Románia miért esett kommunista vezetés/szovjet megszállás alá a 2. világháború után?
Egyszerű földrajzi elhelyezkedés okán. A Szovjetunió még a háború alatt megegyezett a másik két szövetségessel, hogy mindenkinek addig tart az érdekszférája, amennyit a náci Németországból (illetve megszállt területeiből) elfoglal. Azért lett Németország egy része is szovjet érdekszféra, mert azt a részét ők szabadították fel.
Románia keletebbre van tőlünk, ezért még fontosabb volt, hogy szovjet befolyás alá essen. Védelmi stratégia. Éppen emiatt szeretett volna Churchill a Balkánon át támadni a németekre. Ha ez sikerül, akkor ez a térség is nyugati övezet lett volna. De Tito azt mondta, a saját országát ő maga fogja felszabadítani, oda nem enged be senkit. És Tito a nyugati front szövetségese volt.
"De Romániát is ugyanúgy megszállták a náci németek, mint Magyarországot? Mert ugye - mint ahogy azt korábban már írtam - '44-ben átálltak a nyugatiak oldalára."
Nem, a szovjetek oldalára állt át, mivel ők kebelezték be.
a Románok akkor áltak át a szovjetekhez amikor a szovjet hadsereg oda ért a határhoz.
Vagyis mikor harcolniuk kellett volna, inkább a szokásos román módi szerint jártak el...
Az erősebb hatalmat leszopni, és ezáltal előnyöket szerezni:)
El is érték amit akartak...
Erdély már magyarországhoz vissza került északi részét stalin nekik adta.
Ismét ajándékba.Mint trianonban
Az USA feltétel nélküli megadást követelt a németektől, tudva, hogy az utolsó emberig harcolni fognak.
Azért követelte ezt, hogy a háború végére egész Európa és a SZU is annyira legyengüljön, hogy az USA tudja diktálni a béke feltételeit még a szövetségeseinek is.
Sztálin gyanakodott, sőt azt szorgalmazta, hogy tárgyalni kellene a németekkel (sőt, Churchill is hajlott rá), de Rosewelt megnyugtatta azzal, hogy megkaphatja azokat a területeket, amiket felszabadít.
Így lett Románia szovjet befolyási övezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!