Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Szuezi-válság idején az USA...

A Szuezi-válság idején az USA miért nem engedte oda Izraelnek a Sínai-félszigetet?

Figyelt kérdés
Közös erővel (Angliával és Franciaországgal) az izraeli hadsereg elfoglalta ezt a területet, amerika pedig ugye köztudottan Izrael nagy barátja. Akkor miért kellett mégis kivonulniuk?
2015. febr. 9. 19:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Elég összetett helyzet. Alapvetően azért volt olyan nagy Izrael barát az USA, mert szüksége volt egy stabil szövetségesre a régióban, ami Izrael volt. Ugyan akkor a bagdadi paktum keretében mindinkább próbálták a nyugati hatalmak kiterjeszteni befolyásukat az övezetbe, ami az ekkor éledő arab nacionalizmus és pán-arabizmus, iszlamizmus miatt nehéz volt. A régió vezető hatalma Egyiptom volt Nasszerrel az élen. Az angoloknak és franciáknak a gyarmati területek és a gyarmati időszakban megszerzett területek miatt volt valamiféle bázisa a területen. Az USA próbált Nasszer felé nyitni, még az angolok is, de nagyon bizonytalanok voltak, rosszul értékelték a helyzetet. Az Asszuáni-gátra ígért kölcsönt az USA angol nyomásra visszavonta, ez vezetett a csatorna államosításához.

A háborús konfliktust megelőzően az USA mediátorként próbált békés megoldást találni a helyzetre, amit a franciák és angolok már kezdetben sem támogattak, Izrael pedig értelemszerűen ellene volt. Az egyik legnagyobb hiba, amit az angolok és franciák elkövettek, hogy nem egyeztettek az USA-val és trükkös módon offenzívát indítottak. (Izrael csapatokat küldött a terület felé, és az angol-francia közös hadvezetés ultimátumot adott mindkét félnek, hogy vonuljanak vissza a csatorna zónájából, amit értelemszerűen az egyiptomiak, akik a csatornát védték nem tettek meg, az Izraeliek pedig még a csatorna közelében sem jártak.) Így pillanatok alatt elfoglalták a csatorna övezetet. Az USA-nak ez nem tetszett, és nem is felelt meg a céljainak, amúgy is kétes kapcsolatai a közel-keleten tovább romlottak volna, és a Szovjet ultimátum következtébe nem is akart belekeveredni a konfrontációba, így elítélte az offenzívát, és a csapatok kivonását kérte a területről.

Így bukott ki Nagy-Britannai a nagyhatalmi szerepből, és bár Nasszer elvesztette a háborút példátlan győzelmet aratott.

2015. febr. 9. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Harom ok:

1. Akkor az USA meg nem tamogatta Izraelt.

2. Izrael nem akarta elfoglalni a Sinait.

3. A Sinai nem volt az USA-e, igy nem engedhette oda senkinek.

2015. febr. 10. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!