Lettország és Észtország fejlettebbek, mint Magyarország? Mind a kettő a Szovjetunió része volt, s ma már mindkét helyen euróval fizetnek.
Nagy dolog, ha az ember nem felejt! 1998-ban az országnak IMF adóssága volt, amit 2002-ben lenullázott, nem tartoztunk az IMF-nek. Ekkor már tervbe volt véve az EURÓ bevezetése, az EU-ba belépés után 3 évvel. Magyarország sikeres volt, folyamatosan emelkedett a GDP.Beléptünk, majd átvette a kormányzást a baloldal. Ezek után sikerült a FIDESZ által 53%-ra lecsökkentett államadósságot fokozatosan 83%-ra feltornázni, a GDP-t arányos költségvetési hiányt elhazudták, ami elérte a 8%-ot, (amit meghamisítottak az EU-nak küldött konvergencia jelentéssel)amivel természetesen nem lehet belépni az EURÓ övezetbe. 2010-ben a FIDESZ úgy vette át a kormányzást, hogy az ország a csőd szélén állt, de sikerült az országot a saját hajánál kihúzni a mocsárból, ismét visszafizette az IMF hitelt, folyamatosan emelkedik a GDP és a GDP arányos költségvetési hiány folyamatosan 3% alatt van, ami az EURÓ övezetbe belépés alapfeltétele. Igaz az államadósságot még nem sikerült az alkotmányban kitűzött 50%-hoz közelíteni, de rendkívül fontos, hogy a folyamatos GDP növekedés biztosítására meginduljanak a beruházások, folyamatosan visszaszerezze az ország a költségvetési hiány pótlása miatt eladott szolgáltató és stratégiai vállalatokat, sikerült a lakossági rezsit csökkenteni, ami szintén költség.
Közben azért az EURÓ övezetben is van egy kis probléma.
Az pedig, hogy a FT árfolyam ilyen, a legkisebb mértékben függ a hazai gazdaság teljesítőképességétől. Ezt az árfolyamot egyrészt a nagy nemzetközi hitelminősítők határozzák meg, (elvileg függetlenek, gyakorlatilag a nemzetközi pénzvilág kezében vannak) másrészt a nemzetközi tőzsde, amit szintén a pénzemberek mozgatnak. Én semmiféle magyarázatot nem találok arra, hogy mi indokolja a FT árfolyamesését pont egy olyan időszakban, amikor az ország csökkenti az államadósságát, növeli a GDP-t. Igaz, az EURÓ ezt az árfolyamátváltást megszüntetné, csakhogy a bevezetésekor hirtelen a FT-ot a nemzetközi pénzpiac képes lenne akár 200%-ra is növelni, ami akár az egész országot és főleg az embereket csődbe kergetné. Ezt csak akkor lehet elkerülni, ha egy erős gazdaságot viszünk be az EURÓ övezetbe. És mindezt meg lehet köszönni az országot szétrabló, "spontán privatizáló", folyamatosan az ország hitelét szinte minden fórumon romboló úgynevezett baloldalnak, akik igazából politikai transzvesztiták, akiknek mindegy, hogy mit tesznek, csak az a fontos, hogy közel legyenek a húsosfazékhoz, hogy ismét nagykanállal meríthessenek, mint a rendszerváltás idején, amikor szétrabolták az országot, amikor 1, azaz egy Ft-ért vettek meg nagyvállalatokat, majd hatalmas összegért adták tovább nyugati cégeknek, akik aztán szó szerin a földdel tették egyenlővé a számukra konkurrenciát jelentő magyar termelő cégeket. (cementgyárak, cukorgyárak, gépgyárak, stb.)Majdnem eladták az atomerőművet is, de a közszolgáltató cégeket sikerült elkótyavetyélni olyan áron is, hogy a telefonért, gáz, víz, csatornázásért hatalmas összegeket, - hozzájárulásokat - beszedtek az állampolgároktól, (ezt nevezik közönséges csalásnak) majd eladták ezeket a szolgáltatókat, akik aztán a haszon növelése érdekében mértéktelenül emelték a díjakat. Ilyen előzmények után kell megítélni, hogy miért nincs nálunk még mindig EURÓ.
Az euró bevezetése nem a "fejlettség" jele, hanem az EU-tartozás szorosságát jelzi.
Szerintem a forinttal egyelőre jobban járunk, mert az euró nagyon zuhan a dollárhoz képest.
Európában NINCS semmi érezhető koncepció a válságból való kilábalásra, csak az összeomlás elodására tett egyre elkeseredettebb kisérletek.
Arra egy nagyon jó példa, hogy mennyire nem a fejlettség, hanem a vezető pénzintézetek és a multinacionális nagyvállalatok, és az általuk pénzelt hitelminősítők döntik el a Ft árfolyamát.
Meg kell nézni az MNB táblázatát:
Itt azt látni, (illetve nem látni,) hogy a feltüntetett valuták között a legrosszabb a magyar FT. Nem mintha Magyarország lenne a legelmaradottak, hanem mert ennek gazdasági érdek és politikai okai vannak. Magyarul: ha valakinek nem tetszik az arca, azt megpróbálják átszabni. És ettől az EU sem tud elvonatkoztatni. Régebben Moszkva szabta át az arcunkat, most meg Brüsszel, azzal a különbséggel, hogy Brüsszelben legalább vitatkozni lehet,(elvileg), igaz sokszor felemás eredménnyel.
Szia!
6 éve éltem Észtországban. Már akkor lehetett mindenhol bankkártyával fizetni. A vendéglátás drágább volt, de jóval jobb színvonalú. A szocializmusra emlékeztető kisboltok már akkoriban sem voltak jellemzőek. Az akkori főnököm interneten szavazott az önkormányzati választáson. A buszok a legnagyobb hóban is pontosak, inkább előbb érkeznek, mint később.
Azóta eltelt 6 év és gazdaságilag és más tekintetben is sokat fejlődtek a számok tükrében. Tallinnban ingyenes a tömegközlekedés a helyi lakosoknak, Budapesten 10500 forint, ha cafeteriában kéred. Tallinnban 900 euró fölött van egy nettó átlagfizetés 2015 decemberi adatok szerint, Magyarországon még az 550-et sem érjük el.
Lettország: Más. Közép-Európa és Észak-Európa keveréke látványra, hangulatra. A vidék egyelőre nem olyan jól karbantartott, mint Magyarországon (de az alapok jók, sok szép németes építészeti stílusú házzal), a felújítások azért már folyamatban vannak sok szép példával. Van pár gyönyörű kastély reneszánsz, barokk stílusban teljes pompában, újjáépítve eredeti tervek szerint. (Ez Észtországból szinte teljesen hiányzik).
Összegészében nem látom Lettországot fejlettebbnek, mint Magyarországot, de ott látom a fejlődést, és hogy fejlődésben vannak. Van jövő. Mágneskártyával működik a tömegközlekedés Rigában és rengeteg az állami fejlesztés. A villamossínek mindenhol vadiújak, a buszok kivétel nélkül szintén újak, nem úgy, mint Pesten. Mivel sok tekintetben drágább, mint Budapest, előbb-utóbb a fizetéseknek is követniük kell, és amennyire tudom, jelenleg hasonlóak a magyarországihoz. Kevésbé korruptabb, tisztább a közigazgatás, adózás, mint itthon, bár, ha egy észtet kérdezel, ők csak a negatívumokat látják Lettországban. :-) Nyilván minden viszonyítás kérdése.
Amúgy az észtek hiába nagyon tudatosak, okosak, nem kifejezetten barátságosak. Én egy norvégot sokkal barátságosabbnak és nyitottabbnak látok, mint egy átlagos észtet, pedig ők is északiak.
A lettek ezzel ellentétben olyan "szlávosan" jókedélyűbbek (még, ha baltiak is :-) ), hamarabb rádmosolyognak, és mindenképpen őszintébbek az észteknél, ha sikerül velük beszédbe elegyedned. Hosszú távon jobban érezném magam lettek között, mint észtek között, pedig nagyon élveztem Észtországban élni :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!