Tartósan beszakadt az olajár, megijednek-e ettől Putyinék?
Ez soktényezős dolog. Nem tudhatjuk előre a végét.
Vegyük például, hogy az orosz gazdaság nagyrészt a fosszilis tüzelőanyagokra épül, szóval ez szépen vissza fogja őket vetni.
Aztán ott van a tény, hogy vannak tartalékaik, szóval ez egy plusz, de nem tudni, hogy meddig tartanak ki vele.
Aztán nem tudhatjuk, hogy az orosz lakosság mennyire tűri a nélkülözést, hogy mit fognak szólni hozzá, ha romlik az életszínvonal.
Minden ezeken a változókon múlik.
Nem ismered az oroszokat.
Az oroszok nem olyan, mint a nyugatiak, hogy 1 uborkával kevesebb jut a szendvicsbe , akkor már elkezdenek pityeregni.
Inkább koplalnak, de sohasem adják fel.
"Inkább koplalnak, de sohasem adják fel."
Mit nem adnak fel? A koplalást és a nyomort?
Már értem, hogy miért tartanak itt.
"Amíg vodka van addig nem érdekli őket.Ők nem az a fajta nép akiket egy internetadóval kilehet ugrasztani."
De jó, nem is tudtam, hogy Magyarországon újabban az lett a hülye, aki tüntet az újabb adók ellen.
Csak tudnám, hogy az MSZP alatt miért volt akkora szátok, amikor adóemelés volt...
"Az oroszok nem olyan, mint a nyugatiak, hogy 1 uborkával kevesebb jut a szendvicsbe , akkor már elkezdenek pityeregni."
Ott ahol sosem voltak emberi jogok, ott nem ismerik a hiányát. Ott ahol rendszeresek a fél-egy éven át ki nem fizetett nyugdíjak, fizetések, ott ez nem vezet a vezetés bukásához. Ott ahol egy nem kormányt éltető szóért börtön jár, éltetik a kormányt. ÉS végezetül, ha megölsz minden boldogtalant, mindenki boldog lesz az országodban.
Én azért nem temetném Oroszországot. Ami most van az egy versenyfutás az idővel, de mind a Nyugat, mind Moszkva részéről.
Tények:
-Oroszország fő bevételi forrása a nyersanyag-és energiahordozóexport
-Oroszország ma a második legnagyobb olaj (Szaúd-Arábia után) és az első legnagyobb gázexportőr a Világon
-ezek közül az olaj jelenleg a több, de a gázban vannak hatalmas perspektívák, ellenben az olajexport már nemigen növelhető
-a gáznak az olajjal ellentétben nincs Világpiaci ára
-a gáznak az elsődleges felvásárlója az EU, azon belül is Németország
-mind a két oldalon vannak alternatívák, de iszonyatos pénzekbe és időbe kerül átállni.
Kezdjük ott, hogy a németek minden fórumon az ukrán konfliktus politikai megoldását és a szankciók mielőbbi feloldását sürgetik. (Sajtóban nem jelent meg, Nógrádi György mondta, ha hazudott, akkor bedőltem neki.)
Németországba az Északi Áramlat szállít földgázt, minden tranzitállamot kikerülve, a Balti-tenger alatt. Németországnak nagyon jelentős a függése az orosz gáztól, kiváltképp, ha a volt NDK területét nézzük (de összességében is).
A volt KGST országok+volt jugók+görögök+osztrákok+olaszok+hollandok (!!) szintén jelentősen függnek az orosz gáztól. Ha megépül a Déli Áramlat ez a függés nőni fog.
A függés visszafelé is igaz. Oroszországnak jelenleg Európa felé vannak elsődleges szállítókapacitásai.
Európa mutathat nyugodtan középsőujjat a ruszkiknak, de akkor ki kell backelnünk pár évet, amíg be tudjuk szerezni máshonnan a gázt. A Nabucco/(TransAnatolia-)Adria gázvezeték még sehol sincs, ami azeri és türkmén gázt hozna. (Ami ugye azért lenne jó, mert az Egyesült Államok legfőbb kaukázusi szövetsége Azerbajdzsán, Türkmenisztán meg egy semmiképp sem oroszbarát politikát folytató "belső-ázsiai Észak-Korea", így egyikük sem orosz strómann.) De ezek a kapacitások még sehol sincsenek.
A Földközi-tenger alatt vagy Törökországon át lehetne hozni észak-afrikai és kis-ázsiai gázt, egy baj van csak vele, ezek az államok az Arab Tavasz óta (Egyiptomot kivéve) polgárháborús anarchiák, némelyikben épp az Iszlám Állam nyomul most.
Lehetne az USA-ból és Ausztráliából is fedezni, ahogy a félhülye, alkalmatlan és hála Istennek leváltott lengyel külügyminiszter javasolta, bár aszerint a marha szerint egy-két éven belül. (Ugyanarról a Radoslaw Sikorskiról beszélek, aki az Északi Áramlatot a Molotov-Riebentropp-paktumhoz hasonlította és rendszeresen használt a diplomáciában elfogadhatatlan nyelvezetet.) Ez nyilván nem igaz. Négy-öt év a reális. Az amerikai és ausztrál hajók léteznek, visznek pl Japánba is rengeteg gázt, csak van egy fontos különbség. Japán szigetország, ezt tudják is magukról és kiépültek a kikötői kapacitások a gáz lefejtésére, továbbá a gázvezetékek a japán kikötőktől az ország belseje felé. Európában ezek nincsenek meg. Épp annyit kéne rá várni, mint a türkmén és az azeri gázra. Amíg ezek a kapacitások nincsenek meg, addig pedig vagy az oroszoktól veszünk, vagy irány a középkor.
Visszafelé:
Oroszország nyugodtan mutathat középsőujjat Európának, de akkor vagy rárohad a gáz (és olaj), vagy el kell adnia másfelé. Egyébként el is fogja.
Oroszország Európán kívüli gázexportja jelenleg nem mérhető. Ehhez képest a szomszédban Kína fuldoklik az energiahiányban, szénen kívül semmije sincs, abszolút behozatalra szorul. Ezért is épül orosz-kínai gázvezeték, de az csak 2018-ra lesz kész. Dél-Korea (és en bloc a koreai félsziget) szintúgy energiaszegény régió. Épül is gázvezeték Észak-Koreán keresztül (!!) Dél-Koreába. De éveken át fog még tartani amíg elkészül. Az egyre növekvő Brazília, valamint Argentína és Uruguay is kacsingat az orosz gáz felé. A gond ugyanaz, mint Európában az amerikai és ausztrál gázzal. Nincsenek kikötői kapacitások és onnan kiinduló célvezetékek. Megint évekbe telik, amíg kiépül. Az Indiába rebesgetett szállítás még ennél is inkább gyerekcipőben jár. Szóval ha az oroszok felmondják az európai szállításokat, akkor ők is gondban lesznek 4-5 évig.
Amerre a helyzetből reálisan el lehet (kell) mozdulni mind a két félnek:
Európának diverzifikálnia kell a szállításait és csökkenteni az egyértelmű oroszfüggőséget. Ez viszont a s_gghülye lengyelekkel ellentétben nem az orosz import felmondását jelenti. Csak azt, hogy Oroszország egy beszállító legyen a két-háromból.
Oroszországnak növelnie kell a gáz részesedését az energiaexportból. Egyúttal Oroszországnak diverzifikálnia is kell a szállításait. Meg kell céloznia Kínát, Dél-Koreát, Indiát, Japánt és Latin-Amerikát, hogy az exportjában Európa kisebb súllyal essen latba.
Ezen felül még egy az oroszoknak. Van jelenleg is kiváló minőségű iparuk, de aránytalanul keveset dob bele az orosz GDP-be. Ez elsősorban hadiipar, illetve atomipar. Jelenleg India a legnagyobb felvásárlója az orosz hadiiparnak, itt a gyk-n egy gyökér közölte velem, hogy "jó ha a lelki békéd ezen múlik, akkor legyen India orosz felvásárló". Üzenem a baromnak, hogy nem a lelki békém múlik rajta, ezek tényadatok. Szóval ha olvasod ezt a topikot, te hülye, India a legnagyobb felvásárlója az orosz hadiiparnak. Ami Indiában nem saját fejlesztés, az orosz import, bár hozzá kell tenni, India e téren nagyon fejlődik és olyasféle piacvesztése várható itt az orosz hadiiparnak, mint korábban Kínában, ahol szintén kinőtt a saját a földből. Viszont, Latin-Amerika, az Arab Világ, Szerbia, Vietnam, stb. továbbra is jelentős vásárlói az orosz haditechnikának, ami, valljuk be, Világszínvonalú, az USA hadiipara után minőségben és mennyiségben is a második.
(Tegyük hozzá, India még a saját hadiipar felnövése mellett is jó darabig jelentős importőr fog maradni, ahogy Kína sem elhanyagolható vásárló még, minden saját fejlesztés ellenére sem.)
Szaúd-Arábia felajánlotta, hogy 100 millió dollár értékben vesz légvédelmi fegyvereket Oroszországtól, ha cserébe az oroszok lemondanak Asszád támogatásáról. Nem mentek bele. Egyiptom éppen úgy akar lazítani az amerikai függőségen, hogy orosz haditechnikát vesz. Mexikó (!!) is orosz helikoptereket vesz.
A Roszatom futását talán felesleges pont itt és most előhoznom :-) Abszolút Világszínvonalú reaktoraik vannak a piacon és sok ország veszi őket.
Ami egy létező hibája az orosz gazdaságnak, az az, hogy mind a hadiipar, mind az atomipar, mind a bányászathoz és energiaszektorhoz tartozó hazai ipar (amiben szintén jók) aránytalanul kis szeletet képvisel az orosz GDP-ből és exportból.
Ha Putyin észnél van, akkor rágyúr a hadiiparra, az atomiparra és a vonatkozó nehéziparra, még exportképesebbé teszi őket, amitől csökkenhet az orosz gazdaság energiapiachoz kötött volta. Óriási előnye lenne az orosz iparnak, hogy Japánnal vagy Dél-Koreával ellentétben, helyben lenne az energiahordozó és a nyersanyag nemkülönben. Ez nagyon ritka. Svédországban és Németországban pl. helyben van a nyersanyag, de nincs energiahordozó. Másutt energiahordozók vannak, de ipar nincs, csak kitermelnek és exportálnak (Szaúd-Arábia pl.). A belföldön kitermelt energiahordozókra és nyersanyagokra alapozott, így a Világpiaci folyamatoktól nem annyira függő ipar elég nagy ajándék, talán csak Kanada és az USA büszkélkedhet hasonlóval.
+1 Oroszország jelentős mértékben behozatalra szorul élelmiszerből és a hazai mezőgazdaság jelentősen el van maradva, hosszú ideig tart(ana) élelmiszerből önellátóvá tenni az országot. Ugyanakkor a szankciókat az európai élelmiszerexportőrök is megszívták (lengyel zöldség-gyümölcs 54%-a ment pl Oroszországba), épp ezért már most is kerülik ki az embargót (jellemzően Belaruszon keresztül). Másfelől az élelmiszerellátás könnyebben diverzifikálható, már most úgy néz ki, hogy Latin-Amerikából fogják pótolni a kiesett importot. Mindenesetre az embargó ezen aspektusa rámutatott arra, hogy az orosz mezőgazdaság milyen súlyos szerkezeti hiányosságokkal küzd.
Azonban és ez a végső meglátásom, ironikus módon Oroszország még a végén győztesként jöhet ki az ellene hozott szankciókból, ha:
-diverzifikálja a gázexportját, nyitva Ázsia felé
-diverzifikálja a gazdaságát, nagyobb teret nyitva a hadi-és nehéziparnak
-minden más területen is csökkenti az Európára utaltságát, elsősorban a Távol-Kelet, az Arab Világ, Latin-Amerika és Szerbia felé erősítve a kapcsolatait
-felfejleszti a tragikusan elmaradott mezőgazdaságát.
Lehet hogy Obama rúgott egy baromi nagyon öngólt és egész egyszerűen szebben rámutatott az orosz gazdasági rendszer hibáira, mint Putyin tanácsadói valaha tették volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!