Hogyhogy nincsenek Galiciában olyan komoly függetlenedési vagy autonómiatörekvések, mint Katalóniában vagy Baszkföldön?
A galego függetlenségi mozgalom, a BNG támogatottsága közelében sincs az ETA-énak, vagy a katalán függetlenségi törekvéseknek.
Pedig Galiciában nincsenek kevesebben a galego nyelvet beszélők (arányaiban), mint Katalóniában vagy Baszkföldön a katalán és baszk ajkú lakosok. Nincsenek olyan hatalmas futballcsapataik, mint a Barcelona vagy a Bilbao, amik nacionalizmustól fűtött sportcsatákat vívnak Real Madriddal, vagy más spanyol csapatokkal.
Nem léptek sem az erőszak útjára (baszkok), sem a békés tömegtüntetések és népszavazások nem tetszenek nekik (Katalónia).
A polgárháborúban sem álltak olyan markánsan a köztársaságiak mellé, mint a baszkok vagy a katalánok.
A spanyol színekben szereplő katalán vagy baszk focisták, úszók, művészek esetében hozzáteszik, hogy "katalán", "baszk". Például Fernando Alonso (galego) esetében spanyolként hivatkoznak rá, a spanyolok is szeretik, ő maga sem kéri ki magának, ha lespanyololozzák (ellenben a katalán/baszk sportolókkal és művészekkel).
Pedig a galego nyelv nincs közelebb a spanyolhoz, mint a katalán. (A galego közelebb áll a portugálhoz, mint a spanyolhoz, a katalán közelebb a franciához, mint a spanyolhoz. Most a baszkot hagyjuk, annak nincs rokona e földön :-) ) Ugyanez elmondható a galego kultúrához.
Galicia később vesztette el a függetlenségét, mint a baszkok vagy katalánok, szóval ez alapján bennük még mélyebben kéne élnie a különállásnak/autonómiatörekvéseknek/függetlenségi törekvéseknek. Ehhez képest látszólag ők fogadják el a legjobban a spanyol uralmat.
Valaki, aki nálamnál jobban járatos a spanyol történelemben, elmagyarázná miért alakult ez így? Köszönöm előre is! :-)
Ehh, ezek kellemes közhelyek, egyébként se pozitív, se negatív előjelet nem tettem a baszk és a katalán törekvések elé.
"Azért nem, mert a mai emberek többségét semennyire sem érdekli a politika."
Ez egyáltalán nem magyarázat arra, hogy miért vettek kevésbé részt a spanyol polgárháborúban (1936-1939), mint a baszkok és a katalánok. Illetve ezek szerint Baszkföldön és Katalóniában "nem mai emberek" élnek. Ez vicces :-) Biztos elfelejtettek meghalni :-D
"Azért, mert semmi értelme nincsen... Egységben az erő, és ha Európa életben akar maradni az USA-val, Kínával, Indiával szemben, akkor össze kell tenni, ami van, és nem szétszedni azt is ami egyben van..."
A gonosz katalánokat és a gonosz baszkokat és a gonosz skótokat pedig Barack Obama, Hszi Csin-ping és Narendra Modi pénzeli.
Komolyan, valaki, aki ért a spanyol történelemhez, ez a tartomány, ez az őshonos spanyolországi kisebbség miért viselkedik eltérően mint a másik kettő, miközben látszólag nincs különbség köztük? Ennyi érdekel, sem több, sem kevesebb :-D
Franco galego volt? Nahát, ezt nem is tudtam!
Galicia függetlenségével kapcsolatban felvilágosítanál esetleg?
A Wikipédia szerint a Galiciai Királyság 409 és 1833 között állt fenn, a Navarrai Királyság (baszkok) 824 és 1620 között, Katalónia pedig a napóleoni háborúk végén vált Spanyolország részévé, szóval Galicia utoljára. De akkor nyilván hibás a forrás. Hogyan jött létre akkor a mai Spanyolország? :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!