Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szerbia és Koszovó szerintetek...

Szerbia és Koszovó szerintetek EU-taggá válhat? Ha igen, mikor?

Figyelt kérdés

Elég sok a bizonytalanság. Szerbia elutasítja a NATO-t és hagyományosan az oroszok szövetségese, míg az EU 28 tagállamából 22 NATO-tag (a nagy országok közül mindegyik). Ez ellentétekhez vezethet az újra kibontakozó hidegháború miatt.

Koszovónak még az elismertsége is hiányos. Valószínűleg majd akkor válhat ENSZ tagállammá, ha kiegyezik Szerbiával. Nemzetközi elismertség, ENSZ tagság nélkül pedig nem tudom elképzelni az EU-tagságot (jelenleg 5 EU tag még Koszovó függetlenségét sem ismeri el).


A világpolitikai konfliktusok mellett még ott van a nagy korrupció, jogi bizonytalanság, melyet rendezni kellene és a nagy munkanélküliség, szegénység, amely újabb bevándorlási hullámot jelenthet a nyugat-európai országok számára a munkaerőpiac megnyitása esetén, melytől több EU-tag megrettenhet.



2014. nov. 29. 18:11
 1/7 anonim ***** válasza:
Ide a rozsdás bökőt, hogy a horvátok és szlovének (sőt, talán még a románok is, mert területvitáik vannak a Bácskában a szerbekkel) megvétózzák a csatlakozást.
2014. nov. 29. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
61%
Sohanapján kiskedden. Koszovó még a tagjelölti listán sincs. Azon fogok röhögni, ha az ukránokat megpróbálják majd felvetetni, hogy az oroszoknak borsot törjenek az orruk alá. Egyébként ahogyan az első írta az összes jelenlegi tag hozzájárulása kell a felvételhez.
2014. nov. 29. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
65%

Ahhoz, hogy valaki felvételt nyerjen, az összes EU-tagországnak bele kell egyeznie. Ha csak 1 darab ország is megvétózza, akkor ugrott a csatlakozás. Szlovénia is megfenyegette Horvátországot, hogy ha nem kapnak egy tengeri korridort a nemzetközi vizekhez, akkor megvétózzák Horvátország EU-s csatlakozását.

Szerbia még minimum 10 évig nem lesz tag, ugyanis az EU tagság egyik feltétele az, hogy nem lehet az adott országnak területi vagy határvitája egy szomszédos országgal sem. Ha jól tudom az sem kizárt, hogy Szerbiát és Koszovót egyszerre fogják (majd valamikor) felvenni, hogy az egyik ne vétózhassa meg a másikat.


Hogy Horvátország megvétózza-e Szerbia csatlakozását vagy sem, azt senki sem tudja előre megjósolni. Szerbia amúgy már kilépett az orosz érdekszférából azzal, hogy EU-s tagjelölté vált.

2014. nov. 29. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Én is erre gondolok, hogy a nyugati nagyhatalmak valószínűleg nem engednék Szerbia EU csatlakozását Koszovó elismerése nélkül és egyszerre vennék fel a két országot, hogy ne akadályozhassák egymást.

Szerbia történelmi okok miatt NATO-ellenes és inkább oroszbarát. Jelenleg elutasítja, hogy csatlakozzon az Oroszország elleni szankciókhoz, pár hónapja meghívták Putyint Belgrádba ünnepelni és közös hadgyakorlatot tartottak Oroszországgal. Erősen kérdéses, hogy ez a politika összeegyeztethető-e az EU, az ottani nagyhatalmak elvárásaival.

2014. nov. 29. 20:47
 5/7 anonim ***** válasza:

"Szerbia történelmi okok miatt NATO-ellenes és inkább oroszbarát."


Mégis mit vársz azok után, hogy 1999-ben NATO gépek bombáztak szerb városokat?

2014. nov. 29. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#2: "...az ukránokat megpróbálják majd felvetetni, hogy az oroszoknak borsot törjenek az orruk alá"


Ja persze, mert az EU mostanában vagy a jövőben olyan szívesen bővítgetné magát egy 40 (?) milliós rongyszegény országgal. Ukrajna soha nem lesz EU tag, függetlenül attól hogy mennyi területe marad meg egyáltalán, kb Törökország társulási státusza lehet a maximum amit elérhetnek majd valaha.

2014. nov. 29. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Koszovónak még az elismertsége is hiányos. Valószínűleg majd akkor válhat ENSZ tagállammá, ha kiegyezik Szerbiával. Nemzetközi elismertség, ENSZ tagság nélkül pedig nem tudom elképzelni az EU-tagságot (jelenleg 5 EU tag még Koszovó függetlenségét sem ismeri el)."

--> Nem kötekedni akarok, de vannak Koszovón kívül más olyan államok is, amelyeket néhány állam nem ismert el függetlennek. Érdekesség az, hogy Vatikán és néhány állam nem ismerte el a Kínai Népköztársaság függetlenségét.

2014. nov. 29. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!