Mi a helyzet jelenleg Olaszországban?
A második világháború óta Olaszországban mindig is a jobboldal dominált, a baloldalnak csak néhány régióban (Toscana, Emilia-Romagna, Umbria) voltak erős bástyái.
A 2013-as általános választást nagy-nehezen megnyerték, de koalícióra kényszerültek egy jobbközép párttal. Az akkori miniszterelnököt (Enrico Letta) rövidesen megbuktatták, s helyére a sokkal erősebbnek tartott Matteo Renzi került, s vezetésével érkezett el a 2014-es EP-választás, ahol pártja, a Demokrata Párt 40,8%-ot ért el, ami rekordnak számít az olasz baloldal esetében. A közvélemény-kutatások szerint még mindig toronymagasan a legnépszerűbb párt Itáliában:
Mi történik jelenleg Olaszországban? Ennyire jól kormányoznak a balközép pártok, s megfigyelhető egyfajta balratolódás a társadalomban vagy ez csak pillanatnyi állapot?
Az előttem szóló biztos nem itt él...
Szerintem, ahogy én látom - és persze ezzel lehet vitatkozni - Oo. egy alapjaiban kommunista ország, akkor is, ha erős a katolikus egyházhoz és az ún. kapitalizmushoz való kötődős.
Úgy érzem viszont, hogy a kommunizmus - szocializmus eszméi iránt hihetetlen romantikával viseltetnek, anélkül, hogy valaha is megtapasztalták volna ezen eszmék hátulütőjét. (nincs olyan 55-65 éves ember, aki ne vett volna részt fiatalon valamilyen kommunista tüntetésen, ne lett volna valamilyen kommunista mozgalom tagja)
Oo. elsősorban agrárország, csak északon alakultak ki ipari központok. Az emberek alapvetően szegényebbek nyugat-európai társaiknál,viszont látják, hogy a nagytőkések jól élnek (különben ők lassan-lassan csak mutatóba maradnak az országban, mert itt az adók és az állandó hatósági zaklatások miatt nem éri meg gazdagnak lenni).
Viszont a munkásosztálynak és az állami alkalmazottaknak, akik az egyre kevésbé fellelhető előnyös munkaszerződéseket élvezik, a szakszervezetek miatt hihetetlen, mondhatni igazságtalan, elvehetetlen jogaik vannak (akik kisvállalkozóknál dolgoznak, vagy maguk voltak kénytelenek vállalkozást indítani a boldogulásuk érdekében, azok pedig fulladoznak a lehetetlen feltételek közepette).
Emiatt persze egyik nagytőkés sem kezdeményez beruházásokat Oo-ban (a FIAT és egyéb hagyományosan olasz cégek már nem itt székelnek, hiszen eszetlen adók és kötelezettségek terhelnék őket). Ez a munkanélküliségi rátán (ennek megfelelően a GDP-n) is meglátszik. Senki sem mert dolgozókat felvenni, mert utána lehetetlen akárkit is elbocsátani. Így előnyben vannak a határozott idejű szerződések - ami után sem munkanélküli, sem szabadság nem jár, magyarul így nem nagyon éri meg dolgozni -, vagy egyszerűen a fekete foglalkoztatás.
Én egyáltalán nem látom jónak a mostani baloldali pártok munkáját. Az egész olasz gazdaság meg van bénulva, naponta több, mint 1000 vállalkozás zár be.
Renzi viszont fiatal, nagyon jó a retorikája (a dumája, hogy úgy mondjam), a romantikus olaszoknak meg nem is igen kell több.
Közben az országot elözönlötték az emberiességből eltartandó menekültek, akiket Európa többi (gazdagabb) országa nem akar befogadni, hogy ezzel az olaszok terheit csökkentsék.
Mivel a gazdaság nem fejlődik, ezért már mindent meg akarnak adóztatni, és nagyon sok dolog már magasan adóköteles. Ez persze a dolgozó olaszoknak nem nagyon tetszik.
Mivel azonban dolgozó olaszból egyre kevesebb van, az államapparátust viszont el kell tartani, most a nyugat-európai átlagban egyébként is alacsony nyugdíjakat akarják megkurtítani, míg a saját köreikben (nyugdíjas politikusok, tanácsadók, stb.) 10-30 ezer (!) eurós havi nyugdíjak is előfordulnak...
Szóval: a baloldaliság felé van egy romantikus elképzelés, de a dolgok nem úgy mennek, mint ahogy menniük kellene. Mivel az olasz törvényhozás két kamarás, ez sem könnyíti meg a dolgokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!