Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az olasz nép mesterségesen...

Az olasz nép mesterségesen lett kialakítva?

Figyelt kérdés

Nem igazán vagyok tisztában a "nép/nemzet" fogalmával, de Olaszország ugyebár 1861-ben jött létre, s az azelőtti idők során az Itáliai-félszigeten mindig is több száz kis városállamocska, illetve hercegség osztozkodott, ahol ugyan latin nyelveket beszéltek, de azok jelentősen különbözhettek egymástól. Pl. a velenceiek a velencei nyelvet beszélték, ami nagy eltéréseket mutatott a nápolyi nyelvhez képest.

Aztán létrehozták a "standard" olasz nyelvet, ami a toszkán dialektuson alapul, ám az olasz egység idején ezt a népességnek mindössze pár százaléka beszélte, bár napjainkra már általában előnyben részesítik a standard olaszt, mint a helyi nyelvváltozatokat.

Az olasz nép valójában így nem is létezik?


2014. szept. 10. 07:25
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Valójában arról van szó szerintem, hogy a nemzet/nép, mint államszervező erő Európában mindenhol a 18., 19. század folyamán alakult ki (ld. 1848, francia forradalom, stb.). A korábbi feudális hierarchiát fokozatosan felváltotta a polgárosodott nemzetállamok közössége, amihez egységes nyelvi és kulturális háttér megteremtése volt szükséges.
2014. szept. 10. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Valójában tényleg nem létezik, Olaszország szét is fog szakadni. Velence,Trieszt,Szardínia és Lombárdia már ki akar lépni.
2014. szept. 10. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Mindenütt mesterségesen hozták létre a standard irodalmi nyelvet, ami aztán kiszorította a dialektusokat. Franciáknál a párizsi dialektus, németeknél a hochdeutsch, nálunk meg ugye Kazinczy csinált az északi meg pesti dialektusok keverékéből irodalmi nyelvet. A nyelvrokonaink a mordvinok (marik) épp azzal szívnak, hogy náluk két, nagyjából egyformán elterjedt dialektus van és el kellene dönteni, melyik legyen a hivatalos.
2014. szept. 10. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A nemzettudat a 18-19. század előtt nem igazán létezett. Pl. a szepességi németek 1848-ban nagyban vonultak piros-fehér-zöld zászlókkal, Kossuthot éljenezve a Habsburgok ellen... A 18. századig nem nemzeti alapon szerveződtek meg az államok, hanem monarchiák, dinasztiák voltak, akiknek a koronáikhoz territóriumok tartoztak. Hogy ki ilyen nyelvet beszélt, másodlagos volt. Ennek megfelelően egy adott népnek rengeteg nyelvjárása volt, így pl. a magyarnak is.


A 19. században ez megváltozott (a franciáknál a Nagy Forradalom idején). Onnantól a királyság helyett a népszuverenitás, a nemzetállam stb. kialakítása volt a cél. Ahol a király nem ment bele, ott kivégezték (pl. a franciák), ahol belement, ott kialakították a parlamentáris monarchiákat (pl. Anglia, bár ott igaz, hogy korábban...). A 19. században megindult az a folyamat, hogy mindenki a saját népével kezdett el törődni, felfedezték a népi kultúrát, fejleszteni kezdték a nyelveket. Itt Magyarországon is ekkor volt a nyelvművelés időszaka, gyakorlatilag kialakították a köznyelvet, ami a pesti e-ző nyelvjárás volt. Ugyanezek a folyamatok zajlottak máshol is, így az Itáliai-félszigeten is (az más kérdés, hogy politikailag sokáig széttagolt volt a terület). De pl. a szlovákok is sokáig szét voltak tagolva nyelvileg, Kelet-és Nyugat-Felvidéken két nagy nyelvjárás volt, amik alig értették meg egymást. A tótok között sokáig vita volt, hogy mit fogadjanak el köznyelvnek (a cseh irodalmi nyelv vagy valamelyik saját dialektusuk...). Szóval az olasz példa nem egyedülálló jelenség. Szerintem a mai aktuálpolitikai dolgaik, hogy különbség van észak és dél között, más kérdés.

2014. szept. 10. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
#3: a mordvinok nem ugyanazok mint a marik...
2014. nov. 25. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 hollófernyiges ***** válasza:
Jogos.
2014. nov. 25. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!