Putyin miért pattog, mikor a NATO sokkal erősebb?
Oroszország nyersanyagokban nagyon gazdag ország,nagyon erős hadserege is van.Viszont a népe mégis szegény...Hogy is van ez?A nép kárára megy ott minden.Ez a gond.
Mellesleg Orosz gazdag rétegek napokban fenyegetőztek médiában,hogy kiveszik az állam kötvényeiket.USA meg annyit mondott,hogy oké.Nem nagyon izgatja őket.Állítólag a 3%ot is alig érik el az orosz államkötvények.Szóval USA nem roppanna bele...
Nekem amúgy nincs bajom az Oroszokkal,de az Ukránok felháborodása teljesen jogos.1953 ban oda adták nekik a Krím félszigetet oroszok,ennyi.Majd most ezt szépen jogtalanul visszavették tőlük.Nincs miről beszélni...
Oda adták nekik.Kész.És ez kit érdekel?Szálasi sem magyar ember volt,hanem örmény.Bele is buktunk (nemzetiszocializmusa miatt a háborúba.)És ettől függetlenül még nem kaptuk vissza elvett területeinket.Valószínűleg nem is fogjuk soha már visszakapni.
Ez kb olyan dolog:Mint ha én neked adnék egy biciklit és mondjuk 5 év után fognám és pofonokkal vissza venném tőled.Neked jól esne?
A NATO valóban erősebb. De nem azért mert nekik jobb vagy fejlettebb hadseregük van. A mai világban ugyanis gazdasági mechanizmusok határoznak meg mindent. A NATO-országok gazdaság és állammodellje közel sem tökéletes, de a putyini modell sokkal hiányosabb.
Miért is? Putyin hatalomra kerülése óta fokozatosan leépítette szinte minden szerv hatalmát/önállóságát, a bürokráciát kivéve. Ez azt jelenti, hogy amíg a hivatalnokok elégedettek Putyinnal, addig megtarthatja a hatalmát, mert már szinte mindent az állami hivatalok irányítanak náluk és mindenki (beleértve a hadsereget is) tőlük függ.
Felmerülhet a kérdés, hogy Putyin hogyan őrzi meg a funkcionáriusok hűségét. Nem terrorral vagy titkosrendőrséggel, hanem pénzzel. Ha megnézzük a hivatalnoki fizetéseket Oroszországban akkor nagyon gyors és folyamatos emelkedést látunk (sokkal nagyobb mértékben mint minden más foglalkozásnál). Egy másik bizonyíték a bürokrácia hatalmára, hogy az átlag kenőpénz amit szokás egy hivatalnoknak adni jelenleg 4000 USD körül áll náluk.
Az is felmerülhet, hogy Putyin honnan finanszírozza mindezt. A válasz egyszerű: a nyersanyagexportból. A hatalmas pénzek amik befolynak ebből nagyrészt a hivatalnokok fizetésére meg befolyásos orosz ultragazdagok lefizetésére mennek el. Ez azt jelenti, hogy Oroszországban a GDP-növekedés ellenére csak relatív kisebb mértékű pénz megy a gazdaság fejlesztésére. Emiatt a rendszer nagyon törékeny, mivel nem a hazai termelésre hanem a gáz és olaj exportjára épül. Magyarul, ha vmiért csökken az exportbevétel (pl. csökken a gáz ára, Európa máshonnan szerez be gázt, stb.), akkor Putyin nem fogja tudni emelni a hivatalnok fizetéseket. Ami azt jelenti, hogy elégedetlenek lesznek vele. Ami nagyon rossz számára, mivel mint korábban említettem a mai Oroszországban minden a hivataloktól függ. A hadsereg, a titkosrendőrség, minden. Ha a bürokrácia megelégeli az uralmát akkor gyakorlatilag semmivel sem tudja majd Putyin leverni őket.
De hisz Putyin okos ember, miért csinálna ilyen rendszert? Ehhez meg kell értenünk Putyin mentalitását, világnézetét és, hogy mik a céljai. Putyint nagyon megviselte lelkileg a szovjet hatalom összeomlása, ezért hazafiként újra talpra akarja állítani a népét, visszahozva a Szovjetuniót, nacionalista köntösben. Putyin imádta a korábbi rendszer centralizált, erős központi vezetését. Ezt kívánta újra megteremteni. Ezért felhasználta az exportból származó bevételeket, hogy megteremtse a nacionalista Szovjetuniót. Oroszországot ismét szuperhatalommá kívánta tenni.
De mivel ő mindig is középbeosztású emberke volt az összeomlás előtt, soha nem jött rá vagy inkább nem akarja elfogadni azt, hogy a Szovjetunió nem a belső ellenségek meg a nyugati lobbizás miatt esett szét, hanem azért mert egy korrupt és inkompetens bürokrácia irányította (többek között). Most pontosan egy ugyanilyen hivatalrendszert kreált és abba nyomja megállás nélkül az állam bevételeinek nagy részét.
Hosszútávon ez sohasem működik, mert csak addig dübörög a gazdaság amíg van igény az exportárura. Abban pillanatban amikor megbillen a világgazdasági egyensúly (pl. az USA elkezd gázt exportálni az EU-nak), az egész rendszere kártyavárként fog összeomlani.
Ezért fog 10-20-30 év múlva a NATO győzni (gazdaságilag). Feltéve, hogy addig nem atom-bombázzák szét egymást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!