Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Németország, hogyhogy nem...

Németország, hogyhogy nem lett olyan "kapitalista", mint Japán, a megszállás után?

Figyelt kérdés

Az amerikai megszállás után Japán pont olyan lett, mint az USA, sőt még olyanabb.

Az állami szerepvállalás minimális, nincs állami vasúttársaságuk , még a Tokiói metró is magánkézben van.

Szociális rendszerük nem nagyon van.

A Japán GDP majdnem kétszerese a németnek.


Mi az oka, hogy Németország nem ilyen lett?



2014. márc. 20. 20:42
 1/5 anonim ***** válasza:
55%
A GDP azért elég összetett dolog. Erősen befolyásolja például az állam attitűdje is. Az állami beruházások például elég erősen növelik a GDP-t.
2014. márc. 20. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"A Japán GDP majdnem kétszerese a németnek."


Az egy főre jutó GDP-t érdemes nézni, az pedig nem sokkal több Japánban.

[link]


Japánban egyáltalán nem minimális az állami szerepvállalás, csak ott máshogy néz ki. Az állam egyes stratégiai iparágakat kiemelten támogat a bankrendszeren keresztül. Hiába van magánkézbe a legtöbb vállalat, ezekre igazából az állam elég nagy nyomást tud gyakorolni.


Németországban az az alapelv, hogy piaci kudarcok esetén avatkoznak be, plusz szociális biztonságot kell teremteni mindenki számára.

2014. márc. 20. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Èn 7 éve élek Németországban, és itt mentem férjhez,lett családom.


Amit én látok, érzek, hogy a németek a politikájukban nem csak a jelent nézik, hanem a jövöt, a gyerekeink jövöjét.


Pl rendszerváltás után a kelet németek nem elkezdtek mindent privatizálni, hanem sokmindent megtartottak. Pl egy tipikus régi keletnémet város Magdeburg. Itt a panelek 95% a város kezében van. Ezek mind mind bérlakások maradtak. Ez elöször biztosan megterhelö volt a városnak, rengeteg panelt felújítani.... de most pénzt hoz nekik a sok sok lakbérböl. Mo-n a városok a 95%-t a lakásaiknak kiárusították akkor fillérekért. Szó szerint fillérekért.

2014. márc. 20. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Hát, mindkét ország külön-külön is megérne egy misét. Japán hihetetlen egy ország, az egyetlen állam, amit a nyugatiak gyarmatosítani akartak, ehelyett Japán okosan eltanult egy csomó dolgot a Nyugattól, és pár évtized alatt olyan szintre fejlődtek, hogy a XX. század elején már megfingatták a nagy Oroszországot is. Aztán nagyon félrement náluk a szekér, azt hitték, ha erőszakkal elfoglalják a fél világot, az milyen jó lesz... Hiroshima lett a vége. A japánok belátták, hogy ezt elbaszták, és onnantól felnéztek az USÁ-ra, és eltanulták a demokráciát meg a technikai fejlődést... Japán a 80-as években olyan volt, mint ma Kína, mindenki azt várta, hogy lenyomják az USÁ-t és Európát. Aztán kb. 20 éve megállt a nagy gazdasági fejlődés, és az életszínvonal "beragadt" egy igen magas, kényelmes szinten, és Japán a nagyon fejlett országok irigylésreméltó problémáival küszködik.
2014. márc. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ja, és a kérdésre még nem is válaszoltam: a japán nagyon eredménycentrikus, teljesítményorientált társadalom, ahol ez komoly társadalmi feszültségeket generál. A legdurvább az a szobájukba évekre bezárkózó kamaszok, akik nem bírták az állandó nyomást. Ennek egyébként komoly történelmi hagyományai vannak a szamuráj-társadalom idejéből. A nagy japán vállalatok gyakran családok kezében vannak, a hűség és engedelmesség ugyanolyan fontos, mint anno a sógunok klánjaiban. A japánoknál hagyomány hogy a család fiatalabb tagjai gondoskodnak az idősekről, ezért szociális háló alig van, munkanélküli segély minimális és nagyon rövid ideig, stb.


Németország pedig annak az Európai Uniónak a vezető tagja, amelyik imént kapott Nobel-békedíjat, és ahol a legelső szempontok közé sorolják a béke mellett az állampolgárok jólétét és a szociális háló erősítését.

2014. márc. 21. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!