. 15. 09:00
 1/4 anonim ***** válasza:
32%
fürjem nem azért nyiratta ki mert olyan jólelkű volt :P
2016. jan. 15. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
"fürjem" a saját hatalma miatt tette kedves első
2016. jan. 16. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem a sorozatból kell kiindulni, de a korabeli források szerint köztiszteletben állt és alkalmas is lett volna az uralkodásra. Mindenesetre a testvérek bármelyike jobb lett volna szultánnak, mint Szelim, aki végül trónra került. Hürremnek meg muszáj volt intrikálnia ellene, mert a törvény szerint Musztafának trónra lépve meg kellett volna ölnie az öccseit, és Hürrem féltette a saját fiait, ami érthető. A véletlen hozta úgy, hogy Szelimnek nem kellett megölnie egy fivérét sem (kettőt kivégeztetett Szulejmán, kettő meghalt fiatalon).
2016. jan. 20. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt olyan törvény, amit az előző leír, csak elég érdekes volt az oszmán államban az öröklés. Nyilván egy átlagos szultánnak (nem feltétlen épp az töröknek), nyilván átlagosan több elismert gyermeke volt, mint egy Európai királynak, vagy császárnak.

Egy idő után bevett szokás volt a testvérgyilkosság, testvérháború még az akkori uralkodó uralkodása alatt is. Természetesen ennek ellenére élték túl hercegek, azt, hogy a testvérük trónra került.

Egyébként az sem mondható el, hogy "Szelimnél bárki jobb lett volna", az I. Szulejmán álltal elfoglalt területek az Oszmán Birodalmat közvetlenül határossá tették a Habsburg Birodalommal, akiket Európa-szerte elég sok állam támogatott, akár anyagi értelemben is (a magyar végvárrendszer fenntartási költsége meghaladta Csehország, Szilézia, az örökös tartományok és Magyarország adóiból befolyó összeget és mozgatható seregről itt még szó sincs). Ez az Oszmán Birodalomnak is költségeket jelentett. Igen, ott volt a drinápolyi béke, de azért nem hagyhatták őrizetlenül a határterületeteket.

Emellett keleten egy hasonlóan erős, ellenben síita muzulmán állam a Szafavida Birodalom feküdt, ami nem nézett farkasszemet fél Európával az egyetlen jelentősebb ellenfele az Oszmán Birodalom volt. Ez lekötötte az oszmán haderőt és hadvezetést.

És akkor még nem is beszéltünk az ekkor felemelkedőben lévő Orosz Birodalomról. 1557-ben Rettegett Iván cár megszállta az Asztraháni kánságot és a mai Grúzia felé terjeszkedett, ami ekkor oszmán birtok volt.

Szelim uralkodása alatt kezdődtek a tatár-török harcok az oroszok ellen, ami megint csak egy ellenfél volt.

Emellett az Oszmán Birodalomnak mintegy 10 vazallus állama volt, amelyek alapjában adót fizettek a Portának, ugyanakkor azt is biztosítani kellett, hogy ezek ne szakadhassanak el, elég, ha csak Erdély és az Oszmán-Török Birodalom viszonyára gondolunk.

Nemcsoda, hogy az nem tudott jelentősen terjeszkedni, délen beleütközött a sivatagba, máshol pedig erős és jól szervezett birodalmakba.

2016. jan. 22. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!