MI a baja az USA-nak és Oroszországnak egymással?
Azaz érdekes, hogy az első világháború közepéig/végéig az oroszok is a "Nyugat"(politikai értelemben vett) részét képezték, hisz Mikló Romanov orosz cár rokona volt az angol Györgynek(ha jól rémlik a neve), az pedig rokona a német Vilmosnak,nem mellesleg német felesége volt a cárnak. Nagyon sajnálom,hogy ma ez nincs így.
De ma konkrétan mi ez a nagy "utálkozás"?
Alapvetően régi berögződés ez a szembenállás. Az USA volt a kapitalista világ vezető hatalma, a Szovjetunió pedig a kommunista, szocialista országok vezető hatalma. A két eszme, politika vetélkedett, harcolt egymással.
Aztán a Szovjetunió összeomlása után enyhült a viszony, hidegháborús szembenállás, de megy a nagyhatalmi vetélkedés, mivel az USA folyamatosan terjeszti ki befolyási övezetét Kelet-Európában, míg Oroszország próbálja saját pozícióit, befolyását megőrizni. Olykor ez a szembenállás, konfliktus látványosan kiéleződik (1999-es szerbiai háború, 2008 grúziai háború, 2014 ukrajnai háború), kevésbé súlyosan, de az USA 2003-as iraki, 2011-es líbiai beavatkozása is okozott nézeteltérést, máskor jelentősen enyhül a viszony (pl. 2002-ben NATO-Oroszország Tanács létrejötte, együttműködések a kábítószer - és terrorizmusellenes háborúban).
A Nyugat és Oroszország között Közép-Ázsia környékén is megfigyelhető egy ilyen vetélkedés a politikai, gazdasági befolyásért, de itt Oroszország fő vetélytársa már sokkal inkább Kína.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!