Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha az Egyesült Államok valamel...

Ha az Egyesült Államok valamelyik tagállama ki akarna lépni az unióból akkor megtehetné? Hogyan reagálna rá Washington?

Figyelt kérdés

2015. aug. 2. 01:05
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem tehetné meg ezt egyetlen tagállam, még California sem, csak max még 10-20 tagállammal ha összeszervezkedne. De erről nyilván tudomást szerezne a CIA-től kezdve az FBI-on át mindenki. Szóval a kérdésedre a válasz, hogy ha csak a világ vezető politikusainak nem áll érdekében ilyesmi, akkor az USA feldarabolhatatlan.
2015. aug. 2. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Rubicon87 ***** válasza:
ha úgy adódna akkor valószínűleg megszállná, de először gazdaságilag próbálná padlóra küldeni.
2015. aug. 2. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az USA szövetségi állam, így elvileg a kilépés is lehetséges. Viszont olyan hosszú procedúrán kellene végigmenni, hogy így szinte lehetetlen kiválni az országból. Először népszavazáson az adott tagállamban nyernie kell az ötletnek, akkor a tagállam vezetésének el kell fogadni és benyújtani a kilépési kérelmet, akkor a szövetségi vezetésnek (elnök, stb), kongresszusnak, és a többi tagállamnak is rá kell bólintani, és ha ez mind megvan, utána lehet elkezdeni a különválást.

Tehát ez a folyamat tényleg a lehetetlen kategória. Önkényesen persze egyszerűbb kilépni, de akkor az amerikai hadsereg beavatkozna.


Érdekes egyébként, hogy Arizona tagállam kijelentette, hogy ha szigorítanak a fegyvertartási törvényen, ők kilépnek az országból.

2015. aug. 2. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"Az alkotmányban nem szerepel, hogy kiléphet-e egy állam az Egyesült Államokból. A polgárháborút azért vívták, hogy megakadályozzák a déli államok kilépését az unióból. Néhányan úgy vélik, a mai napig nincs tisztázva, hogy törvényesen kiléphet-e egy állam. Az alkotmány elfogadása előtt a Konföderációs Cikkelyek még úgy nyilatkoztak erről, hogy „az unió örök”."


Tehát nincs tisztázva az, hogy egy állam kiléphet-e, vagy sem. Természetesen mivel az USA föderáció, így elvileg lehetséges lenne a kilépés, viszont én is azt olvastam, hogy annak olyan kemény követelményei vannak, amit egyszerűen képtelenség teljesíteni.

A népszavazáson elsöprő többségnek kell a függetlenséget támogatnia az adott tagállamban. Akkor az adott állam kormányában ellenszavazat NÉLKÜL el kell fogadni az ötletet, ami már így is nagyon nehéz, majd benyújtani a központi vezetésnek. Ott is mindenkinek egyöntetűen az áldását kell adnia az elszakadásra, és az elnöknek is engedélyezni kell, plusz ha jól tudom a többi tagállam vezetésének is bele kell egyeznie, ami már lehetetlen.

Így a kilépés ha lehetséges is, járhatatlan út. Olyan, mint az EU. Ha egy törvényt el akarnak fogadni, vagy egy országot fel akarnak venni, akkor minden tagállam beleegyezése szükséges. De ha csak egyetlen egy ország megvétózza, akkor bukik az egész projekt. Így van ez az USA-ban is.


Olyan viszont van, hogy egy tagállamból kiválik egy terület, és új tagállamot alkotva az USA része lesz. Ilyen például Nyugat-Virginia, ami Virginia tagállamból vált ki, vagy Maine tagállam, ami Massachusetts tagállam része volt. Vagy Colorado államot a szomszédos államoktól elcsatolt területekből alakították ki.

2015. aug. 2. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
úgy másfél évszázada ez már megtörtént, ott látni lehetett, hogy mi a reakció (polgárháború).
2015. aug. 2. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!