A Párizsi-béke miért nem juttatta vissza árpátalját Csehszlovákiának?
1. Nem árpátalja,hanem Kárpátalja.
2. Csehszlovákia már nem létezik.
3. Miért is kellene "vissza"adni nekik egy magyar területet?
A Kárpátalján lakó (egyébként akkor még nem túl sok) ukrán nyomására.
Miután a SZU kiűzte a "fasiszta erőket" Kárpátaljáról 1944 őszén, bizonyos Frantisek Nemec vezetésével meg is érkezett egy csehszlovák delegáció Husztra, hogy megkezdje az új csehszlovák adminisztráció kiépítését és felállítáát.
Pár héttel később ugyanakkor egy másik adminisztratív testület is felállt, ez már Munkácson, aminek "Transzkárpát-Ukrajna Nemzeti Tanácsa" volt a neve, és a másik szervvel ellentétben ez élvezte a helyi Vörös Hadsereg és NKVD-egységek támogatását.
Szintén ebben az évben, november 26-án a fent említett tanács Ivan Turyanitsa vezetésével kinyilvánította, hogy a kárpátaljai ukránok a Szovjetunióhoz csatlakoznak.
Két hónapnyi patthelyzet után a csehszlovák delegáció 1945 februárjában elhagyta Kárpátalját.Nem mintha lett volan esélyük a Párizsi-békekötés alkalmával a csehszlovákoknak Moszkvával szemben fellépni, hiszen nekik köszönhették a felszabadulásukat, de Moszkva amúgy is kész helyzet elé állították őket.
Az egészben a legérdekesebb, hogy aki kinyilvánította, hogy Csehszlovákia területén élő ukránok a Szovjetunióhoz csatlakoznak, maga nem is ukrán, hanem ruszin volt.Igaz, abban az időszakban ez másképp volt kezelve, mint ma.
#1: "Csehszlovákia már nem létezik"
A Párizsi-béke szerinted mikor volt? Talán ne okoskodj, ha nem érted a kérdés felét...
#2: A folyamat bemutatása informatív volt, én is köszönöm, de az a bevezető mondat, hogy az "ott lakó ukránok nyomására", elég viccesre sikerült.
Az ukránok, amint nyomást gyakorolnak a világháborús győztes sztálini Szovjetunióban, hááát...
A kérdésre a lényegi válasz, hogy Sztálin nem akarta visszaadni. Ha ugyanis visszaadta volna, nem tudta volna fönntartani a katonai összeköttetést a Magyarországon és Bécsben ideiglenesen állomásozó szovjet csapatokkal.
Jó, az NDK-ban lévő csapatokkal is megszakadt a földrajzi összeköttetés, de ott ez szükségszerű volt, mivel győztesnek nyilvánított államok törzsterületeit kellett volna tartósan megszállni (Lengyelországot és Csehszlovákiát).
Magyarország esetében azonban elég volt Csehszlovákia keleti farkát lecsippenteni, és lehetett hivatkozni az ukrán lakosság lelkes akaratára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!