A szórványmagyarság problémáinak a megoldása tényleg csak az lehet, hogyha egész Erdély (Partiummal és Bánsággal együtt) autonómiát kapna?
Erdély lakosságának jelenlegi megoszlása: 5 393 552 fő (74,68%) román, 1 415 718 (19,66%) magyar, 244 475 (3,38%) cigány, 114 911 (1,59%) egyéb: ukrán, szerb, szlovák, bolgár, horvát, cseh, zsidó, stb. A jelenlegi adatok alapján Erdélyben minden 4. ember nem román. Ez az arány a nemzetállamokban 80-85% körüli, Magyarországon pl.: a lakosság 83,14 %-a magyar és csak 16,86 %-a nemzetiségi, valamint Magyarországon 13 különböző nemzetiség alkotja a kisebbséget, Erdélyben pedig egy népcsoport. Mivel Erdélyben a svájci kantonrendszer nagyon nehezen lenne megvalósítható, mivel elszórtan lakják nemzetiségek és hogyha minden szórványmagyar/egyéb nemzetiségi terület külön kanton lenne, akkor sok különálló autonóm területnek kellene létrejönnie és az az ország szétszakadásához vezethetne idővel. A túlzott decentralizáció tehát nem vezethet csak rosszra. Ezért kellene Erdélyben egy egységes autonóm államot létrehozni, benne 16 megyével. Az erdélyi vezetésben lenne román, magyar és cigány személy is. A "Ki a vezető?" kérdésre a válaszadás nem lenne egyszerű, a legjobb megoldás pedig a közös vezetés lenne. Ez alatt értsd: az állam vezetése (az állam - és kormányfői cím) egy közös testület kezében lenne, melyet hívhatnánk Erdélyi Tanácsnak. Ennek a tanácsnak lenne román, magyar, cigány tagja, szem előtt tartva a nemzetiségek arányát. A parlament lehetne kétkamarás. A felsőházban a nemzetiségek képviselői ülnének, az alsóházban pedig a NEM nemzetiségek szerint meghatározott választókerületek képviselői. Erdély bevételeinek 50%-a maradna az állami vezetésnél, 25%-a menne a központi (román) kormányhoz, 25%-a pedig megoszlana a megyei, járási és települési önkormányzatok között. Megváltozhatna a román parlament összetétele is: biztosítani kell Erdély képviseletét is mindkét házban, így erdélyi szinten delegált képviselőket is be kell választani a parlamentbe. A román kormányba legalább egy erdélyi miniszter kell, valamint az erdélyi miniszter (a dualizmus korabeli horvát-szlavón-dalmát tárca nélküli miniszter mintájára), aki Erdély ügyeit képviselné a román kormány előtt.
Mondhatjátok azt, hogy "túl kevesen vannak a magyarok az autonómiához" de az autonómia pont a kisebbségeknek van kitalálva, mert hogyha Romániában a lakosság pl.: 51%-a magyar lenne, akkor már nem lenne szükség autonómiára, mert valószínűleg a magyarság lenne a vezető népcsoport. AZ AUTONÓMIA EGY ÁLLAMON BELÜLI KISEBBSÉGI NÉPCSOPORTNAK VAN KITALÁLVA! Az európai autonómiák mind összlakosságon belüli kis lakosságaránnyal rendelkező népek önrendelkező államai: pl.: Feröer lakossága Dánia lakosságának csak 0,87%-a, ezzel szemben a magyarok lakossága Románián belül 6,6%. Kérlek, kerüljétek a nyomdafestéket nem tűrő válaszokat, különben megy a piros kéz! Egyébként zöld vagy kék kezet kaptok a hasznosságtól függően. Csak értelmes válaszokat várok! Válaszaitokat előre is köszönöm!
Nem. Az a biztos, hogy ez nem megoldás.
A problémák megoldása az együttműködés. Ha ez követendő elv, akkor érvényesül a szubszidiaritás elve. Azaz a dolgok ott dőlnek el, ahol kell. Ahol egy faluban sok magyar él, magyar az ügyintézés is. Ha a szomszéd szerb/román/német/horvát/akármi, akkor ott azon a nyelven (ha akarják). Ha ez nem elég, bevesznek még egy, két, stb. nyelvet. Ápolják a hagyományaikat. Mindenki a sajátját. Akármilyen kicsi a főtér, elfér ott akár három emlékmű is.
Nincs ebben semmi ördöngösség, rég ki van találva, rég ki van próbálva. Svájc pár száz év óta csinálja ahogy elnézem, eléggé eredményesen.
#2 Csakhogy ezt 1920-ban kellett volna érvényesíteni, amikor még nem zuhant Havasalföldről több tízezer román. Svájcot a közös ellenség kovácsolta össze (Német-római Birodalom), meg az Alpok. A románok magukat románnak, a magyarok magukat magyarnak tartják, Erdély csak a lakhelyük és nem az identitásuk.
A románok nagy része nem akar a magyarokkal úgy együttműködni, hogy az megakadályozza a magyarság asszimilációját. Nekik ez a cél és nem az integráció.
Helló , amit leírtál lehet hogy jó megoldás lenne , de szerinted a Románok ebbe bele mennének ? Ha Magyarország most megkapná Erdélyt , szerinted ezek után próbálná védeni a román kisebbséget ? A Románok is ugyan úgy féltik Erdélyt mint ahogy a Magyarok tennék , és nekik egy állandó veszély forrás a Magyarság , ha akarnák akkor jobb körülményeket tudnának biztosítani a Magyaroknak , de miért ? A Magyarok aránya így is 10 év alatt 0,1% ot csökkent , még azt se lehet mondani hogy fogynak el .
Szerintem dél-Erdélyből minden Magyar át kellene költözzön Észak-Erdélybe lehetőség szerint , és Kolozs megyében valahogy újra Magyar többség kellene , és akkor Székelyföldnek Parcium Magyar lakta vidékeivel egy erős autonómiája lehetne , ami gyorsan ki emelkedhetne Romániából .
Ha meg lehetne értetni az Erdélyi románsággal azt a tényt hogy ők igaz hogy Románok , de sokkal inkább Erdélyiek , akkor megoldódnának a problémák , Románia saját magát cáfolja meg (hogy Erdély az országuk része ) , azzal hogy gyarmatként kezeli , mint egy idegent . És ha ezt az itteni Románok is felismernék akkor az amit írtál úgy ahogy van megoldhatná a problémákat , de amíg az RMDSZ en kívül egy nagyobb párt se támogatja Erdély elválását vagy autonómiáját addig a Románok se fogják , de reméljük a legjobbakat hogy felébred Erdély és rajön hogy több is lehetne mint egy gyarmat , már a gazdaságából is látszik hogy Magyarországé volt , sokkal közelebb áll mint Romániáéhoz .
A vezetést fel lehetne már osztani , a Magyar lakta környékeken döntsenek a Magyarok és az etnikai összetétellel arányosan ha az ottani Román kisebbség valamivel ellenkezik , az érdekeit képviseljék a Románok és ugyan így fordítva .
De a Dél-Erdélyi kisebbség halálra van ítélve , el fognak fogyni sajnos ... És az hogy megadták a Magyar állampolgárságot az ittenieknek , lehet hogy megint egy hatalmas kivándorlást eredményez ... De ideje lenne már hosszú távon gondolkodni és felmérni azt hogy ez a népesség fogyás mennyire radikális , mert a gondok nem oldják meg magukat .
"Nem. Az a biztos, hogy ez nem megoldás"
Már miért nem lehetne megoldás? Mégpedig jó megoldás!? És addig nem lesz szubsziadaritás, ameddig azt a románok nem adják meg. És Svájcot ne hozzuk fel példának, mert ott pont az működik, amit felvázoltam. Ez lehet a megoldás, hisz Erdély mindig is valahogy külön utakon járt.
2-es: vagyis az nem megoldás, hogy legyen egy együttműködésen alapuló autonóm román-magyar-cigány-szász autonóm Erdély? Mert te ezt mondtad és amit felvázoltál, pont azt vázoltam fel én is.
A következő mondatot ironikusan értem, nehogy komolyan vegyétek, pont az ellenkezőjét kell értenetek:
Minden egyes válaszolónak köszönöm a kedves, értelmes, tűrhetű hangnemű válaszát, mely válaszok intelligencia-hányadosomat többszörösére emelte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!