Abból mért nincs hiszti hogy Ausztráliába és Új Zélandra nem engednek be mindenféle bevándorlót?
Ausztrália és Új-Zéland olyan országok, ahol a bevándorláspolitikai kérdéseket nem pártalapon, hanem az ország gazdasági szükségletei mentén szabályozzák. Mindkét ország előre megismerhető, jól dokumentált bevándorlási feltételrendszert alkalmaz, amit a bevándorolni szándékozók tudnak és igyekeznek megfelelni a feltételeknek. Aki megfelel az jöhez, aki nem az nem.
Mindkét országnak szüksége van bevándorlókra, és előre meghatározza, hogy milyen képzettségűekre van szükségük a jelenlegi és a jövőben várható gazdasági folyamatok alapján és az ilyen képzettségű, bevándorloni kívánó személyeket előnyben részesítik.
A bevándorlási rendszer Au-ban jóval bonyolultabb, mint NZ-n, de számos bevándorlási ügynökhöz fordulhat a bevándorolni szándékozó, akik segítenek eligazodni a rendszerben. A szabályok publikusak és mindenkire ugyanúgy vonatkoznak.
(Általában elmondható, hoggy képzetlen munkaerőre nincs szükségük, árufeltöltő meg utcaseperő van elég.)
Illegális bevándorló/menekült (refugee/asylum seeker) kérdésben mindkét ország kiveszi a részét, NZ-n a refugee qvóta évi 750 fő (ez a gyakorlatban a családegyesítéssel meg speciális esetekkel úgy kb. 1200 ember évente) NZ nagyon messze van, csónakon nem jön ide senki, pláne úgy, hogy még meg is kelle kerülnie egész Au-t... A kvótát most akarják ezer főre emelni.
Emellett NZ-n van évente Pacific Quota (Samoan Quota and Pacific Access Category) amelyre Samoa (1100fő), Tonga(250fő), Kiribati(75fő), Tuvalu(75fő) és Fiji(250fő) állampolgárok pályázhatnak, ha megfelelnek a feltételeknek, kaphatnak letelepedési engedélyt, majd később állampolgárságot. Ez nem menekült kvóta és nem képzettség alapú bevándorlás, hanem NZnek különleges viszonya van a Csendes-óceáni szigetekkel és befogad onnan embereket.
Ausztrália jóval nagyobb ország, évente húszezer főt fogad be menekültként, ugyanakkor életben van egy olyan policy, hogy aki illegálisan lép az ország területére az kizárja magát a hivatalos menekült státuszból, tehát sosem kaphat letelepedési engedélyt Ausztráliában. A mindenféle risszrossz vizijárműveken Ausztráliába bejutni próbálkozókat a haditengerészet és a parti őrség összegyűjti és un. gyűjtőtáborokban szállásolja el amíg lefolytatják a procedúrát. Ilyen un. IDC (Immigration Detention Centres) van Ausztrália számos városában valamint Christmas Islandon, Manus Islandon és Naurun. Ezekben a táborokban az ott várakozók normális étkezést és orvosi ellátást kapnak (azért nem egy hotel-élmény persze)
Az aktuálpolitikai hisztit árnyalja, hogy Ausztrália és NZ nem tagjai egy EU szerű államszövetségnek, önálló országok, amelyek saját maguk meghatározzák a bevándorláspolitikájukat, azt a parlamentjeik törvénybe foglalják, majd a hatóságaik igyekeznek érvényt szerezni a törvénynek. Nincs Dublini szerződés, nincs brüsszel és nincs unortodoxia meg illiberálisság, jelentsen ez bármit. Igy a bevándorlási rendszerek összevetése sem értelmezhető, vagy összehasonlítható. Külön adalék, hogy a hivatalos kommunikáció szándékosan összekeveri a menekült(refugee) és a bevándorló(immigrant) szavakat és státusokat.
Amikor Magyarország belépett az EU-ba, belső határa gyak. eltűnt és külső határai Schengeni határokká váltak, felelősséget vállalat azért, hogy az EU-s bevándorláspolitikát elfogadja és betartatja. Ha ezt nem szegi szerződést szeg ill. szerződésben vállalt kötelezettségeit nem teljesíti. Jelenleg Au és NZ több menekültről gondoskodik, mint Magyarország, miközben Ausztráliának 10 millió négyzetkilométer NZ-nek pedig 4.3millió négyzetkilométer felett kell ellenőrzést gyakorolni, kimenteni a vízből a csónakosokat, fenttartani az onshore/offshore IDC-ket, lefolytatni a vizsgálatokat, stb.
Remélem sikerült árnyalni egy kicsit a "nem engednek be mindenféle bevándorlót" kifejezést.
remélem segítettem.
@pappito-nak: Kissé kevered a dolgokat. Magyarországnak nem szűntek meg a határai amikor belépett az EU-ba. Mint létező állam felelős a teljes államhatáráért. A határellenőrzés szűnt meg a schengen-i államok felé, de pl nem szűnt meg Románia vagy Horvátország felé, hiába uniós országok, Szerbia felé meg végképp nem szűnt meg, sőt kötelessége sokkal jobban ellenőrizni azt, mint külső EU határt. Abban is tévedsz, hogy az EU-nak lenne bármiféle központi bevándorláspolitikája amit be kell tartani, így Magyarország nem is vállalhatott ilyent. A belső szabad mozgást kell biztosítani a schengen-i országok között, de azt is fel lehet függeszteni. Azt meg végképp nem értem, hogy jön ide ki mennyi területet ellenőriz. Magyarország annyi menekültről gondoskodik amennyi idejön és itt is marad, és persze el is fogadja a segítséget. Az más kérdés, hogy szinte mindenki egy nap alatt továbbáll, mert nekik a német jólét kell. Az a menekült meg aki AU-ba megy, annak az a végcél is egyben. Jólét van, ezért kell AU-nak és NZ-nak több bevándorlóról gondoskodnia, nem azért liberálisabbak lennének. Sőt, saját érdekeiket nézve elég durva szűrőket alkalmaznak. Nem mellesleg: NZ-nak nem kell 4 millió négyzetkilométert ellenőriznie. Nemzetközi jog szerint hozzá is a saját területe+felségvizek tartoznak. Azt, hogy többet vállal esetleg az más kérdés.
De, hogy az eredeti kérdésre is válaszoljak: azért nincs hiszti AU és NZ miatt mert:
- messze vannak
- önállóak
- mert a nemzetközi balliberálisék nem cseszegeti őket, mint minket
- nagyobb az érdekérvényesítő képességük
- eddig is sokkal nehezebb volt ott letelepedni, mint az EU-ban
Magyarországnak nem szűntek meg a határai amikor belépett az EU-ba.
Ilyet nem is állított senki.
"Jólét van, ezért kell AU-nak és NZ-nak több bevándorlóról gondoskodnia, nem azért liberálisabbak lennének."
Sajnálom, hogy nem értetted meg amit írtam. Au nem tagje egy olyan érdekközösségnek, mint az EU így szabadon rendelkezhet a bevándorláspolitikájával. (pl. nincs dublini szerződése sem) A jólétnek ehhez semmi köze, a politikának van. Az országnak nem érdeke, hogy szabadon beengedje a bevándorlókat, viszont szüksége van bevándorlókra a gazdasági fejlődéséhez. (Ez Au-ra és NZ-re is igaz)
"NZ-nak nem kell 4 millió négyzetkilométert ellenőriznie. Nemzetközi jog szerint hozzá is a saját területe+felségvizek tartoznak."
Nézz utána az EEZ-nek.
És ne keverd a menekültet a bevándorlóval, két különböző dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!