Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Igazságos -e a brit választási...

Igazságos -e a brit választási rendszer? Mióta van ilyen rendszer?

Figyelt kérdés

2015. máj. 8. 14:13
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen nem igazságos, hiszen tisztán egyéni választókerületekből áll, így fordulhat elő hogy a kisebb pártok alul vannak reprezentálva, a liberáldemokraták 2,4 millió szavazat ellenére csak 8 helyet szereztek, az UKIP 3,8 millió szavazattal 1 helyet. A másik véglet viszont az otthon taroló Skót Nacionalista Párt, mindössze 1,5 millió szavazattal 56 helyhez jutottak a brit parlamentben.

Mindezek ellenére jó oldala a rendszernek hogy a listás helyek hiánya miatt Nagy-Britanniában nincsen olyan mandátum-mutyi mint nálunk a KDNP-vel vagy a Lungo Drommal és az összes képviselőnek muszáj kapcsolatban lennie a választóival.

2015. máj. 8. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Sokan, főleg a kisebb pártok támogatói ellenzik, de Nagy-Britanniában hagyománya van a tisztán egyéni rendszernek, ugyanis még nagyvárosokban is, a képviselő és a lakosság között megvan a kommunikáció, felelősségre és kérdőre vonás, így a lakosság is ismeri a helyi képviselőt, és a képviselő is ismeri a helyi embereket, sajátosságokat, mit akarnak, mi fontos nekik. A pártlista ezért igazságtalan.
2015. máj. 8. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Attól függ. Nincs két egyforma választási rendszer, mindegyik másképp működik, maximum az alapja ugyanaz.

Nagy-Britanniában évtizedek óta így működik a rendszer. Ez egyben a kormányozhatóságot is megkönnyíti, mert egy párt könnyebben eléri az abszolút többséget. Valahol ez a módszer vált be, valahol pedig a minél arányosabb rendszert részesítik előnyben (pl. Németország, Ausztria). De ezekben az országokban már évtizedes hagyománya van a sokpártrendszernek (a németeknél pl. régóta 5-6 párt kerül be a Bundestagba), míg az Egyesült Királyságot eddig a Labour-Tory-váltakozás jellemezte.

2015. máj. 8. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem is évtizedek, hanem évszázadok óta. Egyébként szerintem nagy előnye a rendszernek, hogy a politikusokra közvetlenül szavaznak, így egy nagyon népszerűtlen alak nem tud listán beslisszolni a parlamentbe. Valamint a szélsőséges pártoknak is nehezebb a dolguk.
2015. máj. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nekem egyébként tetszik a brit parlamenti kultúra.

Pl. hogy a miniszterelnöknek vitatkoznia kell az ellenzék vezetőjével heti szinten.

Vagy hogy a miniszterelnök is ugyanúgy helyi képviselő is, ő is kapcsolatot kell tartson a választokkal legalábbis elvi szinten.

Lényeg hogy ha egy párt szavazói viszonylagosan egy helyen lokalizálódnak akkor sokkal potensebben érdekképviselhetnek, mintha csak szétszórtan laknak az egész ország területén.

Valamint hogy a lista kizárásával egy képviselő halálakor mindig meg kell mérkőznie a helyért a jelölteknek.

Ha van egy jó helyi jelölt, akit a helyi szervezet támogat és helyileg ismert,- akkor nem függ annyira az országos pártpolitikától, hanem sokkal suverénebb tud lenni- pártjától különálló véleménnyel. Jó példa erre Chuchill személye aki évekig a háttérben Toryk belső ellenzékeként emelt szót a fasiszta kiegyezés ellen. Aztán eljött az ő ideje... először mint Admiralitás első lordja.

2015. máj. 9. 00:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!