Afrika miért szegény?
A földet művelik, csak az a baj, hogy óriás vállalatok szerezték meg a termőföld nagy részét, akik javarészt gépesítve termelnek, tehát nincs szükség munkaerőre.
A földet elvették az ott élőktől, így a lakosság nem művelheti azokat a kis földeket, amikből azelőtt évszázadokig megéltek. Az embereket éhbérért dolgoztatják, sok esetben kis falvakból zsúfolt városokba kényszerítették őket, lásd bushmanok. A vadászati jogukat elvették tőlük, és bezavarták őket a városba. Ezek az évezredek óta vadászó gyűjtögető népek egy generáció alatt nem tudnak a városi léthez szocializálódni, nincs évszázados múltjuk a demokráciához és városiasodáshoz vezető úton stb stb.
Az ásványkincsek kitermelésére sem az ott élő lakosságnak van joga, hanem értelem szerűen csak egyes nagyvállalatoknak, akiknek továbbra is érdeke a mély szegénység fenntartása, ami a korrupció melegágya. Így sokkal könnyebben érvényesülnek, szereznek vagyoni jogokat és könnyebben kizsákmányolják az ottani erőforrásokat.
Az elsőt annyiban pontosítanám, hogy évszázadokig volt a rabszolga-kereskedelem kiinduló pontja, a törzsfőnököket lefizették, aki eladták saját népüket. Ma ugyanez megy fejlettebb módszerekkel. A helyi polgárháborúk, népirtások mind a gerinctelen helyiek lefizetéséből, felfegyverzéséből származnak. Mindez éppen a kincsekért.
Így az embereknek semmiféle érdekük nem fűződik a hatékony (sőt, semmiféle) munkához, mert tudják, hogy úgy is elveszik tőlük. Ez több generáció óta így van, rendbe szedni csak ugyanez az európai, amerikai rablóbanda tudná. De nekik a szabad rablás az érdekük. A járványok is elsősorban azért törnek ki, mert mindent beszennyeznek mérgekkel, ha ezek a nagyvállalatok ennek tizedét tennék Európában, az összes vezetői súlyos börtönbüntetésüket töltenék. De ott megtehetik.
Így van, vegyük észre, hogy a hűűű de gonosz kizsákmányoló cégekhez kellenek a helyi patkányok is, hisz már önálló országok, kormányok vannak a gyarmatok helyén. Afrika örökre pöcegödör marad?
Van egy hagyományos történelmi elmaradottsága, ezt a 20. századi befektetések az oktatásba, infrastruktúrába sem voltak képesek eltüntetni.
Ezen kívül nagy a korrupció, a természeti kincsekből is főleg csak a politikusok, hadurak és a külföldi vállalatok profitálnak. A jogbiztonság mellett gyakran a közbiztonság is katasztrofális. A vállalatok sokszor a biztonsági kockázatok, magas költségek miatt választanak más térséget (pl. Kelet-Ázsiát) a beruházásaikhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!