A Római birodalom fejlettebb volt mint a középkori királyságok?
Primitívebb volt.
Egyrészt technikailag a rómaiak nem ismerték a vas széleskörű felhasználását és az acélt, nem volt lőporuk, iránytűjük. A római fémmegmunkálási és gyártási technológiákból nem tudott volna kialakulni az ipari forradalom, Európában 1300 körülre már minden adott volt, csak kutatásra és több tudásra volt szükség.
Társadalmilag volt rabszolgatartás, a császárt pedig isteni hatalommal bíró lénynek tartották. A középkorban csak jobbágyság volt, ami egyrészt nem ugyanaz, másrészt az erős kereszténység miatt abban hittek, hogy Isten szemében mindenki ugyanaz, egy egyszerű, gyarló ember, akár paraszt, akár király. Ez már primitív szinten, de a mai nyugati emberi jogok előfutára volt. A rómaiaknak a császár egy istenség volt. A középkoriaknak a király egy bűnös, gyarló ember, aki számára úgy hozta a sors, hogy király lesz.
2:
A késői középkorról beszélsz, holott a középkor nagyjából 1000 évet lefed. Mondjuk 700-ban semmilyen szempontból nem volt nagyobb fejlettség, mint 300-ban. 1300-ban meg csak technikailag, tudományos és kulturális szempontból még mindig a rómaiak voltak előrébb (akkoriban a tudomány és a technika szétvált). A reneszánszról nem véletlenül mondjuk, hogy az ókor ujjászületése volt, ekkor indult újra a világi tudomány és a művészetek. Ami pedig a rabszolgatartást illeti, abban nem fejlődés volt a kora középkorban, hanem viaszafejlődés, a rabszolgaságot ugyanis nem megszűntették, hanem a gazdasági szerveződés esett szét, a kevésbé szervezett gazdasághoz meg jobban passzt a jobbágyi és hűbérúri rendszer, amihez hasonló amúgy a korai görög és latin városállamok esetében is létezett.
Valójában az újkor elején jutott el a társadalom ugyanoda, ahol a rómaiak álltak (nyilván technikailag elrébb, mint a rómaiak), nem véletlen, hogy újabb rabszolga tartó korszak jö5t, ahogy a gyarmatosítók elkezdték felosztani a világot. Szvsz, de ez tényleg csak az én véleményem, ha nem jön a kereszténység és nem bukik Róma, olyan 800-1000 magasságában a rómaiak is betiltják a rabszolgaságot, ahogy 1000 évvel később az újkori civilizációban betiltották.
"A rómaiaknak a császár egy istenség volt. "
Ez meg egyszerűen nem igaz. Caesar mint népvezér és diktátor jutott hatalomra, amit Octavianus is követett. Az utódlás eredetileg nem is rokonsági alapon ment. Pont a keresztény uralkodókra, beleértve a késői római császárokat, valamint az őket követő európai királyokat, császárokat, volt jellemző az, hogy ugyan nem mondták őket istennek, de isteni legitimitásra hivatkoztak. Lásd pl. a koronázást.
Mind a Római birodalom, mind a középkori királyságok elég pontatlan megfogalmazás egy összehasonlításhoz, de gondolom előbbi csúcspontjára gondolsz. Utóbbinál nehéz kitalálni, mi is számít nálad középkori királyságnak.
Például, ha a csillagászatot nézzük, Mátyás király korában a csillagászat minden bizonnyal fejlettebb volt, mint a rómaiak korában. Erre egy példa a Julianus- és a Gergely-naptár közötti különbség.
Államszervezet szempontjából viszont nyilvánvaló, hogy a rómaiak fejlettebbek voltak, mint mondjuk a kora középkori nyugat-európai királyságok.
07:55
A tudomány kevésbé volt korlátozva, de a görög és római "tudósok" egy jópár évezredre tönkrevertek egy csomó tudományágat, pusztán azért, mert a világot úgy akarták megismerni, hogy ültek a székükben, és gondolkodtak. Ebből kifolyólag ritka nagy marhaságokat találtak ki, amit az adott ember hírneve miatt nem volt ajánlatos megpróbálni cáfolni - később pedig a keresztény egyház (és a közelfogadás) ragaszkodott a marhaságaikhoz, befagyasztva a fejlődés lehetőségét.
"Pont a keresztény uralkodókra, beleértve a késői római császárokat, valamint az őket követő európai királyokat, császárokat, volt jellemző az, hogy ugyan nem mondták őket istennek, de isteni legitimitásra hivatkoztak. Lásd pl. a koronázást."
Rendkívül éles a választóvonal az istenkirály és az isteni legitimitású király között. Stílszerűen: ég és föld. Az ókori többistenhittel szemben a kereszténységben egyistenhit van: Istenből egy van és a földön egyszer testesült meg ember formájában (Krisztus).
Még Róma püspöke, a pápa is csak Szent Péter utódja, tehát még ő is csak apostolutód. A világi hatalom isteni eredetű, amit a koronázás aktusával ruháznak át a királyra.
De kvázi egyenlőségjelet tenni az ókori istenkirályok és a középkori koronás fők közé finoman szólva nem helytálló.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!