Létrejöhet egyszer egy internetes ország?
Jó ötlet, de van egy rizikója! Csak humanista emberek szavazhatnak! Olyanok nem akik egy sörrel megvesztegethetők, olyanok sem akik háborút akarnak megszavazni. Buta emberek kizárva, IQ, EQ szűrőn kellene átmenni.
Szerintem az kellene h tudnánk havonta mennyi pénz kell közutakra, kórházakra, iskolákra, parkosításra, és az emberek adójából ezt finanszíroznák. Aztán ezen felül az emberek szavaznának, hogy ki mit szeretne még fejleszteni.
Vagy vmi olyan vizsgáló rendszer kéne ami az embereket nézi, hogy viselkedik másokkal magával, hogy mit tesz meg közösségekért, és ha egy szintet elér akkor léphet egy jobb környezetbe,jobb országba...jó motiváció lenne. Kezdetben mindenki neutrális országba születne, utána meg lehetne indulni lefele vagy felfele...így akik háborúzni szeretnének azoknak külön ország, bolygó kellene, akik korruptak azoknak megint, akik nemtörődömök, vagy lusták megint, akik szép békés környezetben szeretnének élni azok megint menjenek külön. Hehehe
Vannak rá tervek és működő variációk. Elektronikus demokráciának (e-demokráciának) hívják. Van ennek is képviseleti változata. Az tulajdonképpen minden olyan ország, ahol interneten keresztül szavazhatsz parlamenti választásokon. (Ha Magyarország engedne számítógépen választani, pl. ügyfélkapun keresztül, akkor Magyarország is képviseleti e-demokrácia lenne.)
A másik fajtája, ami jóval izgalmasabb, az a közvetlen demokrácia, ahol képviselők nélkül, te magad szavazhatsz államügyekben. Sok fontos kérdést felvet, amiből a kettő számomra legérdekesebb:
1. Mi a f@ßért is van szükségünk képviselőkre? Nem képviselnek minket. Nem azért fizetjük őket, nem az a dolguk. A képviselők a mostani demokráciákban egyszerűen a nemesség egy modern változata, és de facto egy plutokráciában élünk, ahol emberek önhatalmúlag határozhatnak a mi életünkről.
Ebből a szempontból a közvetlen demokrácia sokkal előnyösebb, hiszen nem fizetsz embereket azért, hogy elnyomjanak téged.
2. Vajon elég képzett vagy-e a döntéshez? Igazából a válasz egy nagyon gyors nem. Még az értelmiségi réteg is kizárólag a saját területén képzett eléggé ahhoz, hogy szakmailag releváns döntéseket hozzon.
Marika néni nem ért az adóügyekhez, nyugdíjas, minek szavazzon ő arról, hogy én hogyan és mennyit adózzak?
Ez a két kérdés számomra arra is rávilágít, hogy a mai korban maga a demokrácia csak egy utópia és egy álom. A SEO-s cikkírás, a választások matematikai modellezése, a személy szinten célzott marketing- és propagandakampányok korszakában a szabad döntés csak egy illúzió. Egyszerűen nem összeegyeztethető sem az emberi agy, sem az emberi csoportok, sem az állami rendszer működésével.
Ez a közvetlen demokrácia csupán papíron hangzik jól, de a valóságban kivitelezhetetlen. Szerinted az emberek képesek objektíven, naponta többször is sorsdöntő szavazásokon részt venni? Többség még csak végig se olvasná az irományokat, és mi lenne a felszólalásokkal, vagy a módosító indítványokkal...?
Nem véletlenül csinált Gálvölgyi is paródiát belőle régebben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!