Milyen szerepet vállalhatna Magyarország az Iszlám Állam (ISIS) elleni fellépésben?
A legfrissebb hírek szerint az ország 100-150 katonát küld, hogy csatlakozzon az ISIS elleni harchoz. Volna ennek alternatívája? Lenne-e esetleg arra is lehetőség, hogy fegyveres erők bevetése nélkül járuljunk hozzá a megoldáshoz?
Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy az ország mindenképp tenni szeretne valamit: Számodra mi lenne a legelfogadhatóbb megoldás?
Látom megint van egy ilyen kerdes most akkor beillesztem egy masikrol a sajat velemenyem:
Eleg erdekedes a helyzet. Par honapja arrol volt kerdes, hogyha az isis elfoglalja a Foldet, akkor mi lesz? Erre az volt a valasz, hogy magyar ellen fognak harcolni, akik nem hodolnak majd be nekik.
Na erre most mi van? :D Megállt bennük az ütő? XD.
Latszik hogy csak a peshmergak meg par muszlim hadsereg mer kiallni ellenuk SZARAZFOLDON... osszes tobbi nep csak haszontalan gyava, csak egymasra tudjak haritani ezt a feladatot. Az europaiak "batorsaga" ismet bizonyult. Csak azt tudjak ugatni, hogy mikor allitjak meg az isis-t... Ez mondjuk az en velemenyem meg ugy par millio masik embere, lehet lepontozni...
A helyzet az, hogy ameddig az Egyesült Államok nem szánja rá magát (újból), hogy "boots on the ground" megjelenjen Irakban, addig az Iszlám Államot nem fogja mindent eldöntően elintézni senki, sem a siíta milicák, sem az iraki (maradék) haderő, se a kurdok, se ezek együttvéve.Azt nem mondom, hogy nem szoríthatják vissza őket, de hogy teljesen felszámolják az IÁ hatalmát, azt kétlem.
Márpedig az Egyesült Államok közvéleménye jelenleg kb. olyan szinten háború-ellenes, mint amilyen Vietnám időszakában volt.Amúgyis, választásra készülnek 2016-ban, ha az Obama-adminisztráció újból egy széleskörű beavatkozás mellett döntene, azzal valszeg lenulláznák a demokratikus jelölt eséléyét az elnökválasztásokon.Bár Obama nem indulhat mégegyszer, valószínüleg a Demokrata Párt nyomást helyez rá, hogy az új jelölttel ne bas*szon ki.
Így a magyar Honvédség is, ahogy a többi NATO-tag hadereje is szerintem csak max. kiképzésben és légi jellegű hadműveletekben vesz majd rész, ha meg is valósul a Honvédség részvétele.
Egyébként NATO részről már jóval az orosz-ukrán konfliktus előtt, tulajdonképpen Magyarország NATO-tagságának kezdete óta rendszeresen felmerül, hogy Magyarország (sok más taggal egyetemben) csak haszonélvezője a NATO védelmének.Ezért az amerikaiak rendkívül neheztelnek, bár, becsületünkre legyen mondva, ezzel nem vagyunk egyedül.Közép-Európában egyedül Lengyelország az az állam, amely mindig nagy mellszélességgel kiáll az Egyesült Államok és a NATO mellett, és nemcsak szavakban, hanem tettekben is.Irak 2003-as inváziójakor pl. az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után a legnagyobb kontingenst a lengyel erők alkották.Ezen kívül még Románia az, aki ereje és gazdasága méretéhez képest elég rendesen kiveszi a részét a NATO-műveletekből. (Igaz, Afganisztánban a Honvédség nagyobb feladatokat látott el, mint a román kötelék.Míg mi magyarok egy PRT-t is működtettünk, a román erők csak a kabuli reptér védelmében vettek részt, viszont Irak esetében már a románok fele billen a mérleg).
Hogy a kérdésed második felére is válaszoljak, én üdvözlendőnek látom, hogy Magyarország is részt vesz az IÁ elleni küzdelemben.Viszont attól kicsit tartok, hogy esetleg beszivárog egy egység a területre, és a civil laksoság ellen terrorcselekményt követhessen el.Nem hinném, hogy a magyar titkosszolgálat és védelmi erők olyan szinten lennének, hogy kivédjenek egy ilyent.Ebből a szempontból nézve a politikusok felelőtlensége, hogy elkötelezik magukat a harc mellett, holott nem rendelkeznek megfelelő infrastruktúrával.
05:57 Nem igazán értem, hogy a válaszod miként kapcsolódik a kérdéshez. Kicsit kifejtenéd bővebben?
11:14 Köszönöm a részletes választ! Volna néhány további kérdésem. A válaszodból úgy tűnik, mintha kizárólag a katonai megoldás hozhatna változást. Mivel a nyílt erőszak megállítása lenne az elsődleges feladat, ezért úgy tűnik, hogy sajnos erre mindenképp szükség van. Viszont a probléma eredendően nem katonai. Ezért is tettem fel a kérdés, hogy milyen más alternatívák jöhetnének még szóba. És ha elfogadjuk, hogy a katonai megoldás mellett másra is szükség volna, akkor Magyarország miért ne vállalhatna szerepet inkább az utóbbiban?
A magyar katonák 1-2 katonai bázist fognak védeni jóval a front mögött, szóval nem valószínű, hogy részt vesznek az összecsapásokban. (forrás: Nógrádi György)
Amúgy szerintem nem kellene csinálni semmit. A nyugat által romba döntött Irak területén jött létre a szervezet. Ha már megteremtették a problémát, oldják is meg!
Atombombával el lehetne söpörni őket!
Ha lenne...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!