Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Norvégia az egyetlen ország,...

Norvégia az egyetlen ország, amelyik nem költi el a rengeteg olajbevétele szinte egészét egyből, hanem megtakarítja és félreteszi későbbre?

Figyelt kérdés

Nagyon sok ország van amelyik a méretéhez képest rengeteg bevételt szerez a területén kitermelt kőolaj és földgáz után, főleg Dél-Amerikában, a Közel-Keleten, de ilyen Oroszország is.


Úgy tudom Norvégia áll hozzá egyedül relatíve normálisan a megszerzett pénzhez. Minden más ország egyből elkölti, feléli ezeket a pénzeket, de Norvégia állami szinten megtakarítja. Van példa más államra is, amelyik a jövőre is gondolva félreteszi állami szinten a nyersanyagbevételekből származó pénzeit?


2014. ápr. 16. 21:05
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
34%

Nincs semmi extra Norvégia esetén se. Amikor ott voltam, az ottani ismerősöm és én is azt láttam, hogy ugyanúgy szórják esetenként értelmetlenül, mint bárhol máshol. Minden kis pics*nyi szigetecskére utat visznek összevissza a tengeren keresztül, hogy az ott lakó 2 ember a kocsijával tudjon bevásárolni menni. A vonatközlekedésre meg azt mondta, hogy sokan azzal viccelődnek, hogy a németek kicsit még maradhattak volna és akkor legalább a vasút is Bodø-tól északabbra is eljutott volna.

Szóval szerintem Norvégia sok tekintetben egy mini Amerika, ahol szintén pazarolnak és a rötyire is autóval mennek. (de amúgy sportolni azt szoktak)

2014. ápr. 16. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Minden évben nemzeti jövedelme fél százalékát megtakarítja. Szerintem Norvégia akkor is gazdag ország lenne ha nem volna olaja. Lásd Svédországot.

1990 körül ismerősöm azért nem akart Oslóba menni nagykövetségre Stockholm helyett mert hogy milyen vidéki csoró hely Osló Stockholmhoz képest. Hát kicsit változott.

2014. ápr. 16. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Ja és még hogy jobban árnyaljam a dolgot, az Oroszok több nagy alapba gyűjtik az energiahorgozó exportból származó bevétel egy részét, szóval ott is van bőven takarékoskodás, nem élik mindet fel. Inkább a gond, hogy nem forgatják vissza az ország fejlesztésébe.
2014. ápr. 16. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
33%
Amit #3 írtál, az pont hogy nem igaz. És ráadásul még írod is a helyzetet. Amíg nem fedezték fel a hatalmas szénhidrogén mezőket, Norvégia jelentősen el volt maradva Svédországhoz képest. Sokkal szegényebb ország volt, alig volt ipara és termelése. Miután megtalálták a lelőhelyeket, hirtelen jó dolga lett. Csak az utóbbi években próbálnak valamit visszaforgatni és kutatási fejlesztést felfuttatni különleges területeken (rákkutatás pl.) De amúgy nem egy túl szorgos nép, ponthogy az olajbevételből nagyon jól ellébecolnak teljesítmény nélkül.
2014. ápr. 16. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Ja termesztésen nem magamnak írtam, azaz #3-as helyet #2.
2014. ápr. 16. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

1:

Ok, mert gazdagok. Ha van 1 millió forintos havi fizetésed és abból nem versz el, csak havi 700 ezret, míg 300 ezret félre raksz, akkor jól bánsz a pénzzel. Elhiszem hogy sok fosra költik a pénzt, de úgy csinálják hogy mellette tartalékolnak is.


2: Értem.


3: Ilyen válaszokra számítottam. Nem tudod hol lehet olvasni arról a te válaszodnál részletesebben, hogy Oroszország az ilyen exportbevételeiből mennyit és hová takarít meg?

2014. ápr. 16. 21:24
 7/14 anonim ***** válasza:
51%

Norvégia azért áll így hozzá, mert a szénhidrogén lelőhelyek megtalálása előtt is egy fejlett jóléti állam volt. Norvégiának kétségtelenül jól jött a dolog, de nem erre alapozott kizárólagosan ötven éve és most sem.


Amúgy Norvégiában de facto szocializmus van, csak ott mondhatni van miből ilyesmit játszani, ami hatékonynak nem igazán hatékony, de tudják miből finanszírozni.


[link]

2014. ápr. 16. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Kérlek. Dr. Veress József DSc. - Dr. Dombi Ákos - Dr. György László: Gazdaságpolitika, egyetemi jegyzet, BME, ÜTI, 2014:


..., míg az előtakarékossági célból létrehozott Tartalékalapban és Nemzeti Jóléti Alapban közel 160 milliárd USD halmozódott fel.


Az orosz gazdaság ágazati determinációját ellensúlyozandó, 2004-ben norvég mintára - létrehozták a Stabilizációs Alapot, mely a kőolaj áremelkedéséből származó többletbevételeket gyűjtötte. Amint a neve is utal rá, az alap stabilizációs céllal jött létre, arra az esetre tartalékolva, ha az olaj világpiaci ára kritikus szint alá süllyedne. 2008-ban az alapot kettéosztották Tartalékalapra és Nemzeti Jóléti Alapra. A stabilizációs funkciót - és a felhalmozott vagyon nagyobb részét - előbbi örökölte, míg a Nemzeti Jóléti Alap feladata a nyugdíjrendszer későbbi hiányainak fedezésére való tartalékképzés lett.

2014. ápr. 16. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

4: ez csak egy anekdóta volt Svédo és Norvégiával.

Előtte is igen igen jól éltek magyar és európai viszonyokhoz képest is. Csak az olaj kiaknázása után kiemelkedően magas lett a GDP még a skandináv országokhoz képest is. Egyébként világszinten az egyik legdrágább kőolajuk van már a technológiai kitermelés miatt - a tengerszint alól. Csakhogy amíg nem volt ilyen magas az olajár addig nem érte meg kitermelni, tehát kb. a 90-es évekig.

2014. ápr. 21. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
9: Ezt az "anekdotát", pont svédek meg norvégok mondták nekem. Azt egy szóval nem írtam, hogy a magyar vagy európai szinthez képest rosszabbul éltek volna. Azt írtam, hogy Svédországhoz képest volt elmaradottabb Norvégia, nem igazán volt ipara sem.
2014. ápr. 21. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!