Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Amikor az NDK-ban 1989 novembe...

Amikor az NDK-ban 1989 novemberében kinyitották a határt, de még létezett határellenőrzés és maga az NDK is, voltak még olyanok, akik úgy határoztak, hogy végleg mennek át az NSZK-ba, attól félve, hogy hamarosan újra szigorítják az ellenőrzéseket?

Figyelt kérdés

2014. máj. 4. 00:21
 1/6 A kérdező kommentje:
És Magyarországon voltak olyanok, akik ugyanígy tettek 1988-ban a világútlevél bevezetésekor, félve, hogy nálunk is csak egy rövid ideig lesz szabad utazás?
2014. máj. 4. 00:22
 2/6 anonim ***** válasza:

Hogy voltak-e?

Először is, a szabad átjárást Magyarország adta meg először, Ausztria felé. Az NDK-sok úgy menekültek nyugatra, hogy TÖMEGESEN utaztak Magyarországra, majd hátrahagyva az NDK-s Trabantjaikat az osztrák határnál, gyalog mentek át a szabadhatáron, és Ausztriából tovább az NSZK-ba.

Az NSZK-NDK határ voltaképpen éppen ezért lett teljesen hiábavaló és felesleges. Az NDK kormányt ez hozta döntéshelyzetbe, hogy vagy erőszakkal visszatartsa az állampolgárait (pld ha minden irányba lezárná a határait) ami persze gyakorlatilag kivitelezhetetlen volt, vagy jó képet vágjon a dologhoz, és "önként" megnyissa a nyugati határátkelőhelyeket.

2014. máj. 4. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Magyarországon nem voltak. Itt én mióta az eszemet tudom (70-es évek eleje) egy átlagember mindig is tudott Nyugatra utazni. Évente egyszer lehetett társasútra vagy meghívásos útra menni (ilyenkor egy külföldi személynek kellett általában közjegyző által hitelesített meghívólevelet küldeni, amiben vállalta, hogy egy adott úton gondoskodik a szállásodról és az étkezésedről), és 3 évente egyszer magánútra. Ez mindenkinek járt különösebb gond nélkül, bár az igaz, hogy indokolás nélkül, illetve semmitmondó indokolással ("külföldre utazása közbiztonsági okból nem kívánatos") megtagadhatták bárkitől az utazást. De ez az akkori ellenzékhez köthető személyek bizonyos körét leszámítva nem volt jellemző.

Meghívólevelet meg nagyon könnyű volt szerezni akkor is ha nem volt mögötte valós meghívás. Elég volt egy külföldi rokon vagy ismerős, de ő nem csak saját magához, de a világon bárhova meghívhatott. (Legfeljebb nem ment el, de ezt senki nem tudta ellenőrizni.)


Az igaz, hogy pénzt csak nagyon keveset kaptunk, a meghívásos utakra talán 50 dollárt, 3 évente egyszer a magánútra valamivel többet, de hát ha valaki nagyon akart menni, az meg tudta oldani. Az nem merült fel, hogy azért menjek, mert hátha később nem mehetek.

2014. máj. 4. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ugyebár 1956-ban a lakosság egytizede hagyta itt az országot, és nem véletlenül.

Az 1989-es események viszont sejtelmesen hasonló módon kezdődtek el, mint 1956-ban. Sok idősebb embernek még élénken élhetett az emlékeiben. Általánosan persze szabadabb volt a légkör, de azt senki nem tudta GARANTÁLNI, hogy 1989 novemberében az Országház előtt összegyűlt tömegbe ezúttal nem fognak belelövetni.


Utólag persze már tudtuk, hogy a kormánynak esélye sem volt az 56-os módszerekre, hacsak nem akarja, hogy az események forgatókönyve a romániai véres leszámoláshoz, Ciaucescuék kivégzéséhez hasonlóba torkolljon. (A Szovjetunió sem támogatta volna a dolgot, éppen eléggé el volt foglalva a saját széthullásával.)


AZOKBAN A NAPOKBAN viszont egy átlagembernek nem volt feltétlenül ilyen rálátása a nemzetközi politikára, és sokan gondolhatták úgy, hogy ha MOST nem hagyják el az országot, akkor utána szembe kell nézniük a véres leszámolással vagy káoszban kell élniük.

2014. máj. 4. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az egész szocialista táborban KIZÁRÓLAG Magyarországon lehetett a kezedben két útlevél (piros keletre, kék nyugatra), ez az 1960-as évek óta mindig megvolt. Kádár Magyarországa nem volt azonos se Romániával, se az NDK-val, se Lengyelországgal. Sokkal szabadabbak voltunk, irigyeltek is ezért rendesen minket. Az NDK-sok azért jártak tömegesen nyaralni a Balatonra és voltak velük tele a kempingek, mert nálunk találkozhattak a nyugati rokonokkal! És 1989. őszén már nem akartak hazamenni, megszállták az NSZK nagykövetség kertjét. Rengetegen voltak, a máltaiak gondoskodtak róluk. És rendkívűl bátor lépés volt a Németh kormánytól, hogy megnyitotta a nyugati határt (átvágva a kerítést) és kiengedte ez a tömeget Ausztriába! Horn Gyula volt akkor a külügyminiszter. Nem szabad elfelejteni, hogy több százezres szovjet hadigépezet volt az országban, atom robbanófejes rakétákkal! Megakadályozhatták volna, de Gorbacsov nem engedélyezte a beavatkozást. Ez volt az a pont, amikor kitörhetett volna a III. Világháború.
2014. máj. 4. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Amit én itt leírtam, az személyes tapasztalat, nem pedig a történészek hazugságaira épített, fiataloknak szánt tananyag. Én láttam ezeket az NDK-sokat, akik torkig voltaka Stasi diktatúrával, akik még a csomagjaikat is hátrahagyták,csak mehessenek nyugatra. És arra is emlékszem, amikor Sopronban éjjel lőtték a vonattal szökni akaró NDK-sokat (1978-ban). Vagy amikor át akarták törni a határsorompót.
2014. máj. 4. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!