Ukrajnának nem érné meg egy semleges államszövetség létrehozása?
Az ország politikai, kulturális megosztottsága miatt már korábban is voltak ilyen tervek. A föderációt azonban korábban mindkét fél ellenezte, mert az egyértelműbben meghatározta volna a befolyási övezeteket és növekedett volna az országon belüli elkülönülés.
A 2014-es események során nagyon felerősödött a szeparatizmus, így az ukránok és a kijevi vezetés még inkább elutasítja a föderalizálást, attól félve, hogy így csökken a hatalma és veszélybe kerül az ország területi egysége. Azonban ha békét akarnak kötni a kelet-ukrajnai felkelőkkel, széleskörű autonómiát kellene adni nekik, viszont politikailag ezt nem meri meglépni a nyugatbarát, nacionalista kormány, jelenleg inkább katonai megoldásban gondolkodnak. Ha azonban nem sikerül győzniük, kénytelenek lesznek engedni az orosz követeléseknek.
Az ország sokáig a katonai semlegesség mellett állt, azonban így nem volt garancia az ország területének védelmére, így a nyugat felé tekintő ukránok a katonai garanciákat a NATO keretében képzelték el. Az első narancsos forradalom után, 2008-ban Amerika megpróbálta bevonni a NATO-ba Ukrajnát és Grúziát. Oroszország ezt meg akarja akadályozni. Janukovics elnök egyértelműen az ország semlegessége mellett állt és amikor 2014-ben a forradalom ismét elsöpörte, az oroszok döntöttek a Krím elfoglalása mellett, így biztosítva a támaszpont megtartását és hogy Ukrajna ne lehessen NATO-tag.
Az orosz fenyegetettség viszont megerősítette azon véleményeket, hogy Ukrajnának be kell lépni a NATO-ba.
A területi viták és az Oroszországgal szembeni súlyos konfliktus miatt az európai országok ellenzik Ukrajna esetleges NATO csatlakozását, így ez a következő néhány évtizedben biztosan nem fog bekövetkezni.
Így összességében szerintem Ukrajna számára jobb lett volna, ha korábban a katonai semlegesség melletti elkötelezettséget és a megyék nagyobb autonómiáját választja, jelenleg pedig már valószínűleg nincs is más választása.
"Janukovics elnök egyértelműen az ország semlegessége mellett állt"
Janukovics oroszbarát elnök volt, és az Eurázsiai Unióba akarta volna beléptetni Ukrajnát. Az ukránok többsége EU párti, és pont abból adódtak a zavargások, és a forradalom, hogy Janukovics ezt telibesz@rva nem írta alá az EU-val a társulási megállapodást.
Ez az oda-vissza való húzás, hogy egyszer nyugat, utána oroszok, már tarthatatlan állapotokhoz vezetett.
Én megértem az ukránokat, hogy elüldözték Janukovicsot, akit egyértelműen Putyin tett a nyugatbarát Timosenko helyére. Én sem örülnék, ha Magyarországon lenne egy 20%-os orosz kisebbség, majd közülük kerül ki a miniszterelnök, aki utána a magyarok érdekeit figyelmen kívül hagyva az oroszok érdekeit nézi. Janukovics a 20%-os orosz kisebbséggel az Eurázsiai Uniót akarta, míg az ukránok az Európai Uniót.
Az ukránok most kipaterolták az oroszokat, cserébe Oroszország elvette a Krím-félszigetet. (ami mondjuk nem értem, miért veszteség, mert az a félsziget kb 50 évig volt Ukrajnáé, előtte mindig orosz terület volt)
A Kelet-Ukrajnai háború is azért problémás, mert bár a városokban az oroszok vannak többségben, addig a vidéken ukrán többség van. Ez van Donyeck megyében, Luhanszkban, és Harkovban is. Ha Oroszország nem támogatta volna semmivel a szakadárokat, már rég vége lenne az egésznek.
Nem csak oroszok szavaztak Janukovicsra, hanem sok ukrán is.
Egyébként olyanról nem is hallottam hogy be akarta volna léptetni az országot az Eurázsiai Unióba, ez nem tudom hogy kinek a kitalációja.
Igen, sok ukrán is szavazott. Viszont Janukovics inkább az oroszok érdekeit nézte.
Az Eurázsiai Unióba való belépést egyrészt Putyin erőltette, de Janukovics sem zárkózott el tőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!