Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ma már megismételhetetlen a...

Ma már megismételhetetlen a háború utáni gazdasági csoda?

Figyelt kérdés

Én úgy látom, hogy az egy kivételes időszak volt, amiből pár ország nagyot profitált, de ez ma már megismételhetetlen a megváltozott körülmények (aka globalizáció) miatt.


Szerintem két fő faktora volt a hidegháborús gazdasági csodáknak. Egyrészt a világ jelentős részén a tőke nem volt biztonságban (felszabaduló gyarmatok, dél-amerikai puccsok) vagy egyáltalán be sem léphetett (szocialista országok). Ebből következően túlkínálat volt tőkéből a "nyugati" országokban, így kénytelenek voltak alacsonyabb megtérüléssel is beérni a befektetők. Így emelkedhetett fel Portugália például.


Másik fontos faktor, hogy ezen országok zöme stratégiailag fontos volt az USA-nak. Dél-Korea, Japán, NSZK, Olaszország, Görögország. Külön invesztáltak ide, nem csak pénzt, hanem know-how-t, és egyéb módokon is élvezték az USA támogatását.


A hidegháború végével viszont mindkettő pont megszűnt, vagy legalábbis jelentőségét vesztette, ezért azt gondolom, hogy ezek a gazdasági boom-ok megismételhetetlenek a mai világban.


2015. jún. 7. 15:22
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem kivételes időszak volt, hanem katasztrófa utáni állapot. A körülmények nem a globalizáció miatt változtak meg.


A világháború után Európa és fél Ázsia romokban volt. Mindenkinek elemi érdeke volt az újjáépítés. Magyarország épületeinek többsége elpusztult, vagy romos volt. A gyárak, a közlekedés úgyszintén. Ha ma itt olyan hatékony munkavégzés volna, két év alatt (infrastruktúrában) utolérnénk Nyugat Európát. Pedig senki nem segített, hacsak a "magyar virtus" nem. Hidegháború volt, ezért Nyugat Európát a háborúból óriásit profitáló USA megsegítette hatalmas pénzekkel (Marschall segély). A különbség ebből támadt, nem a tőke biztonsága és más okok miatt. A hidegháború hatalmas versenyt szült, mindkét fél túl akarta szárnyalni a másokat. Csak ehhez az USA-nak volt pénze, így a kutatás-fejlesztés kiterjedt volt, sok területen ért el eredményeket. A Szovjetuniónak nem volt akkora tőkéje (részben, mert a világháború alatt kivérzett, részben mert a rendszere alapvetően hibás volt), ezért csak pár dologra fókuszált. Ezért ők lőtték fel az első űrhajót, az első embert, az első űrállomást.

1980-ra a verseny kifullasztotta a Szovjetuniót, megkezdődött a bomlás. És ezért Nyugaton sem volt akkora fontosságú a fejlesztés. A fékeződés emiatt következett be alapvetően.

Kétségtelen, hogy ma egy gazdasági boom esélye jóval kisebb. Viszont most szintén egy rendszer a lehetőségei végére jutott. Nem politikai rendszerről van szó, hanem a világgazdaság működési modelljéről. Ez a modell ma óriási anomáliákat szül, és fenntarthatatlan. Csak a haszonélvezői nem engedik a változást, mert nagyok lennének a veszteségeik. De ennek csak a radikális változás időpontjában van jelentősége, bekövetkezésében nem. A Szovjetuniót legradikálisabb ellenségei sem látták megdönthetőnek az ötvenes években. Dél-Afrika apartheidje szintén változatlannak tűnt, mégis ők maguk számolták fel (azért nem teljesen). A megoldhatatlan migrációnövekedés ennek a radikális változásnak előjele. De hogy mikor következik be, senki sem meri megjósolni. Túl bonyolult. De lesz, és az újabb boomal fog járni, mert szintén nagyok lesznek a veszteségek (ha nem is úgy mint a világháborúban).

2015. jún. 7. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

1: Boomok most is vannak a világban. Én nem ezekről beszélek, és nem is az alapvetően az újjáépítésből táplálkozó gazdasági növekedésről. Én azokról a gazdasági csodákról beszélek elsősorban, ahol egy ország a 19. századi szegénységből, vagy a háború után vesztesként teljesen legyalult állapotból fejlett állam és vezető ipari hatalom lett 10-20 éven belül.


A 80-as évek óta kimutatható viszont, hogy ezekből a boom-okból a lakosság kevésbé részesül. A tőkejövedelmek sokkal jobban nőnek, mint a bérek, míg addig nagyjából együtt növekedtek nyugaton. Szerintem ez egyértelműen a globalizáció hatása, a tőkének jelenleg van hová "menekülnie", ha nem kap eleget a tortából.


A Marshall-tervet emlegetni szerintem hamis, önmagában nem lett volna elég ahhoz a klasszikus nyugati jóléthez. Ahogyan nálunk sem elég az EU-s kohéziós alapból jövő pénz, mert ez nagyságrendileg akkora összeg, amekkora a Marshall-terv volt.

2015. jún. 7. 16:13
 3/5 anonim ***** válasza:

Első jól írja. A lényeg, hogy háború során minden tönkrement. A teljes ipar, és minden egyéb megsemmisült. Az emberek nélkülöztek, sok mindenüket elvesztették. Csak a kereslet-kínálat törvényének megfelelően is, létrejött egy több tíz milliós, vagy százmilliós potenciális fogyasztói réteg, akiknek szüksége volt árura. Most ne értsd félre, áru alatt értem az épületeket, utakat is, meg az autókat, vagy ruhákat, mindent amit elő lehet állítani. Mivel volt egy ekkora felvevő piac, így rá tudott állni egy ipar a kiszolgálásra. Ezt az USA is észrevette, csak épp ugye ahhoz hogy az érintettek vásárolni tudjanak, szükségük volt némi pénzre, vagyis tőkére. Erre találták ki a Marshall-segélyt, amit bár nem kellett visszafizetni, de mégis visszatérült, mivel pl. a németeknek adott tőke amerikai cégekhez vándorolt. Megint ne érts félre, arról van szó, hogy megvették az amerikai technológiákat, termékeket. Nem véletlenül tudott Németország a háború után olyan gyorsan talpra állni, annak ellenére, hogy porig rombolták az egészet. Persze nekünk is ajánlottak Marshall-segélyt, de a szovjetek miatt vissza kellett utasítanunk.

Röviden összefoglalva még egyszer: a háború miatt kialakult egy potenciális vásárló piac, és az amerikaiaknak volt akkora ipara, hogy ezt ki tudta szolgálni. Később persze a német ipar is fejlődésnek indult. Nem véletlenül lettek mára Európa húzómotorja.

Egyébként ugyanezt a gazdasági fejlesztést Japánnal is megcsinálták, ott az volt a cél, hogy legyen egy szövetséges országuk keleten, mivel a kommunisták eléggé terjeszkedtek a térségben.

2015. jún. 7. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
3: Te sem érted. Én a gazdasági csodákról beszélek elsősorban, ez nem minden országban volt nyugaton sem. Az amiről ti beszéltek, ugyanúgy igaz volt a szockó Magyarországon is, pörgött a gazdaság az újjáépítés éveiben, de az meg sem közelítette azt a fejlődést, ami abban a pár országban lezajlott 10-20 év alatt.
2015. jún. 7. 16:40
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A háború alatti visszaesés után nagyobb növekedés volt lehetséges. És nem a semmiből kellett építkezni, a magas szintű tudás, kultúra megvolt Nyugat-Európában, Japánban is. A kor nagy tudományos, technológiai fejlődése is segítette a növekedést.


Abban igazad lehet, hogy a globalizáció miatt ez már aligha ismételhető meg. Ennek oka azonban nem a tőkehiánya, hanem a szabad piac. A német, francia, japán, dél-koreai nagy iparvállalatok sikereihez a protekcionista gazdaságpolitika is kellett, hogy a hazai piacon meg tudjanak erősödni, majd utána meghódítani a világot. Ma már ez aligha lenne lehetséges, nem lehet a nagy multikkal versenyezni a tömegtermelésben.

A nyitott, globalizált világban erős nagyvállalatokat már inkább csak az informatika, elektronika, szolgáltatások szektorban lehet létrehozni, így lett fejlett gazdaságú állam Tajvan, Írország, Szingapúr.

A neoliberális modellt alkalmazva, piacnyitással, a külföldi multik behívásával is érhető el nagy gazdasági fejlődés, de ez inkább csak arra alkalmas, hogy a szegény országokból közepesen fejlett legyen. Ezzel a politikával még egy közepesen fejlett ország sem tudott felzárkózni a legfejlettebbekhez.

Portugália, Görögország az EU támogatásoknak, olcsó hiteleknek köszönhette a nagy fejlődést az ottani rendszerváltás után, de a gazdasági világválság megmutatta, hogy a nagy fejlődésnek nem volt meg a valós alapja, eléggé visszacsúsztak.

2015. jún. 7. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!