Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A szovjet vezetőknek nem...

A szovjet vezetőknek nem égett a fejük, amikor az 50-es évek vége felé néztek nyugati filmeket, olvastak nyugati újságokat és látták, hogy a szovjetek meg a kelet-európaiak életszínvonala az USÁ-hoz meg Ny-Európához képest egy kalap szar?

Figyelt kérdés

2014. márc. 14. 19:04
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Valamilyen szinten igen, bár akkoriban még nem gondolkodtak annyit, mert akkor még elég erőteljes volt a Szovejtnióban is a gazdasági növekedés, illetve korábban is jóval alacsonyabb volt az életszínvonal arrafelé, úgy gondolták, hogy majd hamarosan úgy is utólérik őket.


De végülis emiatt is esett szét a Szovjetúnió, amikor a 80-as évek végén is mindenki csak azt látta, hogy nem közelednek, hanem egyre távolodnak a nyugati életszínvonaltól már több évtizede, egyszerűen a rendszer vezetői is elvesztették a hitüket, ezért nem akadályozták meg az átmenetet katonai erővel, a korábbi évtizedekkel ellentétben.

2014. márc. 14. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem, mert nagyrészt ők is elhitték a saját hazugságaikat, a kozmetikázott statisztikákat. Egy részük meg semmilyen szinten nem foglalkozott a valósággal.


Egyébként azt nemigen állították, hogy itt nagyon jó az életszínvonal, vagy netán jobb mint Nyugaton, inkább arra próbálták helyezni a hangsúlyt, hogy itt micsoda elképesztő növekedés és fejlődés van. Milyen rossz volt régen, és ahhoz képest mennyivel jobb most. De nem a Nyugathoz képest! Mutogatták a diagramokat, hogy x évben volt z darab lakás, vagy gyártottak g tonna acélt, az x+10. évben, meg sokkal több volt. És ott voltak minden téren a meredeken felfelé menő egyenes vonalak. Én legalábbis erre emlékszem a 70-es évekből. Arról sose volt szó, hogy Ausztriában lehet, hogy nincsenek ezek a meredek vonalak, csak 10-szer jobban élnek az emberek.


És volt ennek az egésznek egy időbeli kifutása is. Az 50-es években, esetleg a 60-as évek elején, még volt aki hihette, hogy utolérjük, majd lehagyjuk a Nyugatot, később már mindenkinek világos volt, hogy meg se közelítjük soha. És ezzel a rendszer maga is elvesztette azt a kis legitimitását is, ami volt.


És csak jelzem, hogy sajnos a rendszerváltást követő jogállami demokrácia is ezért vesztette el a legitimitását, és ezért dönthette meg ilyen könnyen Orbán Viktor, mert most sem közeledtünk életszínvonalban semennyit a Nyugathoz, sőt felgyorsult a leszakadásunk. És ezt az emberek jelentős része tévesen a demokratikus rendszerhez köti. Ezért most sokaknak tetszenek a demokráciaellenes, önkényuralmi megoldások (Orbán, Vona).

2014. márc. 14. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
A legrosszabb korszakot írod, mert pont az 50-es, 60-as évek fordulója a Szovjetunióban felívelő korszak volt, állt az életszínvonaluk a legközelebb az USÁ-éhoz 1914 óta. A hetvenes években a brezsnyevi pangás jobb példa lett volna.
2014. márc. 14. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!