Ugyanaz az EU gondja, mint a köztársaság kori Rómáé?
Széttagoltság, széthúzás, véget nem érő viták, döntésképtelenség, irányíthatatlanság.
És talán a megoldás is ugyanaz? Legyünk császárság? Én támogatnám az ötletet.
Valahogy így? :D
Az EU egy klasszikus birodalom, sok néppel, nem pedig nemzetállam. Márpedig a birodalmak irányítására a köztársasági államforma eddig mindig csődöt mondott. Olvasgassatok egy kis római történelmet, ki fog derülni, miért.
Tehát szükségszerű valamilyen király/császár/uralkodó aki a birodalom egységét és népei érdekének egészét képviseli. Európa megerősödhetne és a világban vezető hatalom lehetne.
Valamilyen alkotmányos monarchia szintű rendszert képzelnék el, a Monarchiához hasonlóan, Bécs helyett Brüsszel székhellyel.
A Római Köztársaság egy olyan állam volt, ami hódított és az elfoglalt területeket provinciákba szervezte, a provinciák élére pedig proconsulokat és propraetorokat nevezett ki. Tehát ezeken a területeken közvetlen római irányítás volt gyakorlatilag önkormányzatiság nélkül.
Ha ismered a római történelmet, akkor tudod, hogy a római állampolgárságot még az itáliai népeknek is igen későn adták meg, az egész birodalom lakóinak, pedig ha jól emlékszem már jócskán a császárkorban Caracalla uralkodása idején 212-ben! A köztársaság első kvázi császára az Cornelius Sulla volt, aki mintegy három évig volt diktátor, de ő erővel ragadta magához a hatalmat egy polgárháború után.
Össze nem lehet hasonlítani a kettőt az EU-ban nincs szenátus, ami az egész "birodalmat" igazgatná, az EP ogai csak bizonyos ügyekre terjednek ki. Ha már feltétlen hasonlítgatni akarod az EU-t valamihez, akkor sokkal inkább egy konföderációra emlékeztet, mint amilyen a CSA (alias a Dél) volt az amerikai polgárháborúban.
Abban igazad van, hogy az európai integráció a római birodalom széthullása óta foglalkoztatja a nagyhatalmakat, próbálkozott vele Nagy Károly, a Német-Római Császárság, még Bizánc is, legutóbb Napóleon de hódítással nem lehet egyben tartani ennyi különböző népet csak önszántukból maradnak benne egy ilyen szövetségben.
Ahhoz, hogy az EU birodalom lehessen kellene egy mag, mint Róma esetében, ami köré "felhúzzák" azt a birodalmat, itt ez hiányzik, nincs egy egységes egy nyelvet beszélő, azonos vallású embertömeg, aki hódítana.
Nem, az EU nem birodalom, hanem szövetség.
Nemzetállam az, amely egy nagy többségben lévő nemzet országa, ilyen például a mai Magyarország. Szövetség az több nemzet együttműködéséből jön létre, ennek formája sokféle lehet az együttműködés szorossága, formája alapján, de a lényeg, hogy nincs benne uralkodó nemzet. A birodalom pedig az, amikor az uralkodó nemzet más nemzeteket tart uralma alatt, a római birodalom tipikus példa rá, de a Mongol Birodalom is ilyen volt például.
A római köztársaság köszönő viszonyban nem volt az EU-val, már csak ha azt nézed, hogy a lakosság mekkora hányadának volt római állampolgári joga. Ott pont azért kellett az erős ember (császár), mert erős katonai jelenléttel kellett fenntartani a megszerzett területek feletti hatalmat.
7:
Ez te is tudod, hogy butaság, nyilván nekünk a kisebb méretünk miatt kevesebb szavunk van, de az britek, franciák ugyanúgy komolyan bele tudnak szólni az EU-s ügyekbe, nem kell őket féltetni.
Emellett mi is önként csatlakoztunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!