Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogyhogy nincsenek Galiciában...

Hogyhogy nincsenek Galiciában olyan komoly függetlenedési vagy autonómiatörekvések, mint Katalóniában vagy Baszkföldön?

Figyelt kérdés

A galego függetlenségi mozgalom, a BNG támogatottsága közelében sincs az ETA-énak, vagy a katalán függetlenségi törekvéseknek.


Pedig Galiciában nincsenek kevesebben a galego nyelvet beszélők (arányaiban), mint Katalóniában vagy Baszkföldön a katalán és baszk ajkú lakosok. Nincsenek olyan hatalmas futballcsapataik, mint a Barcelona vagy a Bilbao, amik nacionalizmustól fűtött sportcsatákat vívnak Real Madriddal, vagy más spanyol csapatokkal.


Nem léptek sem az erőszak útjára (baszkok), sem a békés tömegtüntetések és népszavazások nem tetszenek nekik (Katalónia).


A polgárháborúban sem álltak olyan markánsan a köztársaságiak mellé, mint a baszkok vagy a katalánok.


A spanyol színekben szereplő katalán vagy baszk focisták, úszók, művészek esetében hozzáteszik, hogy "katalán", "baszk". Például Fernando Alonso (galego) esetében spanyolként hivatkoznak rá, a spanyolok is szeretik, ő maga sem kéri ki magának, ha lespanyololozzák (ellenben a katalán/baszk sportolókkal és művészekkel).


Pedig a galego nyelv nincs közelebb a spanyolhoz, mint a katalán. (A galego közelebb áll a portugálhoz, mint a spanyolhoz, a katalán közelebb a franciához, mint a spanyolhoz. Most a baszkot hagyjuk, annak nincs rokona e földön :-) ) Ugyanez elmondható a galego kultúrához.


Galicia később vesztette el a függetlenségét, mint a baszkok vagy katalánok, szóval ez alapján bennük még mélyebben kéne élnie a különállásnak/autonómiatörekvéseknek/függetlenségi törekvéseknek. Ehhez képest látszólag ők fogadják el a legjobban a spanyol uralmat.


Valaki, aki nálamnál jobban járatos a spanyol történelemben, elmagyarázná miért alakult ez így? Köszönöm előre is! :-)



2014. szept. 2. 17:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
17%
Azért nem, mert a mai emberek többségét semennyire sem érdekli a politika.
2014. szept. 2. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 BlackSword ***** válasza:
0%
Azért, mert semmi értelme nincsen... Egységben az erő, és ha Európa életben akar maradni az USA-val, Kínával, Indiával szemben, akkor össze kell tenni, ami van, és nem szétszedni azt is ami egyben van...
2014. szept. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Talán nincs akkora elnyomás, asszimilálási törekvés az állam részéről.
2014. szept. 2. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Ehh, ezek kellemes közhelyek, egyébként se pozitív, se negatív előjelet nem tettem a baszk és a katalán törekvések elé.


"Azért nem, mert a mai emberek többségét semennyire sem érdekli a politika."

Ez egyáltalán nem magyarázat arra, hogy miért vettek kevésbé részt a spanyol polgárháborúban (1936-1939), mint a baszkok és a katalánok. Illetve ezek szerint Baszkföldön és Katalóniában "nem mai emberek" élnek. Ez vicces :-) Biztos elfelejtettek meghalni :-D


"Azért, mert semmi értelme nincsen... Egységben az erő, és ha Európa életben akar maradni az USA-val, Kínával, Indiával szemben, akkor össze kell tenni, ami van, és nem szétszedni azt is ami egyben van..."

A gonosz katalánokat és a gonosz baszkokat és a gonosz skótokat pedig Barack Obama, Hszi Csin-ping és Narendra Modi pénzeli.


Komolyan, valaki, aki ért a spanyol történelemhez, ez a tartomány, ez az őshonos spanyolországi kisebbség miért viselkedik eltérően mint a másik kettő, miközben látszólag nincs különbség köztük? Ennyi érdekel, sem több, sem kevesebb :-D

2014. szept. 2. 18:29
 5/12 A kérdező kommentje:
Hármas, valóban? Erről nem is hallottam. Köszönöm a választ ! :-) És ha így van, akkor Madrid miért lojálisabb feléjük, mint a másik kettő felé?
2014. szept. 2. 18:30
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerepe lehet annak is, hogy Franco tábornok is gallego volt, Galicia pedig több száz évvel korábban már Kasztília része volt (León-Kasztíliai Királyság néven).
2014. szept. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Franco galego volt? Nahát, ezt nem is tudtam!

Galicia függetlenségével kapcsolatban felvilágosítanál esetleg?

A Wikipédia szerint a Galiciai Királyság 409 és 1833 között állt fenn, a Navarrai Királyság (baszkok) 824 és 1620 között, Katalónia pedig a napóleoni háborúk végén vált Spanyolország részévé, szóval Galicia utoljára. De akkor nyilván hibás a forrás. Hogyan jött létre akkor a mai Spanyolország? :-)

2014. szept. 3. 20:43
 8/12 anonim ***** válasza:
katalónia a napóleoni háboruk végén vált Spanyolország részévéé?? ember, ez marhaság:D a történelem folyamán a legelső egységes spanyol állam az 1400-a évek második felében alakult ki, amikor kasztíliai Izabella, és Aragóniai Ferdinánd összeházasodtak és egyesítették a félsziget összes országát, kivéve Portugáliát. Ekkor született meg a Spanyol Birodalom, szval innentől kicsit se voltak függetlenek a katalánok, baszkok, vagy gallego-k.. majd 1492ben kiűzték, délről Granadából a utolsó mórokat(arabok) is, tehát 1492 után az egész Ibériai félszigeten már csak két állam volt, a Spanyol Birodalom és a Portugál Királyság.
2014. szept. 4. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
a spanyol(espanol) név is innen származik, ugyanis a hispán (hispano) szóból ered, és a félszigeten élőkre használták, mert a rómaiak így hívták az Ibériai félszigeten létrehozott provinciájukat. tehát a spanyol az igazából eredetileg az összes spanyolországit jelentette, csak mostanában kérik ki maguknak a katalánok, mert felerősödtek az utóbbi kétszáz évben a nemzetiségi mozgalmak, de az újkor nagy részében, a spanyol birodalom idején még pont leszarták, akkor inkább a vallás meg a kultúra számított, és az sem igaz h nincs sok különbség ezek között a kis népek között, ugyanis a katalánok pont azért nem háborogtak korábban ennyit, mert nagyon hasonló a nyelvük ls a kultúrájuk a kasztíliaihoz. míg pl a baszkok mindig is nagyon mások voltak és ezért ők már a nemzetállamok kialakulása előtt is nagyon harciasak és zárkózottak voltak, leigázták őket, de nem asszimilálódtak, és mindig is utálták a spanyolokat.. persze azóta hispán alatt az összes spanyol ajkú embert értjük a világon, mármint az anyanyelvieket, szval ebbe beletartozik a fülöpszigetek egy részétől, egyenélítői guineán át ecuadorig egy csomó állam lakossága, vagy annak egy része, a spanyol meg megmaradt a spanyolországiak jelölésére, amivel a katalánoknak csak azért van bajuk, mert a spanyol szó nem csak egy kultúrát jelent, amibe mint mondtam a katalán sokkal jobban beletartozik mint pl a baszk, hanem magát az országot is jelenti, amin belül mindig is a kasztíliaiak voltak a vezetők, ők mondták meg a többieknek h mit hogy, ők szedték be az adókat és osztották újra szét a pénzt, egyenlőtlenül. szval amikor arról beszélünk h egy katalán utálja a spanyolokat, akkor valójában csak a spanyolország középső részén élő kasztíliaiakat utálja, az andalúzokat pl nem.. a spanyol megnevezés csak azért sértő számukra, mert a szó egy olyan egységet jelent, amiben ők mindig csak beosztottak voltak, egyenlőtlen felek és egy kasztíliai csak azért hívja magát spanyolnak nem kasztíliainak a hétköznapokban, mert neki tökéletesen megfelel a felállás, ez a nagy egység, hisz Madrid beszedi az ország húzóerejének számító Katalóniából, meg Bilbaoból a lóvét és aztán úgy osztja el a költségvetésben, hogy a belső kopár száraz, semmire se jó szegény területek kapján a legtöbbet, mert ott élnek a kasztíliaiak. legalábbis én így tudom, katalánoktól elsősorban, meg hát logikus is.
2014. szept. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
ja és állítólag napjainkban is csak nagy pénzügyi, gazdasági válságok idején háborognak a katalánok, 2008 előtt a többségük nem hogy nem volt radikális, de teljesen elvoltak a többi spanyollal különösebb gond nélkül. csak kis csoportok verték az asztalt h saját hazát, meg teljes függetlenség stb.. most a válság alatt ezek a csoportok kiszélesedtek, de ha előbb véget ér a válság, minthogy megszavaznák a függetlenségüket, akkor könnyen lehet, hogy a katalánok többsége, a válság elmúltával ugyanúgy megnyugszik, mint ahogy már tette korábban is a történelem folyamán. Persze van olyan katalán aki ezért a mondatomért most megfojtana egy kanál vízben:D, de én attól még így értesültem a helyzetről.
2014. szept. 4. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!