Miért hallani mostanában azt hogy az USA egyre nagyobb bajban van és kezdi elveszíteni eddigi dominanciáját? Ez tényleg igaz volna?
Obama RENGETEG hibat csinalt. Mind a belpolitikaban, de elsosorban a kulpolitikaban. Ha nem lenne elkepeszto, akkor azt gondolnam, hogy az Obama-adminisztracio az USA JOVOJE ELLEN dolgozik.
Ha csak a legutolso mozzanatot nezzuk, azt, hogy Iran alairta az atomsorompo egyezmenyt, milliard dollarokat es egyeb juttatasokat kapott ezert (pld az urprogramjat), es kozben vidaman futyult az egyezmenyre, megszegte. Erre jon Obama es LEGITIMIZALJA.
Na most szerinted azok az orszagok (es itt NEM Izraelre gondolok), akik Iran altal fenyegetve erzik magukat (elsosorban a szunnita olajallamok, mint Szaud Arabia, az olaj hercegsegek), most mit fognak csinalni? Megprobalnak ok is atombombat szerezni. (Szaud Arabia mar Pakisztannal is meg Indiaval is targyal az ugyben).
Ha nekik lesz atomjuk, akkor folytatodik a tobbi allammal, mert egybol mindenki fenyegetve erzi majd magat valamelyiktol.
Vegul igy lesz atombombaja Romanianak, Szlovakianak... Na akkor MAGYARORSZAGNAK LESZ, VAGY NEM LESZ VALASZTASA?
A kommunizmus és a kapitalizmus között csak az a különbség, hogy az utóbbi sokkal kifinomultabb eszközökkel zsákmányolja ki az embereket.
Székely György
"A kommunizmus és a kapitalizmus között csak az a különbség, hogy az utóbbi sokkal kifinomultabb eszközökkel zsákmányolja ki az embereket."
A kapitalizmusban ki zsákmányol ki kit? Mert a kommunizmusban minden az államé, de a kapitalizmusban a piac és az állam szét van választva, akárcsak az állam és az egyház. Így a kapitalizmusban a többi piaci szereplő zsákmányol ki, amit nevezhetünk kizsákmányolásnak, de versenyképesebb piaci szereplőnek is. Az élet egy verseny, ha egy versenyben veszítesz, akkor az nem azt jelenti hogy a másik kizsákmányolt, elszívta az erődet, egyszerűen jobb volt, mint te.
Mert a kilencvenes évek óta nem az ő ukázára figyel az euroatlanti kultúrkör, ami mind gazdasági és a falloszméregetési szempontból betett neki, ahogy a sikertelen csapásmérések is.
Valamint az orosz putyinokráciánál és a kínai pártállamnál nagyságrendekkel átláthatóbb és tervezhető az USA jövője, az előbbieknél nem lehet részletes bekukkantás nyerni a makromutatókba, meg különben is a sáfárok többsége nem kedveli az igazságot, a jól hangzó marhaságokon többet lehet keresni.
Függetlenül ettől ő az és ő marad várhatóan az egyetlen szuperhatalom.
Mert a szuperhatalom saját (hazailag támogatott) kultúrával, stabil és jólétben élő társadalommal, vezető tudományos élettel is rendelkezik amellett, hogy gazdasági és katonai nagyhatalom.
Az amcsiktól és csak a gazdaság nagyágyú szerepét szokták elvitatni, najó néhány elborult a katonait és a tudományosat is, de a lényeg az úgymond társadalmi és kultúrfölénye az összes riválisa szemben felé emeli.
Nézzük a potenciális szuperhatalmakat:
Kína:
A kínaiak átlépték a saját árnyékukat, egyszerűen se a társadalom és a pénzügyi/ipari/környezeti rendszer nem bírja a feszített tempót, aminek az erőltetése egy szép roppanás lesz a vége. Az ígérgetett demográfiai krízis, az 'árnyékválság' és a születőfélben lévő néplélek, ami mindenféle jogokról álmodozik, csak az előszele ennek.
Némi pluszinfó:
Az indiaiak az olcsó munkaerőre meg némi kiszervezésekre játszanak, ami a szuperhatalmisághoz kevés, még ha nem is egy kalkuttai nyomortelep fog az emberek oroszlán részének ezentúl Indiáról beugrani, mint primer asszociáció.
Továbbiak:
A brazilok meg az oroszok a véges nyersanyagkészletekkel bírnak, amit egy hihetetlenül korrupt vezetés igazgat. Mire felküzdenék magukat a szuperhatalmi státuszig kifogyna a nafta és egy gigászi lendülettel visszazuhannának az afrikai nyomortanyák szintjére.
Továbbiak:
Végezetül persze pedig a vén Európa egységes vezérhajója az Európai Unió. A nemzetközi kapcsolatok megvannak, gazdasági élre törés kipipálva, jólét úgy összeurópai szinten szintén kipipálva és az emberek is többé kevésbé elégedettek, jöjjenek csak a problémák.
Igazából a nyugdíjkérdésen és a ezt okozó demográfiai válságon és az USA-nál is emlegetett gazdasági befulladásnál, kívül nincsen különösebb gondja a tagállamoknál. Ezek viszonylag könnyen rendezhetőek lennének, ha az utolsó probléma nem állna föl, ami az Európai Világbirodalom első számú akadálya konkrétan.
Nincs Európai Birodalom, azon egyszerű okokból, hogy a történelmi múlt és a gazdasági csetepaték miatt, meg amúgy is a tagállamok nemigazán szívlelik egymást. Nem akar senki sem kötelességet vállalni, próbáltak úgy összegrundolni egy közösséget, hogy jogok vannak dögivel, de kötelesség semmi.
Ami mostanság még elmegyeget, de hosszútávon ennek nincs jövője. Kötelességet nem akar vállalni senki (izé mélyebb integrációt), a jogokról meg úgy igazán senki nem akar lemondani, vagyis az Uniót nem degradálnák le egy OECD féle jelentés és axiómaírogató társasággá.
Emiatt nem tekinthető szuperhatalomnak az Unió, mert nem tudja még magára sem az akaratát kiterjeszteni, nemhogy másra, semmilyen téren.
Egy kis álmodozás itt is:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!