A mai oroszországi mindennapokban van még nyoma a szocialista múltnak?
Moszkva és Szentpétervár az oroszok két "kirakat városa". Budapesten jobban látszik még a kommunista múlt, mert még nem újították fel. (Nem volt rá lóvé, vagy lenyúlták a politikusok)
De a többi orosz nagyváros, (pl. Kazan) az dettó olyan lepukkant mint Budapest.
Hát a közbiztonság, létbiztonság nagyon leromlott. A szovjet korban jobb volt, mint Nyugaton, a 90-es évek maffiauralma alatt rosszabb, most kb. ugyanolyan.
A mindennapi élet kb. ugyanolyan, mint Londonban csak szegényebbek az emberek. Az orosz minimálbérből is meg lehet élni, csak nem olyan jól, mint az angolból.
Putyin Nyugatról félelmetesnek tűnhet, de az oroszok tudják, hogy csak egy füstokádó papírtigris. Ott is vannak mindenféle szubkultúrák, melegek, különféle politikai klubbok, szexbarlangok stb. egyes dolgokban olyan vadak is, amihez képest a londoniak szende szűzek.
A szocialista múltnak az életstílusban, szokásokban, munkahelyi szokásokban, köznapi érintkezésben van nagyrészt nyoma.
Hát átlagos keresetűek akkor ugyanazokban a panelekben élnek, 80-as évekbeli bútoraik vannak, stb.
A munkahelyen igyekeznek lustálkodni, kerülni a tényleges munkát, míg Nyugaton illetlenség megkérdezni valakitől, hogy mennyit keres, Oroszországban jó ismerkedési téma, hogy Szia, te mennyit keresel? Tényleg, hol dolgozol? Na ne mond, mondd csak, engem be tudsz ajánlani oda? Haverja vagy a főnöknek?
Tehát vannak ilyen apróbb különbségek, de szerintem mára Európa bármely pontján elég hasonló életmód van.
Köszi.
És bármely posztszocialista országhoz viszonyítva mennyire érhető tetten a mindennapokban a szocialista múlt így 25 év elteltével? Mert mégiscsak Ororszország volt a szocializmus központja, fellegvára.
Igazából ott most demokrácia van? Vagy a demokrácia és a diktatúra közti úgymond átmenet?
Oroszországban, az európai rész meg a keleti rész olyan, mintha két külön ország lenne.
Moszkvában, ha valaki menedzser vagy, akkor több a fizetésed, mint egy hasonló pozíciót betöltő embernek Magyarországon, Lengyelországban, viszont annyi meg nem, mint egy német vagy amerikai menedzsernek.
Moszkvában is vannak panelnegyedek, csak kevesebb.
Az a város a Szovjetunió fővárosa volt, gyakorlatilag egy világbirodalom fővárosa is egyben.Igyekeztek, még a kommunisták is szépre építeni.Ezért van az, hogy a kommunisták által épített metróállomások is szépek, sem olyan rondák, mint Budapesten vagy Bukaresten.
Kevésbé van korlátozva, mint a szovjet korban pl. akkor nem lehetett csak úgy utazni az országon belül, külföldi utazásról nem is lehetett álmodni, most az átlag orosz oda megy ahova akar, csak pénz kérdése, akárcsak Nyugaton.
Ha mindenképp párhuzamot akarunk vonni a politikai szabadsággal, korlátozásokkal, akkor kb. olyan, mint Anglia vagy az NSZK a 60-as évek eleje felé, a nagy nyugati liberalizációk kora előtt, vagy akár Reagan USÁ-ja a 80-as években, az se épp a szabadság fellegvára volt.
Oroszország hivatalosan demokrácia, és bár Putyin elég sok diktatórikus vonást mutat, a közember nagyjából bármilyen normális dolgot meg tud csinálni max. párat inkább sunnyogva.
Ha láttad a Rendőrakadémia filmeket, abban van pl. a melegbár, a Kék Osztriga, és látható a filmből, hogy a 80-as évek USÁ-jában a melegek a vicc tárgyai voltak, a társadalomtól elszegregálva létezett a meleg szubkultúra. Na az oroszoknál most is így van. Még mindig jobb, mint a szovjet korban, amikor a homoszexualitást büntették.
Tehát Oroszország kb. annyira liberális, mint Nyugat-Európa 1965 körül vagy az USA 1983 körül.
Rengeteg párhuzamot lehet vonni Putyin vezetői stílusa, és olyan volt nyugati politikusok között, mint Charles de Gaulle, Margaret Thatcher vagy Ronald Reagan.
Hát annyiban különbözik a többi poszt-szovjet országtól, hogy Oroszországban legalább normálisnak mondható életkörülmények vannak. (Persze az EU-ba felvett Balti országokat nem számoltam bele, azok mára sokkal jobbak).
Kazahsztán, Üzbegisztán azért nem nevezhető valami sikersztorinak, Ukrajnában meg hatalmas szegénység, instabil gazdasági állapotok vannak, Moldova is hasonlóan rossz.
Belarusz szerintem egy kicsit jobb, mint Oroszország, az életkörülményeket nézve, de ott meg diktatúra van, bár nem túl durva, kb. mint nálunk a Kádár-rendszer a 80-as években.
A lényeg, hogy a mai Oroszország elérte azt a szintet életkörülményekben, létbiztonságban, szabadságban, mint a Nyugat 50 évvel ezelőtt, ami azért megnézve a Szovjet-korszak lemaradását és a 90-es évek káoszát, nem rossz teljesítmény.
A szocialista múlt, pont ahogy Magyarországon, inkább az emberek fejében mutatkozik meg.
A gazdaságban vannak nagymértékű, képzetlen munkaerőt felszívó állami cégek pl. az Orosz Vasutak, akárcsak nálunk a MÁV, de ezekben magas a korrupció és nem éppen a jó fizetésről híresek.
Mindent összevetve Oroszországot olyannak képzeld el, mintha Magyarország alapból egy sokkal konzervatívabb, zártabb társadalom lett volna, a Kádár alatt sokkal keményebb diktatúra, és rosszabb élet lett volna, a 90-es években maffiózók uralták volna az országot, 2000-től pedig hatalomra került volna a Jobbik, amit sehogyse sikerülne leváltani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!