Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az arab világ az utóbbi 30-35...

Az arab világ az utóbbi 30-35 évben miért lett ennyire vallásőrült?

Figyelt kérdés

A 60-es évekbeli Bagdad olyan liberális volt, mint Isztambul.


A 70-es évekbeli Tunéziában ilyen együttesek voltak népszerűek:


https://www.youtube.com/watch?v=4YjeL1AK0Bw


Teherán 70-es évek:


[link]


[link]



2015. szept. 29. 18:44
 1/7 Molyember ***** válasza:
Erre is képes a hatalom.
2015. szept. 29. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
54%
Ezekben az országokban mindig sok volt a kilátástalan helyzetben lévő ember, létminimum alatt élők. Milyen is az emberi természet? Ha nekem nincs, másnak sem legyen elv érvényesül. Emiatt könnyű megszólítani az elkeseredett embereket, különböző szélsőségeknek. Legyen ez most ebben az esetben a vallás. A vallás, és a vallási szabályok úgymond értelmet adtak az életüknek (pl. mindenki egyenlő). Mivel ezek az emberek vannak/voltak többségben ezekben az országokban, persze, hogy nem a nyugatias, szabadabb elvű emberek nyertek teret, mert a radikálisok elnyomták őket. Illetve nem elhanyagolható, hogy akinél a fegyver van, annál van a hatalom. Ha holnap 30ezer gépkarabélyos fegyveres azt mondaná, hogy márpedig mindenki szőkére festi a haját, vagy meghal, akkor mindenki szőkére festené a haját.
2015. szept. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Erre csak szubjektív válaszom van. Az iszlám alapon felépült társadalomban valamiféle 3. utas megoldást keresett ezen országok hatalmi elitje. Ment is a propaganda és célba talált.
2015. szept. 29. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Az irániak (perzsák) nem arabok.

Amúgy olvasgass iráni történelmet.


Iránban a 70-es években volt egy forradalom.Előtte nyugatpárti politikát folytatott, viszont akkor is kemény diktatúra volt, csak nem vallási alapokon nyugvó.

Az embereknek elege lett és elkergették az iráni királyi családot, majd kinyilvánították a köztársaságot és teokratikus állammá formálták.

2015. szept. 29. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem egyszerűen csak a bolondok(lásd:szélsőségesek)kerültek hatalomra, márpedig bolondok mindenhol vannak.

Ezért nettó hülyeség minden muzulmán embert egy kalap alá venni a terroristákkal, a muszlim társadalmak is ugyanolyan színesek mint bármelyik másik tele értékkel, ugyanígy ostobaság aki László Petrák alapján akarja megítélni a magyarokat, ennyit erről.

2015. szept. 29. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ezekben a társadalmakban nagy a frusztráció, nem találják a helyüket a modern globalizált, kapitalista világban.

Az elmaradottsághoz társul a nagy mértékű népszaporulat, túlnépesedés, amik katalizátorként vezetnek a társadalmi robbanáshoz, forradalmakhoz, polgárháborúkhoz.

2015. szept. 30. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Szaúd-Arábia miatt, illetve részben. A '60-as években csúcspontját elérő arab (pán)nacionalizmust a nyugati vezetők veszélyesebbnek ítélték meg az iszlamizmusnál. Figyelemmel arra, hogy az arab nacionalisták szinte kivétel nélkül a Szovjetunióval szövetkeztek, a nyugat, Szaúd-Arábia (meg általában az öböl menti monarchiák) és Izrael — vélt vagy valós — érdekei összecsengettek.

'67-ben történt az első fordulópont: a hatnapos háború, amikor az arab seregek szégyenteljes vereséget szenvedtek — soha nem is heverték ki a szekuláris arab vezetők. Szaúd-Arábia dollármilliárdokkal kezdte támogatni (és támogatja a mai napig!) a különböző mecseteket, konzervatív szunnita iskolákat szerte a világban, eredetileg így harcolva az arab nacionalizmus és kommunizmus ellen. Ennek megértéshez hozzá kell tenni, hogy ők az iszlám vezetőinek tartják magukat.

Izrael bábáskodott a Hamász megalkotásánál, amely eredetileg egy színtiszta szunnita iszlamista szervezet volt a Fatah (szekuláris palesztin nacionalista) szervezet ellenében.

Az Egyesült Államok a '80-as években kezdte el pénzelni, majd felfegyverezni az iszlamistákat Afganisztánban, mert kevésbé veszélyesnek gondolták őket, mint a szovjet előretörést.

Megjegyzendő, hogy ezek a folyamatok a mai napig tartanak. Az Egyesült Államok megbuktatott két szekuláris arab vezetőt is, és pár évre Egyiptomban is az iszlamisták kerültek hatalomra, de ott volt egy újrarendeződés. Most Szírián van a sor - al-Aszad az utolsó, aki soron van. A szaúdi dollármilliárdok továbbra is áramlanak, és terjesztik az iszlámot. Talán Izrael az egyetlen, aki nem járt jól; az amerikaiak is szenvedtek veszteségeket, de összességében — úgy gondolják — jobban jártak.


Kérdés, persze, hogy a nyugati vezetőknek igazuk van-e. Rövid távon biztosan az volt, mert egy egységes, szekuláris arab állam, amely a Szovjetunió szövetségesévé vált volna, a szénhidrogének kitermelésnek irányítása által térdre kényszerítette volna a nyugatot. Ma azonban változik a helyzet, csak erre valahogy nem figyelünk. Az iszlám irányíthatatlan, és egyre nagyobb a fanatikus tömegek száma, Szaúd-Arábia és Katar pedig dolgozik...

Irán mondjuk más tészta: eleve nem arabok, és a sah egy kicsit túlpörgette a „progressziót”. Az alacsony élestszínvonal, az elit korrupciója, a vallási normák tömeges megsértése feldühítette a tömeget, így ott volt egy konzervatív visszarendeződés. Az megint más kérdés, hogy ők utálják a szunnita arab monarchiákat...

2015. szept. 30. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!