Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A dél-erdélyiek a teljes...

A dél-erdélyiek a teljes asszimilációt elkerülve, miért nem költöznek inkább Észak-Erdélybe? Hol élnek még jelentősebb számban magyarok Dél-Erdélyben?

Figyelt kérdés
Nyilván az a szülőföldjük, de ha 100-200 km-rel északabbra költöznének, magyar közegben élhetnének, magyar nyelvű oktatással, arról nem is beszélve, hogy növelhetnék az ottani magyarság arányát. (Pl. Nagyváradon, Kolozsvárott, Szatmárnémetiben, Marosvásárhelyen etc)
2015. júl. 5. 13:15
 1/8 anonim ***** válasza:
56%
Amiért más sem költözik pl. Debrecenből Pestre. Oda születtek, ott nőttek fel, ott van minden javuk. De ezt egy középiskolás úgy sem értheti.
2015. júl. 5. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
53%

Szerintem is ezt kellene tenniük.


A szórványmagyarságot sújtja leginkább az asszimiláció. Ha egy tömbbe élnének, lassulna a folyamat.

2015. júl. 5. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Egyetemista vagyok, nem pedig középiskolás.Direkt azzal kezdtem, hogy tudom, hogy azon a helyen születtek, nőttek fel, de egy tisztán, vagy többségben magyar közegben valószínűleg jobb élet várna rájuk, mint egy olyan helyen, ahol nem használhatják az anyanyelvüket, nem tanulhatnak magyarul, és az unokáig valószínűleg már beszélni se fogják a nagyszülők nyelvét, és románnak fogják magukat vallani. Az elméleted pedig, hogy nem fognak onnan elöltözni "semmi pénzért" ott dől meg, hogy az elmúlt évtizedekben is rengeteg erdélyi magyar költözött át Magyarországra.
2015. júl. 5. 13:29
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanezt a kérdést kiírhatnád úgy is, hogy a Békés megyei románok miért nem költöznek át Romániába, elvégre Magyarországon csak az asszimiláció vár rájuk, hiszen egykor szín román települések mint Elek, Méhkerék vagy Kötegyán (amiket csak azért hagyott nálunk a trianoni béke, mert így maradt egyben az ottani magyar vasúthálózat), lakosságából ma már az öregeken kívül szinte semelyik lakó nem a románt használja első nyelvként, ugyan sok fiatal beszél valamennyire románul, de mostanra már magyarajkú települések.

De ha már Békés az ottani szlovákság elmagyarosodása is ilyen.

A magyarázat egyszerű az embereket igazából ez a magyar/román/szlovák dolog nem különösebben érdekli! Ez csak ilyen nacionalista hülyeség, hogy így meg úgy a nemzettudat, valójában a legtöbb ember nem különösebben hűséges a nemzetéhez, sokkal inkább egy kultúrkörhöz, világlátáshoz, vagy mint ebben az esetben a helyhez.

2015. júl. 5. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
76%
1941-44 között jelentős részük átköltözött Észak-Erdélybe.
2015. júl. 5. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
72%

En Del-Erdelyben lakom (Brasso), imadom ezt a helyet, itt van a csaladom es a barataim, semmi penzert nem koltoznek egy szurke, unalmas mezovarosba, mint pl Marosvasarhely.


Magyar baratnom van, magyar suliba jarunk, vannak magyar szervezetek, rendezvenyek, emellett a romanokkal, nemetekkel is nagyon jol kijovunk. Meg Bukarestben is van magyar iskola es magyar kozosseg.


Szerintem nagyon egyszeruen latod a tarsadalom mukodeset, es valoszinuleg az Erdelyrol szerzett ismereteid is csak par kurucinfos cikkbol szarmaznak.

2015. júl. 8. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
72%
4-es, teljesen igazad van. Romaniaban sokfele nemzetiseg el, lipovanok, tatarok, torokok, ormenyek, ruszinok stb, de senki sem koborol ide-oda mindenfele nacionalista megfontolasbol.
2015. júl. 8. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ugyanazért, amiért Magyarországra sem költözünk, mi, erdélyiek. Ahol van magyar iskola, templom, kulturális intézmény, onnan miért költöznének el? Az ember a szülőföldjéhez ragaszkodik.


Az én családom egy része is a szórványból származik, bár én tömbmagyarságba költöztem, munka miatt.


De végtelenül büszke vagyok a rokonaimra, akik ott élnek! A nagymamám imakönyvébe mindig fel volt írva, hány magyar lélek van a településen (számolta!).


A magyarság szórványban tud a legösszetartóbb lenni, de a legnyitottabb is a románság felé. Nálunk sosem keveredtek, nem is asszimilálódtak soha. Ma már olyan erős szórványprogramok működnek, egy-egy iskola 40 kilométerről is elviszi a diákot, ha anyanyelven akar tanulni, akár minden reggel.


Szerintem pont az az óriási HIBA, mind Magyarország, mint az itthoni politikusaink részéről, hogy haszonelvűség alapján, magasról tesznek a szórványra! Sokkal többet kellene foglalkozni velük!


Miért nem teszik? Mert a szórványban nem remélhetnek ZSÍROS FUNKCIÓKAT! Ahol max egy tanácsosi gázsit tud összeszedni a párt, de nem jut polgármesteri szék, alpolgármesteri, megyei tanácselnöki szék, ahonnan nem jut be a nagy-nagy húsosfazékhoz, Bukarestbe egy jólfizetett ingyenélő, oda miért is figyelni?


Itt a megoldás a szórvány összefogása lenne - pont fordítva mint a Székelyföldön!

2022. szept. 9. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!