Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Oroszország a magas korrupciój...

Oroszország a magas korrupciója ellenére, hogyan képes működtetni magát?

Figyelt kérdés

Az egész olyasmi most, mint a 60-as évek Amerikája, ugyanis ott is, a rendőröktől kezdve gyakorlatilag mindenki velejéig korrupt volt.

Ilyen ma Oroszország is.


De, valahogy mégis működik.Például itt van ez az űrprogram, kifejlesztették a rakétát, az amerikaiak meg megveszik tőlük, nem is akárhányat, 2000 darabra van opciója az amerikai megrendelőnek.

Amerika pedig nem vesz kacatokat.

Illetve, ezek a hadiiparuk , hadipari fejlesztéseik is egészen jók.


Hogy lehet, hogy mégis működik?

Mármint, hogy lehet, hogy nem kacat minőségű dolgokat csinálnak?



Nekem a korrupcióról, például a legutóbbi Alstom botrány jut eszembe, ugyanis az a metrókocsi amit az Alstom csinált, egy kacat.A múltkor "lelaposodott" a kereke, pedig teljesen új.

Az Alstom lefizette , akiket kellett, hogy nyerjenek a közbeszerzésen.



Vagy a korrupcióról még a Várkert Bazár felújítása is eszembe jut, ahol már ázik a vakolat, olyan rosszul csinálták meg.

Persze 3 szoros áron, meg ebben az esetben is lefizetve a megfelelő embereket, hogy x cég nyerjen közbeszerzésen.



2015. jan. 20. 21:01
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem mindegy, hogy ki korrupt mennyire korrupt és hogy mennyi bevétel mellett.
2015. jan. 20. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Most nem értem pontosan mi a gondod, a 60-as évekbeli USA is tudott minőségi dolgokat gyártani nem? Most nyilván a stratégiai ágazatokra odafigyelnek, ha valaki a nagyfőnök beleegyezése nélkül elsikkaszt pár milliót az űrprogramtól az kemény büntetésre számíthat.
2015. jan. 20. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A kettő egy teljesen más típusú korrupció. Az alstrom esetében az ország "kifelé korrupt". Az alstrom nagy árréssel akar dolgozni, amihez szart kell drágán adni. Lefizeti a döntéshozókat, így ezt hagyják neki. Oroszország "befelé korrupt". Olyan módon, mint például amikor nálunk a haveroknak játsszák át a dohányboltokat.


Emellett Oroszországban van pénz, legalábbis eddig volt, abból, hogy a világ egyik legnagyobb kőolaj és földgáz exportőre. Abból azért volt pénz elég, legalábbis a látszat dolgokra. Mert azért akárhonnan nézzük, az átlag orosz nem épp a Benelux államok életszínvonalán él.

2015. jan. 20. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Most úgy őszintén szólva 3-mas, szerinted hogy kapták meg az oroszok Paks-2 építési jogát és miért kardoskodtunk túlzott mértékben a Déli Áramlat mellett?
2015. jan. 20. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
52%

Másmilyen. Oroszországban még a fű is máshogy nő, teljesen más világ :) Ott nincs olyan, hogy mittuomén a Szuhoj lefizeti a bizottsági főnököt, hogy Szuhojt vegyenek ne Miget. Mivel egy nagy állami konszern alá tartozik mind a kettő. Állami szintű korrupció mint olyan nem nagyon létezik, mivel szinte minden állami, sőt Putyin elnök ideje óta egyre több minden. Tehát ha lopnának, akkor magukat lopnák meg, de magukat nem lopják meg. Aki őket próbálja meglopni, az meg általában hátbalövi magát, vagy az autójával véletlen belehajt a folyóba. :) Szinte minden fontosabb gazdasági tényező egy kör kezében összpontosul. De ez az USA-ban sincs ám másként, csak ott szabadabb a gondolkodás. De ez más történet.


Mondjuk ha Moszkvában újítanak fel valamit, akkor már előre ki van találva hogy ki kivel fogja megcsináltatni. Nem kell megkennie a cégeknek a polgármestert meg mindenféle közbeszerzéseket csinálni, mert ez már megvan. Az ő köreikből jön a fővállalkozó, aki majd kijelöli az alvállalkozókat. Csak Magyarországgal ellentétben ott nem lehetnek körbetartozások, meg olyan hogy a melós a végén nem lesz kifizetve, lásd Megyeri híd.


Oroszországban helyi szintű korrupció van, de az rendesen. Mittudomén ha lefizeted a rendőrt egy hétig békénhagy. Ott hatalmas mutyik mennek ám. Mivel az orosz egy elég gyakorlatias népség, ott állandó az ügyeskedés. Mivel az orosz egy szegény nép, ezért ott ez megy. A szegény népek azok mutyiznak meg ügyeskednek, míg a gazdagok erre nincsenek rászorulva, pl a németek. Ott nem mennek olyan, kvázi a társadalom részévé vált mutyizások.


Egy konkrét példa. Én éltem Oroszországban és volt egy ismerősöm, akinek valami alkatrészt kellett cserélni az autójában. Elment a kereskedésbe, de ott nem volt olyan. Mondják megrendelik a gyártól az alkatrészt, de várólista van rá. DE ha megvesztegeted az autóalkatrész kereskedőt mondjuk 500 rubellel, akkor a várólista elejére tesz. Aztán jön a következő, aki szintén ad 500 rubelt és akkor őt teszi a várólista elejére és te már csak a második vagy. De ezt ők nem úgy élik meg hogy ez most korrupció. Hanem hogy egy kis anyagi ellenszolgáltatásért megolajozzák az ügymenetet. Ez ott egy kicsit olyan, mint az a régi vicc, hogy kérdezik a rendőrt, hogy mennyit keres, mire a rendőr: nyolcvanat, de százhatvanat kapok kézhez. De ez hivatali szinten is működik, sőt az élet igen sok területén. De ha jobban belegondolsz ez itt sincs másképp.


Azért működik, mert a legfontosabb gazdasági tényezők egy szűk kör kezében összpontosulnak. Ez pedig az állam. Ez kicsit képzeld el úgy mint egy maffiát. Mivel szinte minden az övéké, ezért érdekük hogy az jól működjön és termeljen nekik pénzt. Egymástól meg nem lopnak. Ott az állami pénzeket sem lopják el, mert akkor lényegében maguktól lopnának. És senkinek nem engedik meg hogy lopjon, mert azzal őket károsítja meg. Ezek az oligarchák, akikért a nyugat szíve annyira vérzik, azok azért lettek ellehetetlenítve meg kihajítva az országból, mert ennek a maffiának a tortájából próbáltak enni, az ő kárukra próbáltak nyerészkedni, de nem tartoztak bele a belső körbe, csak a második vonalba például. Vagy ha bele is tartoztak, akkor kegyvesztettek lettek valami miatt.


Ott azért nem dolgoztatnak 3 szoros áron, mert a háromszoros ár is az ő pénzük. De ott, ellentétben a hazai viszonyokkal, ott felelősség is társul ehhez. Például most a moszkvai metró bővítésénél. Meg lett mondva, hogy 5 év alatt 150 kilométer, ennyibe fog kerülni. Ha ez nem lesz kész időre, vagy valaki kilopja az egyik állomásból a díszburkolat árát, akkor valaki borítékolhatóan tartani fogja a hátát. Ott szigor van. Azért tud ennek ellenére menni a szekér. Ott, ellentétben az itteni dolgokkal nincs olyan, hogy ha én vagyok a vállalkozó és mondjuk a Proszpekt Mirától a VDNH-ig én akarom felújítani a metrót, akkor minden hónapban meg kell kennem 100 embert. Megkenem egyszer a főnököt és enyém a meló.


Meg ott nincs közbeszerzés, ami a korrupció melegágya. Meg olyan sincs, mint itthon, hogy ilyen botrányok robbannak ki, hogy valaki nem kapott a pénzből és az ír egy leleplező könyvet, vagy kitálal a sajtónak, mert azok záros határidőn belül balesetet szenvednek.


Oroszországnak egy nagy hátránya van az USA-val vagy Németországgal szemben. Mégpedig az ellentétes szemlélet. Az a szemlélet, ami nagyjából itt is megtalálható, sőt az összes volt kommunista országban.


Az USA-ban vagy Németországban a következő van: Minden szabad, kivéve amiről azt mondjuk hogy nem szabad.


Ebben a régióban meg a következő van: Semmit nem szabad, kivéve azt mit mi megengedünk.


Vegyünk egy példát. Feltalálok egy új napkollektrot, ami sokkal hatékonyabb a korábbiaknál. De ezzel a helyik napkollektor gyártó oligarcha levesébe beleköpök. Erre ők jönnek, hogy megveszik tőlem, ha nem adom el akkor meg így jártam, vagy majd ők megvédenek addig amíg kifejlesztem.


Az USA-ban vagy akár Németországban én feltalálok egy jobb napkollektort, akkor bejelentem rá a szabadalmat és csinálhatom, senkinek semmi köze hozzá

, mert ott az alkotmány garantálja a te szellemi tulajdonod sértetlenségét.


De hát a világ nem egységes, van ahol így működik, azok az országok általában szegényebbek, és van ahol úgy működik, azok a gazdagabbak. Oroszország ennek egy amolyan egyvelege.

2015. jan. 20. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
49%

""Az USA-ban vagy akár Németországban én feltalálok egy jobb napkollektort, akkor bejelentem rá a szabadalmat és csinálhatom, senkinek semmi köze hozzá

, mert ott az alkotmány garantálja a te szellemi tulajdonod sértetlenségét. ""


Ahogy a Móricka hiszi : A fenti országokban is van korrupció és emberi kapzsiság, pl. Tesla esete és még jó pár találmány, ami a süllyesztőbe került. Az alkotmány szépen hangzik, de nemigen igazodnak hozzá : az erős letapossa a gyengébbet - ez mindig igy volt és ezután is igy lesz

2015. jan. 21. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!