Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » De Gaulle jobboldali volt...

De Gaulle jobboldali volt vagy baloldali?

Figyelt kérdés

A Wikipedia szerint jobboldali.Illetve, autokratikus volt.


Gazdaságpolitikában a nagy állami szerepvállalást preferálta, ez hatalma után is sokáig megmaradt.Például a Renault csak 1996-ban lett privatizálva, előtte állami tulajdonú volt.



2014. máj. 29. 10:13
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Jobboldali konzervatív volt. De igaz, amit írsz. Ezért nevezik a francia és német sajtóban Orbánt gaullistának.
2014. máj. 29. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Joboldali politikus és miniszterelnök volt, de mindig a francia állam jólétét tekintette céljának az egyéni jólét helyett.

Sok tévedése ellenére is nagy ember volt, a szó mindkét értelmében. :)

A franciák sok mindent köszönhetnek neki, nagyságát még a mindenkori baloldal is elismeri, ha nem is ért tetteivel és rendelkezéseivel mindig egyet.

Tény, hogy a háború utáni Franciaország neki köszönheti gazdasági fölemelkedését.

A szélsőjobb és az "ultrák" úgy utálják, mint a bűnüket, akkor is, ha ezt ma már tagadják.

Eredetileg a NATO-val szemben ő indította el (Adenauer német kancellárral együtt) az Európa egyesítését szorgalmazó mozgalmat, Amerika és Nagybritannia hatalmának ellensúlyozására.

A franciák még mindig a "nemzet apjá"-nak hívják őt.

Tény, hogy nem volt nagy "privatizáló" politikus.

2014. máj. 30. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Még csak annyit, hogy De Gaulle volt az, aki Londonból szervezte és összefogta a második világháború németellenes francia "rezisztenciáját", fegyveres és partizán ellenállását.

Mivel ekkoriban a legnagyobb ellenállók a kommunisták voltak, De Gaulle felismerte, hogy nélkülük nem sokra menne, ezért szövetkezett velük a közös ellenség ellen.

Talán innem ered az a hit, hogy baloldali volt. De az ördöggel is szövetkezett volna, hogy hazáját felszabadítsa. Neki köszönhető, hogy a franciák is részt vehettek a győztes hatalmakkal a legtöbb későbbi dontésben. (Természetesen most nem Jaltáról beszélek, az még jóval a partraszállás előtt volt.)

Későbbi miniszterei között is volt egy olyam ember, aki a háború alatt (egy ideig) a kommunistákkal szimpatizáló ellenálló volt: André Malraux. (Ő később bizalmatlan lett a sztálinisták propagandája miatt, de antifasizmusát ez nem befolyásolta.)

2014. máj. 30. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!