Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mért volt az orosz-csecsen...

Mért volt az orosz-csecsen háború?

Figyelt kérdés

2014. dec. 13. 15:13
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A csecsenek függetlenek akartak lenni, az oroszok pedig nem akarták ezt.
2014. dec. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
35%
Amikor 1991-ben a Szovjetunió szétesett, akkor -egyébként az ingus szszszk-hoz tartozó csecsenföld kikiáltotta a függetlenségét. Ezt az oroszok em ismerték el. Amikor 1994-ben kissé stabilizálódott a helyzetük bevonultak csecsenfödre. Kb két évbe teletett, míg valamilyen szinten konszolidálódott a helyzet, azonban azóta is vannak kisebb-nagyobb csetepaték.
2014. dec. 13. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
86%

#2: Hogy mi van??? Ingusföld sose volt "szszszk", csak az orosz szszszk-hoz tartozó autonóm köztársaság, nagy különbség!

Amit meg "kisebb-nagyobb csetepaték"-nak nevezel, az a posztszovjet Oroszország határain belüli legkomolyabb háborús konfliktus volt 1994 és 2000 között. A háború közvetlen oka a nacionalista és bűnöző Dudajev hatalomátvétele volt a függetlenség kikiáltásával együtt, amire az oroszok megszállták Csecsenföldet. Dudajev halála ellenére a külföldről pénzelt és jól felfegyverzett csecsen partizánhadsereg 1996-ban kifüstölte a demoralizált oroszokat, Jelcin meg egy békeegyezményben gyakorlatilag szentesítette Csecsenföld elvesztését. Aztán jött Putyin, rendet rakott az orosz hadseregben és az első komolyabb terrorista csecsen provokációk után kevesebb mint egy év alatt visszafoglalta Csecsenföldet. Dióhéjban ennyi.

2014. dec. 13. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nmm Ingusföldhöz tartozott Csecsenföld, hanem fordítva. A csecsenekhez tartoztak az ingusok.

Csecsenföld független akarna lenni (Ingusfölddel és Dagesztánnal együtt), ezt az oroszok nem engedték, és nem is engedik, nem csak a presztízs miatt, hanem azért is, mert a Kaukázuson keresztül futnak fontos gáz-, és olajvezetékek, ráadásul stratégiailag fontos terület.

A csecsen háborúk után a merényletek oroszlánrészét szervező terrorszervezetek elmenekültek Csecsenföldről, és átmentek a szomszédos Dagesztánba. Ott a mai napig hetente vannak merényletek.

Csecsenföldön most sikerült valamelyest egy oroszbarát vezetést létrehozni, aztán kitudja, hogy kiújul-e a konfliktus.


A csecsen egy elég agresszív és makacs nép, Moszkvában amikor robbantások voltak, azt is ők szervezték, a Boston-i merényletet is azért szervezték, hogy a világ ismét Csecsenföldre figyeljen.

2014. dec. 13. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Bocsánat elírtam egyel több "sz"-t írtam. de a lények, hogy a szovjetúnióban (nem Oroszországban) csecsen-ingus szszk létezett.


..és igen, egy Afganisztánhoz képest jelenleg csak csetepaté.

2014. dec. 13. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
55%
Sok a felesleges ember.
2014. dec. 13. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 librikus ***** válasza:

A Szovjetunió széthullásával, de főleg az afgán háború utóhatásaként, a mohamedán vallású csecsen nép követelte függetlenségét. Csecsenföld nem volt Szovjet Köztársaság, csak autonóm terület az Orosz Föderáción belül. Hogy igazán szabad legyen, el kellett szakadnia Moszkvától. Az átlag orosz a Szovjet Birodalom széthullását is nehezen dolgozza fel, de ha Csecsenföld példát mutat és minden autonóm terület kilép, Oroszország töredékére zsugorodik! Csecsenföldet és fővárosát, Groznijt 1994 végén orosz csapatok szállták meg. A csecsenek ismerték az orosz taktikát, mert a szovjet időben maguk is szovjet katonává lettek kiképezve. Sokan szolgáltak az afgán háborúban, ha át nem álltak afgán hitfeleik táborába. A csecsenek másfél éves háborúban felszabadították a közben rommá lőtt Groznijt és Oroszország kénytelen volt a csecsenekkel fegyverszünetet kötni.

Három évre kivívott szabadságuk után megindultak a csecsen mudzsahedínek a szomszédos dagesztáni testvérnép földjéről kiűzni az orosz medvét. Hogy ügyüknek nyomatékot adjanak, egy csecsen különítmény a távoli Moszkvában felrobbantott három sokemeletes lakóházat lakóival együtt. Ezzel az esztelenséggel sarokba szorították az orosz kormányt. A felháborodás lecsillapítására a Kreml általános helyeslés közben újra útba indította hadseregét Csecsenföld ellen.

A volt Szovjet Birodalom déli részén több török fajú, illetve muszlim nép él erőteljes népességszaporulattal. Oroszország viszont a múlt évben 900 000 lakossal lett kevesebb. Ha ez a tendencia folytatódik, 50 év múlva a mai 140 millió oroszból csak 80 millió marad, de annál több lesz a török és muszlim. Kétségtelen, hogy Oroszországot délről veszély fenyegeti.

Oroszország távol-keleti régióit az újjáéledt Kína fogja vitatni. A mind jobban virágzó kínai gazdaság liberális gazdasági rendszere, bármilyen politikai rendszer is győzedelmeskedik Kínában, rövidesen nagyhatalommá emeli ezt a hatalmas nemzetet. Feltételezhető, hogy hamarosan igényelni fogja Szibéria gyéren lakott, de természeti kincsekben bővelkedő térségét. librikus

2014. dec. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Iván orosz, Ali csecsen,

összevesztek két jó csecsen!

2015. jan. 30. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!