Franciaország és Oroszország miért léptek be az első világháborúba?
Ennyi pontatlanságot és csúsztatást egy helyen, gratulálok...
"Németország a Monarchiához fűződő szövetségesi mivoltából adódóan Bécs mellé állt a kezdődő konfliktusban"
Ha ezt úgy érted, hogy arra bátorították a monarchiát, hogy egy elfogadhatatlan, biztosan háborúhoz vezető ultimátumot adjanak le, akkor igen.
"Berlinben azonban senki sem gondolta eleinte, hogy ebből az újabb idétlen balkáni cirkuszból világháború lehet egy hónapon belül"
Ezen jót nevettem :) Schlieffen villámháborús terve már több ÉVVEL a merénylet előtt készen állt, a Németek nagyon is jól tudták hogy alkalmazni is kell majd azt nemsoká.
"Egyébként éppen a német kormány volt az aztán, amelyik mindent megtett, hogy a harcias franciákat és oroszokat mérsékletre intse"
A szövetségüket akarta meggyengíteni azzal, hogy valamelyik felet "kibeszéli" a háborúból.
"Nem véletlen, hogy az oroszokat nem vették be az első világháborút lezáró békébe, de a románokat meg tárt karokkal várták"
Az oroszok korábban megkötötték a Breszk-Litovszki békét, amivel elfogadták a területváltozásokat és megszüntették a szövetségüket az Antanttal. Románia 16-ban az Antant bátorítására támadott meg minket, és bár pórul járt, mivel végül mi kikaptunk, ők megkapták amiért harcoltak.
"Jürgenéké volt (az angolok és a franciák után) a világ harmadik legnagyobb gyarmatbirodalma. Eszébe sem jutott senkinek Berlinben gyarmatok miatt háborúba keveredni Angliával vagy Franciaországgal"
Pedig de. Mit gondolsz, csak poénból történtek meg a Marokkói válságok, a Párducugrás és a bagdadi vasút terveinek ügyei?
14:40
"Ha ezt úgy érted, hogy arra bátorították a monarchiát, hogy egy elfogadhatatlan, biztosan háborúhoz vezető ultimátumot adjanak le, akkor igen. "
Szó nem volt ilyesmiről. Annyira nem vették komolyan az egész szarajevói ügyet kezdetben Berlinben, hogy II. Vilmostól Bethmann-Hollwegen át Moltkéig az egész kormány és vezérkar elutazott nyári szabadságra júliusban :)
"...Schlieffen villámháborús terve már több ÉVVEL a merénylet előtt készen állt,..."
Még jó, hogy a németeknek volt haditervük francia és orosz támadás esetére. Nem kellett volna lennie? :)
Oroszországnak és Franciaországnak pedig Németország lerohanását célzó haditervei voltak.
"Pedig de. Mit gondolsz, csak poénból történtek meg a Marokkói válságok, a Párducugrás és a bagdadi vasút terveinek ügyei?"
Jó, hogy ezt megemlítetted. A marokkói válságok éppen azt mutatták meg nagyon világosan, hogy a franciák és az angolok ilyen piszlicsáré, gyarmati torzsalkodások ürügyén is képesek lettek volna egy pusztító háborút megindítani Németország ellen.
Szóval továbbra is ott tartunk, hogy semmi nem támasztja alá a későbbi győztesek „igazságát”, miszerint az 1914-es háború a világuralomra törő porosz militarista Németország miatt tört volna ki, amelytől a hős és önfeláldozó franciák és angolok megmentették volna a civilizált világot
A németeknek arra volt haditervük, hogy hogyan fogják mérni az első csapást. Tehát ők kezdik a háborút. A franciák haditerve valami "Első ökölcsapás hárítása" volt, vagy mifene. Tehát nem ők az agresszorok...
Egyébként szépen kiragadtad a marokkói válságot. Na és a Párducugrás? A bagdadi vasút? Azokról elfeledkeztél a válaszodban, azok mind mind Vilmost imperialista törekvéseit támasztják alá.
1916-ig a németek álltak nyerésre, a németföldön nem volt hadi esemény. Még is békét ajánlottak az antantnak, de ők nem fogadták el rá egy évre legyőzték a románokat és az oroszokat.
Már csak délen ( olaszok) és nyugaton volt háború, de ekkor lépett be az usa!
A központi hatalmak tudta, hogy nem tudnak győzni (usa korlátlan utánpótlása miatt), ezért megpróbálták az áttörést, de súlyos árulás miatt hatalmas veszteségeket szenvedtünk, de még védekező harcokhoz ez is elégséges volt.
A birodalom központjában a sajtó és új politikai erők kerültek előtérbe, akik teljesen mást mondtak a frontról, mint ami valóban történt. Ez a naivitása pedig erős vezető hián hatalmas veszteségeket okozott.
Érdekes, hogy Bécsben és Budapesten is megölték a regnáló miniszter elnököt. ( Bécsben a szocdem képviselő)
01:30
"A németeknek arra volt haditervük, hogy hogyan fogják mérni az első csapást. Tehát ők kezdik a háborút. "
A Schlieffen-terv kétfrontos háborúval számolt, annak az eshetőségére készült. Németország katonai konfliktus esetén nem várhatott arra, hogy ölbe tett kézzel végignézze, míg keletről az oroszok, nyugatról meg a franciák nyomulnak be nagy erőkkel német területekre. A Schlieffen-terv értelmében Németországnak egyedül abban az esetben volt esélye a győzelemre, ha a franciákkal gyorsan végezni tud, még mielőtt az orosz támadás a maga teljességében kibontakozhatna. Berlinnek adott esetben ez volt az egyetlen esélye.
"A franciák haditerve valami "Első ökölcsapás hárítása" volt, vagy mifene. Tehát nem ők az agresszorok... "
Kinek volt területi követelése a másik felé 1914-ben, a franciáknak vagy a németeknek??? :)
Egyébként Franciaország, Oroszország, Nagy-Britannia és Németország közül a németek rendelték el a mozgósítást legutoljára '14-ben.
"Na és a Párducugrás? A bagdadi vasút? Azokról elfeledkeztél a válaszodban, azok mind mind Vilmost imperialista törekvéseit támasztják alá."
A "Párducugrás" a második marokkói válság része, nézz kérlek utána!
A baghdadi-vasút miért lett volna háborús ok? Németország, mint Európa legerősebb hatalma miért nem terjeszkedhetett gazdasági téren? Mi ezzel a baj? Sohasem erőszakosan, háborúk útján érvényesítette az érdekeit, mint mások. Egyébként a baghdadi-vasút továbbépítésének ügyében éppen 1914 elején állapodtak meg békésen az angolokkal a németek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!